• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/ishaklarkoyu
  • http://www.twitter.com/ishaklarkoyu
Videolar
Adresimiz

Güneştepe Mh. Köşk Sk. No: 33 Osmangazi / BURSA

Vergi dairesi: Nilüfer
Vergi kimlik no: 4800477068

Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret277714
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.531718.6060
Euro18.310418.3838
Hava Durumu
Reklam

ARŞİV Haberler


Yöremiz Kültür Merkezine Görkemli Bir Törenle Kavuştu
DAĞ-DER KÜLTÜR MERKEZİ’NE KAVUŞTU

- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DAĞ-DER’E KAZANDIRILAN DAĞ-DER KÜLTÜR MERKEZİ, GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE HİZMETE AÇILDI.

- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BİR DEĞERİN DAHA BURSA’YA KAZANDIRILDIĞINI SÖYLEYEREK, “YÖRÜK VE TÜRKMEN KÜLTÜRÜNÜN KALBİ DAĞ-DER KÜLTÜR MERKEZİ’NDE ATACAK” DEDİ.

Fotoğraflar için burayı tıklayabilirsiniz...

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Tahtakale’de 150 yıllık sivil mimari örneği binanın restorasyonuyla oluşturulan Dağ-Der Kültür Merkezi, görkemli bir törenle faaliyete başladı.

Dağ-Der Kültür Merkezi’ne kazandırılan 4 katlı tarihi konak, ‘Osmanlı Coğrafyasında Mahalle Kültürü Sempozyumu’ kapsamında düzenlenen törenle hizmete açıldı. Sempozyuma katılan Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerin temsilcilerinin de katıldığı açılış töreninde protokol üyeleri, Dağ-Der üyelerinin geleneklerine göre karşılanıp boyunlarına keyfiye takılarak, davul zurna eşliğinde tören alanına getirildi.
Dağ-Der Kültür Merkezi’nin Bursa’ya kazandırılmasına en büyük desteği veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kültürel mirasın kalkındırılmasına yönelik önemli çalışmalar yapıldığını vurgulayarak, “Dağ yöresinin kalbinin attığı Tahtakale’de bir aradayız. Bursa’da, yöresinin en güzel temsilcisi olan Dağ-Der, Bursalılarla artık bu merkezde buluşacak. Yörük ve Türkmen kültürü burada yaşayacak” dedi.

“Dağ-Der’e yakışan bir merkez oldu”
Bursa’nın kültür ve medeniyet şehri olduğunu söyleyen Başkan Altepe, “Bursa, tarih başkenti. Bu kentin yöneticileri olarak, Osmanlı’ya başkentlik yapan Bursa’nın tarihi kimliğini ayağa kaldırıyoruz. Bu eserlere fonksiyon verilerek Bursa, yaşayan, canlı bir tarih şehri ve müzekent oluyor. Bugünden sonra ecdadımızın özkültürü olan Yörük ve Türkmen kültürünün kalbi burada atacak. Mekan, dağ yöresinin misafir odası olacak. Dağ-Der’e yakışan bir merkez oldu” diye konuştu. 
Kentin değerlerinin öne çıkarıldığı faaliyetlerin artarak devam edeceğini anlatan Başkan Altepe, Yörük ve Türkmen kültürünün tanıtılması konusunda merkezde önemli çalışmalar yapılacağına inandığını söyledi.

“Kültürümüze sahip çıkmalıyız” 
Bursa Valisi Şahabettin Harput da Osmanlı’yı kuran şehir Bursa’nın özellikli kimliğine dikkati çekerek, “Bursa, medeniyetimizi yıllarca şerefle, şanla tanıtan bir şehir. Bu bizim kimliğimiz. Kültür, hayat anlayışımız, kıyafetlerimiz, evlerimiz, yemeklerimiz, dilimiz, inanışlarımız, musikimizdir. Kültür, yaşam biçimimizdir. Ona sahip çıktığımız sürece önümüz her zaman açık olacaktır. Bursa’yı gerçek kimliğiyle temsil eden güzel bir eser ortaya çıktı. Buraya sahip çıkmak hepimizin görevidir. Geleceğimizi garanti altına almak demektir” diyerek, Dağ-Der Kültür Merkezi’nin Bursa için önemli olduğunu ifade etti.
Dağ yöresinin yetiştirdiği isimlerden biri olan Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir de dağ yöresinde ilkokul çağında yaşadığı anılarını anlatarak, “Dağ heybet, ihtişam, çıkılan, yaslanılan, dünyanın gailesinden kaçılan bir yerdi. Dağ-Der’in bu zamana kadarki çalışmalarını hep hayranlıkla izledim. Bursa’ya geldikçe, fırsat buldukça faaliyetlerine katıldım. Dağ-Der, hiçbirşeye alet olmadan, yöre kültürünü tanıtma azminden hiçbirşey kaybetmedi” dedi.

Başkan Altepe’ye teşekkür
Dağ-Der Genel Başkanı Erkan Aydın, Bursa’nın güney kesiminde yaşayan dağ kesiminin kültürel mirasın yaşatılıp tanıtılacağı kültür merkezinin açılışından dolayı mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Bu projenin uzun zamandır hayalleri olduğunu anlatan Aydın, “Tarih ve kültür şehri Bursa’nın bir ayağı bundan böyle burada olacak. Kültür merkezini Dağ-Der’e kazandıran, tarih ve kültür başkenti Bursa’nın değerlerine bizi de dahil edip, hayalimizi gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye şükranlarımızı sunuyoruz. Bu kültür merkezinin tabelasında Dağ-Der var ama bu mekanın asıl sahibi Bursalılardır. Bu mekanın yaşatılması da sizin ziyaretinizle, görüş ve düşüncelerinizle daha da güzel olacaktır” şeklinde konuştu.
Desteklerinden dolayı Başkan Altepe’ye ve mekanın kazandırılmasına emeği geçen işadamlarına da yörelerine özgür birer yatık hediye etti.
Bursa Milletvekili Turhan Tayan, Üsküp Millletvekili Behiiciddin Şehapi, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ile Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Kınık Belediye başkanları da açılışa katıldı. Protokol üyeleri, açılışta yöresel dizgeyi kırpıklarla keserek, Dağ-Der Kültür Merkezi’ni gezdi. Dağ-Der üyeleri, konuklarına keşkek ikram etti.

DAĞ-DER KÜLTÜR MERKEZİ GÜN SAYIYOR

- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DAĞ-DER’E KAZANDIRILAN DAĞ-DER KÜLTÜR MERKEZİ15 EKİM CUMARTESİ GÜNÜ TÖRENLE FAALİYETE BAŞLAYACAK.

- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YÖRÜK VE TÜRKMEN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATACAK BİR DEĞERİN DAHA BURSA’YA KAZANDIRILDIĞINI SÖYLEDİ.

- BAŞKAN ALTEPE, “YÖRÜK VE TÜRKMEN KÜLTÜRÜNÜN KALBİ DAĞ-DER KÜLTÜR MERKEZİ’NDE ATACAK” DEDİ.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Tahtakale’de 150 yıllık sivil mimari örneği binanın restorasyonuyla oluşturulan Dağ-Der Kültür MerkeziHarmancık, Büyükorhan, Keles ve Orhaneli ilçelerinde yaşayan vatandaşların geleneklerini gözler önüne serecek.

Dağ-Der Kültür Merkezi, 15 Ekim Cumartesi günü yapılacak törenle Bursalılara kapılarını açacak. 4 katlı tarihi konak, Türkiye Tarihi Kentler Birliği zirvesine katılan 350 belediye başkanını da açılış töreninde ağırlayacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, son düzenlemeleri yapılan Tahtakale’dekiDağ-Der Kültür Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Bursa’da kültürel mirasın kalkındırılmasına yönelik önemli çalışmalar yapıldığını vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa her türlü kültürel mirasın, medeniyetin başkenti. Osmanlı’nın soyu Yörük ve Türkmenlere dayanıyor. Osmanlı döneminin değerlerinin yaşadığı Bursa’da bu kültürün yaşatılması için yıllardır faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Açılış 15 Ekim’de
Bu öz kültürü yaşatmak adına çalışmalarına devam eden Dağ-Der için yapılan kültür merkezinin 15 Ekim Cumartesi günü açılışının yapılacağını anlatan Başkan Altepe, Bursa’nın bir değerine daha kavuştuğunu söyleyerek, “Dağ-Der buranın mülkiyetini daha önceden almıştı. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de bu merkez için kamulaştırmalarla restorasyon, rekonstrüksiyon işlerini yaptık. Buranın kültür merkezi olarak faaliyete geçmesi için gereken çalışmaları gerçekleştirdik. Bundan böyle Yörük ve Türkmen kültürünün kalbi burada atacak” diye konuştu.
Başkan Altepe, dağ yöresinin kültürünün bundan böyle yeni merkezde tanıtılacağını aktararak, “Birçok güzel etkinlikle bu kültürün daha çok tanıtılacağına inanıyoruz. Bursa’da UNESCO tarafından da örnek alınan çalışmalar yapıyoruz. Önceki yıllarda kaleler ve çarşılar adına düzenlenen sempozyumların 3.’sünü bu hafta mahalleler için gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda Tarihi Kentler Birliği’nin toplantısının da burada yapılacak olması bizim için bir şans. Dağ-Der Kültür Merkezi de bu program dahilinde Tahtakale’de açılarak, faaliyete başlayacak” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkürDağ-Der Başkanı Erkan Aydın da Başkan Altepe’ye teşekkür ederek, “Bu merkez, Dağlıların buluşma noktası olacak. Tahtakale artık, hem dağ yöresinde yaşayanların hem de Bursa’da yaşayanların bir araya geleceği bir merkez olacak. Büyükşehir Belediyesi olmasaydı bu merkezi yapmamız bizim için bir hayaldi” dedi.

Aydın, Bursa ve yöre kültürünün yaşatılacağı mekanın bölgeye ve Bursa’ya canlılık kazandıracağını sözlerine ekledi.

Derneğimizin Yeni Yönetimi Bayrağı Devraldı
Derneğimizin 2011-2013 yılları arasında 2 yıllık süre boyunca görev yapacak olan Mehmet ARI Başkanlığındaki yeni Yönetim eski yönetim Başkanı Mehmet ORUÇ'dan bayrağı devraldı. 

Fotoğraflar için burayı tıklayabilirsiniz...

Başkanlar hizmet talebine çıkmışlar

Şüphesiz, Bursa’nın merkez ve ova ilçeleriyle dağ ilçeleri arasında gelişmişlik parametreleri aynı değil.Bu yüzden dağ ilçelerinden kaçış durdurulamıyor. Nüfus artış hızının sürekli eksilerde olduğu bu bölgede acilen bir şeyler yapılması şart.

Bursa’da devletin pozitif ayrımcılık uygulaması gereken ilçelerin başında tereddütsüzOrhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık geliyor.

Bu yöreye ayrıcalık tanınmadığı sürece, diğer ilçelerle açılmış olan gelişmişlik makasının kapatılması mümkün değil.

Bu bağlamda iktidar partisinin ilçe başkanlarının ve belediye başkanlarının ortak hareket etme zorunlulukları var.

Hatta, buna muhalefetin de katkı koyması gerektiğini düşünüyoruz.

Önceki hafta, AK Parti Orhaneli İlçe Başkanı Cemil Demir, Keles İlçe Başkanı Yaşar Keskin, Büyükorhan İlçe Başkanı Bayram Çetinkaya, Harmancı İlçe Başkanı Ahmet Güneş ve İl Başkan Yardımcısı Ali Yılmaz soluğu devlet dairelerinde almışlar.

Devlet Su İşleri 1. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 14.Bölge Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi’ni ziyaret eden heyet, ilçelerindeki hizmet eksiklerinin giderilmesi için yüz yüze görüşmelerde bulunmuşlar.

Dün, Orhaneli ve Büyükorhan ilçe başkanlarıyla karşılaştık.

Hayli sevinçliydiler.

Orhaneli İlçe Başkanı Demir ve Büyükorhan İlçe Başkanı Çetinkaya, görüşmelerin olumlu geçtiğini anlattılar.

Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde, Bursa- Orhaneli, Orhaneli-Harmancık yollarının genişletilmesi, sanat yapılarının ve köprülerin yenilenmesi gibi isteklerini tekrarladıklarını anlatan başkanlar, iki yolun da 2012 yatırım programına sokulacağı sözünü aldıklarını açıkladılar.

İncebel gibi Kapıkaya’nın da aşılması için çaba sarf ediyorlar.

Dört ilçeye ulaşımı sağlayan devlet yolunun Bursa çıkışı ile Doğancı Barajı arasındaki etapta yaşanan sıkıntı henüz aşılmamış.

Seçim öncesi Doğancı civarında başlayan çalışmalar istimlak sorunu yüzünden yarıda kalmış.

Şimdi bu sorunun çözülmesi bekleniyor.

Yine, ölçümü daha önce yapılan Harmancık yolunundaki çalışmaların da Demirci köprüsünün genişletilmesi ile başlanacağı sözü verilmiş.

Büyükorhan’a alternatif ulaşım sağlayan Karaoğlanlar köprüsünün yenilenmesi için de kaynak bulunmuş.

İki başkanın anlattıklarını dinleyince, o bölgenin bir çocuğu olarak biz de umutlandık.

Zira, yol olmadan o toprakların kalkınması mümkün değil.

Benzer şekilde, DSİ Bölge Müdürlüğü’ndeki temaslarda da devam eden ve yatırım programında bulunan köy sulama göletleri hakkında tatmin edici yanıtlar alınmış.

Sögüt, Altuntaş, Durhasan, Aktaş, Erecek, Kuşlar, Pınar ve Ballısaraygöletlerinin yapımı konusunda DSİ bölge Müdürü’nde parasal bir sıkıntı bulunmadığı öğrenilmiş.

İl Özel İdaresi’ndeki görüşmede ise, şantiyesi olmayan tek ilçe konumundakiHarmancık’a yeni bir Özel İdare Şantiyesi kurulması, ilçelerin araç parkının artırılması sözü ile köy yollarının asfalt programları ele alınmış.

Başkanlar bir yandan kongrelere kilitlenmişken diğer yandan ilçelerinin sorunlarını da es geçmiyorlar.

Ağlamadan, istemeden hizmet gelir mi?

SAYIN BAŞKANIMIZA SABIRLAR NİYAZ EDİYORUZ
Harmancık Belediye Başkanımız Sayın Mustafa ÇETİNKAYA'nın muhterem babası vefat etmiştir.
Cenazesi bugün (02.Ekim 2011 Pazar) öğle namazından sonra Harmancık Ballısaray Mahallesinde defnolucaktır.
Sayın başkanımızın acısını paylaşır,Başkanımıza ve Merhumun tüm ailesine Yüce Allah'tan sabır niyaz ediyoruz.
                    Tüm İshak-Der Üyeleri Adına
                                Bşk
                            Mehmet ARI

Necati AYDIN ve eşi HAC yolunda...
Köyümüzden Necati AYDIN ve Eşi 3 Ekim Pazartesi (Pazarı pazartesiye bağlayan gece) saat 02.00'da Terminalden HAC vazifelerini ifa etmek üzere hareket edeceklerdir. 

Rabbim vazifelerini en iyi şekilde yapmayı, Hadis-i Şerifde buyrulduğu gibi yeniden doğmuş gibi günahlarından arınmayı nasip eylesin...

Hayırlı yolcululuklar diliyoruz...


Akpınar Köyünden İbrahim DUMAN (Usta) vefat etmiştir. Cenazesi bugün (29 Eylül 2011 Perşembe) ikindi namazından sonra Bigadiç'de defnedilecektir.

Cüzlerimizi okuyalım. Cüzlerinizi görmek için buraya tıklayınız...

Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileriz.

Başkan Mehmet ARI

Genel Kurul Fotoğrafları ve Görüntüleri Burada...

Aşağıdaki bağlantılardan fotoğrafları ve videoları izleyebilirsiniz... Fotoğraflar için burayı tıklayabilirsiniz...

Görüntüler için burayı tıklayabilirsiniz...

3. YÖNETİM KURULU SEÇİLDİ
İSHAK-DER 3.OLAĞAN GENEL KURUL SONUCU 

YÖNETİM KURULU VE DENETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENMİŞ OLUP LİSTELER ŞU ŞEKİLDE OLUŞMUŞTUR: 
               
YÖNETİM KURULU ASİL
1- MEHMET ARI
2- VEYİS SEVİNÇ
3- ADNAN GÜNEŞ
4- MEHMET ÇETİN
5- NEVZAT ŞEN

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER
1- RECEP ORUÇ
2- HÜSEYİN SEVİNÇ
3- İBRAHİM AYDIN
4- LAFER ARI
5- İRFAN ERDEN
        
DENETİM KURULU ASİL ÜYELER
1- YASİN SEVİNÇ
2- DAVUT YİĞİT
3- AHMET YİĞİT

DENETİM KURULU YEDEK ÜYELER
1- HASAN HÜSEYİN ACAR
2- MEHMET AYDIN ( KAMİL OĞLU )
3- CAVİT ŞEN

Seçilen yeni yönetime çalışmalarında başarılar diliyoruz...

3. Olağan Genel Kurulumuz Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından oluşturulan Divan Kurulu Başkanı İbrahim ERDENÜyeler İhsan AYDIN ve Mustafa ERDEN seçim sürecini yönetti.

Görev süresi dolan Yönetim adına Başkan Mehmet ORUÇ, yapılan çalışmalar, faaliyet raporu, gelir-gider tablosunu Genel Kurulda sundu.

SLAYTI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...!

Yapılan ibra oylamasında üyeler görev süresi dolan yönetimi ibra etti.

Daha sonra Mehmet ARI'nın hazırlamış olduğu Yönetim kadrosu oylamaya sunuldu. Üyelerin çoğunluğu ile Mehmet ARI yönetimindeki 3. İshak-Der Yönetimi belirlenmiş oldu.

Eski başkan Mehmet ORUÇ teşekkür konuşmasını gerçekleştirerek helalleşti.

Kurul esnasında, Mustafa ERDEN, İhsan AYDIN, Süreyya ORUÇ söz alarak dilek ve temennilerde bulundular.

Not: Genel Kurul toplantısı fotoğraf ve videoları hazırlanmakta olup, en kısa zamanda sitemize ve Facebook sayfamıza eklenecektir.

 twitter
Twitter { İshaklar Köyü } [ @ishaklarkoyu ] sayfamız açılmıştır !...

İshaklar Köyü sayfamızı artık Twitter'dan da takip edebilirsiniz...

İshaklar Köyü (@ishaklarkoyu) şimdi Twitter'da...

Hayırlı olur inşaAllah...

Aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz...

http://www.twitter.com/ishaklarkoyu

GENEL KURULUMUZA DAVETLİSİNİZ
Derneğimizin 3. olağan genel kurulu 24 Eylül 2011 cumartesi saat 19.00 da Muradiye Spor tesislerinde (İftar proğramımızın yapıldığı yerde) yapılacaktır.
Yeni yönetim kurulunun belirleneceği bu toplantımıza üyelerimizin katılımını rica ediyoruz.
Genel kurulumuzu onurlandırmak isteyen dostlarımızı da aramızda görmek bizleri sevindirecektir.
Genel kurulumuzun hayırlı olmasını diler saygılar sunarız.
                                   İSHAK-DER
                               Yönetim Kurula Adına
                                   Başkan
                               Mehmet Oruç


ETKİNLİK SAYFASINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...!

Köyümüzün Gururu Oldular
Harmancık 75. Yıl Çok Programlı Lisesi’nden mezun olan İsmail Akman ve Tavşanlı Atatürk Anadolu lisesinden mezun olan Mehmet Oruç maden mühendisliklerine girerken, Selma Sönmez de coğrafya öğretmenliğine yerleşti. Zengin krom ocaklarının bulunduğu İshaklar köyünden iki maden mühendisi adayının birden çıkması sevinçle karşılandı. Akman, Konya Selçuk Üniversitesi, Oruç da Muğla Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümlerinde okumaya hak kazandı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi 2 yıllık Büro Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Sönmez ise bu yıl yeniden girdiği sınavda Bilecik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümü’ne yerleşti.
2011 LYS’de köylerinden üç öğrenciyi yüksek öğrenime kazandırmanın gururunu yaşadıklarını anlatan İshaklar Köyü Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Oruç, "Bursa merkezli derneğimiz aracılığıyla üniversitelerin dört yıllık bölümlerinde eğitim gören 15 öğrencimize üyelerimizin desteğiyle burs veriyoruz. Bu yıl 4 öğrencimiz okullarını bitirirken, tekrar 3 yeni öğrenciyi üniversiteye kazandırmanın sevincini yaşıyoruz" dedi.

Başkan Oruç, "Öğrencilerimizin üniversiteye girmesinde büyük emekleri olan 75. Yıl Çok Programlı Lisesi yönetici ve öğretmenlerine de dernek olarak müteşekkiriz" diye konuştu.
İHA
Kendilerini ve ailelerini de tebrik ediyor yeni öğretim yuvalarında başarılar diliyoruz.
                                İshak-Der

Nesibe (Naile) Arı Hakkın Rahmetine Kavuştu
Köyümüz sakinlerinden Nesibe (Naile) Arı geçirdiği rahatsızlıktan kurtulamıyarak bu gün 07.09.2011 öğle saatlerinde Hakkın rahmetine kavuşmuştur.
Merhumenin cenazesi yarın 08.09.2011 perşembe günü öğle namazına müteakip köyümüzde defnedilecektir.
Cüz sahiplerinin hatim için cüzlerini okumaları gerekmektedir.
Araç için Mehmet Yiğitle temasa geçilmesi rica olunur.Mehmet Yiğit: 05365718284
Merhumeye Yüce Allah (c.c) tan rahmet yakınlarına sabır diliyoruz.
                                Mehmet Oruç
                            İshak-Der Adına
                                Başkan

 orman yangını
Köyümüzde Yangın
Alınan bilgiye göre,05 Eylül 2011 de köyümüzdeki garaşbaşı mevkiinde bir tarım arazisinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. 

Ormanlık alana yakın olan tarım arazisindeki yangını söndürme çalışmalarına Harmancık ve Orhaneli Orman İşletme Şefliğine ait arazözlerle Harmancık Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale etti. Yangın tamamen söndürüdü.
Haberle ilgili video görüntümüzü sitemizden facebook sayfamızı tıklayarak izleyebilirsiniz.
            İshaklar Haber Servisi 

Köyümüzde Maden Kazası
Alınan bilgiye göre,05 Eylül 2011 öğle saatlerinde köyümüzde bulunan özel bir Krom maden ocağında, tünelde çalışan işçilerin üzerine taşlar düştü. Taşların altında kalan maden işçileri Recep Aktan (29) ve Muhammet Akkuş (19) ağır yaralandı.

Maden işçilerinden Dümrek köyünden Recep Aktan, Harmancık Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, yolda hayatını kaybetti. Muhammet Akkuş ise burada yapılan ilk müdahalenin ardından Kütahya’nın Tavşanlı ilçesindeki Mustafa Kalemli Devlet Hastanesine sevk edildi.

Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.
AA

Kaynarcada Gece Pikniğimiz
Ramazan Bayramının 2. gecesinde Kaynarca piknik alnında Gece pikniğimizi yaptık.
100 den fazla kişinin katıldığı piknimizde erkekler piknik alanında bayanlar da köy okulumuzda koyu bir sohbet ortamında buluştu.
Neşeli geçen her iki buluşmaya kavurma meşrubat ve salatanın eşlik etmesi de ayrı bir güzellik kattı.
Erkekler tarafından yapılan kavurmadan bayanlara da gönderildi.
Kaynarcanın muhteşem doğa atmosferinde gerçekleşen pikniğimizde ikram edilen çaylar yudumlanırken bu etkinliğimizin her fırsatta tekrar edilmesi dileklerimizle 2. günü gece 23.00 da başlayan pikniğimiz 3. günü sabah 04.00 sıralarında sona erdi.
Gecede görev yapan tüm ekibe içten teşekkürlerimizle

                        İshaklar Haber Servisi

Fotoğrafları görmek için tıklayınız...

KÖYÜMÜZDE TOPLANDIK
Ramazan Bayramında Genel Kurul Öncesi son toplantımızı köyümüzde gerçekleştirdik.
Katılımın yoğun olduğu toplantımızı köy odası yerine camimiz bahçesinde yapmak zorunda kaldık.
Bu nedenle katılan herkese içten teşekkür ediyoruz.
Genel dernek konularının konuşulduğu toplantımız yönetim kurulunun yeni dönem yönetim kuruluna başarı ve desteklerini bildirmesi bir nebze veda niteliğindeydi.
Köy sorunlarının da gündeme geldiği bölümlerde ise fikirlerin çarpışması görülmeğe değerdi.
Tam bir fikir şöleninin yaşandığı toplantı derneğin ikramı espiri mahiyetindeki şakalaşmaların yol açtığı tatlı tebessümlerle sona erdi.

Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun
Bayram Mutluluktur.
Bayram Sevinçtir.
Bayram Barıştır.
Bayram Affetmektir.
Bayram Vefadır.
Bayram Paylaşmaktır.
Bizler İshak-Der olarak Tüm bu duygular içinde bayramı idrak ediyoruz.
Sevinçlerinizi paylaşıp coşkuya dönüşsün istiyoruz,
Şehit ailelerimizin acılarını paylaşıyor,geçmişlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.Dualarımız da onları unutmuyoruz.
Bayramınızı tebrik ediyor sağlık afiyet aile huzuru rahmet bereket dolu bayramlar diliyor,bayramın birinci günü akşamı köy odamızda yapılacak genel kurul öncesi son toplantımızda bizleri yalnız bırakmayacağınızı ümit ediyoruz.
                            Mehmet ORUÇ
                           İshak-Der Yönt.Kurl.A.
                                Başkan

Reklam Cumhuriyetinin Acı Günü
Reklam Cumhuriyetinin değerli ortaklarından Ahmet Seymen'in annesinin vefatı nedeniyle acı günlerinde üzüntülerini paylaşıyoruz.
Merhumenin cenazesi 28 Ağustos Pazar günü Yıldırım Musa Baba camiinde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Hamitler mezarlığına defnedilecektir.
Yüce Allah (c.c) başta Ahmet bey olmak üzere tüm yakınlarına sabır,Merhumeye de bu rahmet günlerinde rahmetini bol bol ihsan eylesin.
                                   İshak-Der

Kadir Gecemiz Mübarek Olsun.
Evveli Rahmet Ortası Mağfiret Sonu Cehennemden Kurtuluş Cennete vuslat olan Ramazan ayımızın son günleri..
Seneye kavuşmak duamızla..
İçinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan hayırlı bir geceyi idrak ediyoruz.Rabbim manasına uygun davranıp kazançlı çıkmayı nasip etsin.
Yüece Allah (c.c.) Gecemizi cümlemiz ailemiz ve kıyamete kadar nesillerimiz hakkında hayırlarımıza vesile eylesin.
Gecemiz Mübarek ve Kutlu olsun.
Dua ve ibadetlerimiz kabul olsun.(Amin)
                        
                            İshak-Der
                       Yönetim.Kurulu.Adına
                            Başkan
                        Mehmet Oruç

Şİmdi Dua Zamanı!
Hayatlar feda edilirken vatan,bayrak,din uğruna,sen de durma dua et yardım dile Rabbinden.
Şehitlere rahmet,yaralılara acil şifa,güvenlik güçlerimize güç kuvvet ve başarı iste yüce Mevladan..
Teröristlere ve iç ve dış yandaşlarına Yüce Allah'ın kahhar ismine atfen dünya ve ahirette kahrolması,perişan olmaları duası yüreklerimizden semaya yükselsin.Arş-ı Ala sallansın bu sadaya melekler amin desin.
Rabbim şehit ailelerine sabr ve ecirlerini versin.
Dualarımızı kabul eyle YA RABBEL ALEMİİİN.
                                
                            Mehmet ORUÇ
                                Bşk

Sayın Başkanımız Recep Atepe'nin acısını Paylaşıyoruz!
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe'nin muhterem babası Sırrı Altepe'nin vefatından dolayı acısını paylaşıyoruz.
Her nefsin ölümü tadacağı gerçeğini unutmuyor Sayın Başkanımıza ve kederli ailesine yakınlarına sabr-ı cemil ecri amil diliyoruz.
Merhuma Yüce Allah (cc.) tan rahmet ve cennet mekanı niyaz ediyoruz.
                                   İshak-Der

Harmancık Belediyesi İftarına Davetlisiniz.
Harmancık Belediye Başkanı Sayın Mustafa Çetinkaya tarafından verilecek İftar Yemeğine Tüm Üyelerimiz davetlidir.19 Ağustos Cuma günü verilecek olan bu iftara katılmak (gidiş-dönüş) isteyen üyelerimizin 18 Ağustos Akşamına kadar isimlerini bildirmelerini rica ederim.
                                       Mehmet Oruç
                                        Bşk
Tel: 05377792216

Katılımınız İçin Teşekkürler
13 Ağustos 2011 tarihinde Muradiye Spor Tesisleri'nde gelenek haline getirdiğimiz iftar yemeğimize her sene olduğu gibi bu sene de yine ilgi yoğundu. Köyümüz imamı Murat AVCI'nın Kur'an-ı Kerim kıraatiyle başlayan program İSHAK-DER başkanı sayın Mehmet ORUÇ'un yaptığı konuşmayla devam etti. Başkanımız katılımcıların yanı sıra derneğimize yapılan yardımlardan dolayı sonsuz teşekkürlerini dile getirdi. Köyümüzün slayt tanıtımı ardından yemeğe geçildi. Gece, çay eşliğinde yapılan keyifli sohbetlerle son buldu.
                                İSHAK-DER Haber

Fotoğrafları görmek için tıklayınız...

 İftar Yemeğimize Davetlisiniz
13 Ağustos 2011 Cumartesi günü verilecek İftar Yemeğimize katılımınız bizleri onurlandıracaktır. 

Öğrencilerimizin burslarına katkı için fitre, oruç fidyesi, zekat gibi bağışlarınızı da bekliyoruz.

İftar Yemeği Programı :

Yer : Muradiye Spor Tesisleri (Muradiye Mh. Kaplıca Cd. Çocuk Parkı Yanı)

Başkan : Mehmet ORUÇ

Derneğimize Yardımlarınızın Ulaştırılması
Mübarek Ramazan ayı içerisinde derneğimiz ve Öğrencilerimiz adına yapmak istediğiniz yardımlarınızın önemi çok büyüktür.
Bilindiği gibi Öğrenci burslarımızı katkılarınız sayesinde aksatmadan bu güne gelindi.Allah bu hizmette yardımda bulunanlardan razı olsun.
Bundan sonra da aynı şekilde devam edebilmesi sizlerin derneğimize sahip çıkarak konuya duyarlı olmanıza bağlıdır.
Bu nedenle sizlere önceki tecrübelerimizden olan güvenimiz tamdır.
Oruç fidyesi,fıtır sadası (Fitre) ,yardım amaçlı her türlü maddi desteğiniz Köyümüzde Mehmet Ali Sönmezce,Bursa Merkezde Başkanımız Mehmet Oruç ve Başkan Yardımcımız Ali Akman tarafından makbuz mukabilinde kabul edilecektir.
Bilgilerinizi ve konuya duyarlılığınızı rica ederiz.
Başkan Mehmet Oruç 05377792216
Başkan Yrd.Ali Akman 05325961104
Yönt. Kur. Üyesi Mehmet Ali Sönmez (Köy)
                   
                           İshak-Der
                           Yönetim Kurulu

Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Olsun
Orucuyla,Teravihiyle,Mukabelesiyle,İftarıyla,Sahuruyla,Fitresiyle içinde barındırdığı Kadir Gecesiyle bizleri manevi coşkuyla donatan Mübarek Ramazan ayınızı tebrik eder Sağlık afiyet huzur ve birliğimize (tüm İslam alemiyle beraber) vesile olmasını Yüce Allah (c.c) tan niyaz ederiz.
Dua ve ibadetlerimizin Rabbimiz tarafından kabulü de en içten dileğimiz.
Hayırlı Ramazanlar...
                        Yönetim Kurulumuz adına
                                Başkan
                            Mehmet ORUÇ

Köyümüzde Yangın Paniğe Yol Açtı.
Köyümüz sakinlerinden Mehmet Sela Oruç'a ait evin alt katında annesinin oturduğu evin mutfağında 28 Temmuz 2011 de meydana gelen yangın paniğe neden oldu.Harmancık Orman müdürlüğü ve Harmancık itfaiyesince yapılan müdahaleler sonucu yangın büyümeden kontrol altına alındı ve söndürüldü.
Maddi hasarlı yangının ucuz atlatılması yüreklere su serpti.
İshak-Der olarak evde ikamet eden Ayşe Oruç,Mehmet Selam oruç ve tüm ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
                        Tüm Üyelerimiz Adına
                            Başkan 
                        Mehmet Oruç

İGM’nin tanıtımı ve bozulan köy yolları
Aslında İl Genel Meclislerini birer yerel parlamento kimliğine sokacak ilk adım 2005 yılında atıldı. O tarihte çıkarılan 5302 Sayılı İl Özel İdareleri Kanunu ile İGM’lere bazı yeni yetki devirleri sağlandı.

Bunların en önemlisi, atanmış valilerin seçilmiş meclisi yönetmelerinin önüne geçmekti. Parlamento’daki demokratik bir kararlıkla, artık bütün İGM’lere seçilmiş üyeler başkanlık ediyor.
Sonrasında, belediyeler de dahil olmak üzere İl Genel Meclislerinin kaynaklarının artırılması planlanıyordu.
Fakat son 6 yılda ne yazık ki bu yasal düzenleme gerçekleştirilemedi.
Dün sabah kahvaltısını Bursa İl Genel Meclisi Basın Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komisyonu’nun davetlisi olarak Mudanya Kumyaka’daki İl Özel İdaresi’ne ait sosyal tesislerde yaptık.
Komisyon Başkanı Necmettin Kurhan, Başkan Yardımcısı Bahattin Aciş, üyeler İbrahim Çetin ve Ersel Sarmık ile İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir’in de hazır bulunduğu toplantıda tanıtıma duyulan ihtiyaca vurgu yapıldı.
Öyle ya, koca bir bütçesi var İl Özel İdaresi’nin.
Galiba kente ve kırsala götürülen hizmetleri kamuoyuna çok iyi duyuramıyorlar.
Basın Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komisyonu Başkanı Kurhan, “Hayatın her alanında var olan İGM’nin tanıtım ayağında olmadığını gördük” diyor.
Bu amaçla da kent medyasıyla tanışma ihtiyacı hissettiklerini aktarıyor.
Söz İGM Başkanı Akdemir’e geçtiğinde ise sorular arka arkaya geliyor. Başkan Akdemir, söze müjdeli bir haberle başlıyor.
Özel İdare’ye 5.3 milyon TL’ye 8’i greyder olmak üzere toplam 12 yeni iş makinesi satın aldıklarını, bunlardan dokuzunun önceki gün teslim edildiğini aktarıyor.
Özel İdare kaynaklarının araç-gereç alımında yetersiz kalması üzerine İller Bankası’ndan bu amaçla 5 milyon TL’lik kredi kullanılmış.
Başkan Akdemir, bu sayede köylere hizmet götürmenin daha da hızlanacağını söylüyor.
Bursa’nın halen 148 köyümüzde kanalizasyon şebekesinin olmadığın da öğrendik. Akdemir, her biri 400 milyon TL’lye malolan köylerin kanalizasyon şebekesi ihtiyaçlarını da program dahilinde giderecekleri sözünü veriyor.
Başkan Akdemir’in bir de sıkıntısı var.
Özel İdare’nin her yıl bütçesinden önemli bir rakam ayırdığı köy yollarının maden ocakları tarafından bozulmasından da rahatsız.
Bu konuda hukukçularının çalıştığını, yolları istiap haddini aşan yük kamyonlarıyla kullanılamaz hale getiren maden ocağı sahiplerine karşı da bir hukuk mücadelesine başlayacaklarını anlatıyor.
Geç bile kalmış bir girişim. Başkan Akdemir’de zaten şimdiye kadar bu konuda hiçbir şey yapmadıklarını da itiraf ediyor.
Örnek istiyorlarsa, iki yıl önce Özel İdare’nin sıfırdan yaptığı ve krom tüccarlarının anasını ağlattığı Harmancık ilçesindeki İshaklar Köyü yoluna hukukçularını bir göndersinler.
Köy yolu ve altyapısı ağır tonajlı TIR’larla nasıl bozulurmuş görsünler.
                İhsan AYDIN
                ihsanaydin@olaygazetesi.com.tr

Yazarımızın 28 Temmuz 2011 Tarihli Olay Gazetesindeki Köşe Yazısından Yazarımızın İzniyle Alınmıştır.

2011 YILI RAMAZAN İMSAKİYEMİZ
2011 yılı Ramazan imsakiyelerimizin basımları gerçekleşti. En kısa zamanda sizlere ulaştırmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Ayrıca basımı üstlenen, her zaman ve her konuda bizlere destek olan REKLAM CUMHURİYETİ'ne sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
Saygılarımızla...         

                                İshak-Der 
                                Yönt.Kur.A.Bşk
                                Mehmet ORUÇ

Berat Kandiliniz Mübarek Olsun
Hayırlı Cumalar;
Ramazan ayının habercisi mübarek Berat Kandilinizi Tebrik eder,sağlık ve esenlikler dileriz.
Bu vesile ile Tüm Şehitlerimize Yüce Allah'tan tekraren rahmet diler yaralı askerlerimize de acil şiflar dileriz.
                        İshak-Der Yönetim Kurulu
                           Adına Başkan
                        Mehmet ORUÇ

Acınızı Paylaşıyoruz!
14 Temmuz 2011 Saat 14.00 sıralarında Diyarbakır Silvan kırsalında çıkan çatışmada Şehit olan 13 Askerimize Yüce Allah (c.c) dan rahmet kederli ailelerine sabır yaralanan 7 askerimize de acil şifalar diliyoruz.
Asker ailelerimizin acılarına dualarımızla ortak oluyoruz.
Yüce Allah (c.c.) ın ve bizlerin laneti teröristlerin ve tüm iç ve dış destekçilerinin üzerine olsun!
                                İSHAK-DER

Pardon ama orası TC ilçesi değil mi?
Memlekette yemin krizi var. Fakat bu yapay sorundan önce ülkenin bir ilçesinin hayati önem taşıyan sorunları da var. Biz de bugün buna değinelim istedik.

Üstelik bu ilçe Türkiye’nin 4. büyük ili Bursa’nın gelişmemiş, geri bırakılmış bir ilçesi.
Efendim, uzunca bir süredir Bursa’nın dağ ilçelerinden Harmancık’ta Devlet Hastanesi’nin kapatılacağı söylentileri almış yürümüş.
Orhaneli’deki Bölge Hastanesi bitme aşamasına gelince endişeler daha da büyümüş.
Seçim öncesi ilçeye gelen devlet büyükleri, “yok böyle bir şey, hastanenin kapatıldığı, kapatılacağı falan yok, siz endişelenmeyin” demişler.
Onlarda inanıp, 12 Haziran’da basmışlar iktidar partisinin pusulasına yüzde 55 oranında oyu.
Şimdi galiba cezalandırılıyorlar.
‘Acaba cezalandırılıyor muyuz’ diye de önceki gün soluğu iktidarın İl Başkanlığı’nda almışlar.
Fakat medyaya yansıyanlara bakılırsa halk tedirgin. Hatta geçen günlerde her ne kadar İl Sağlık Müdürlüğü yalanlasa da, bir-iki gece hastanenin Acil Servisi’nde dahi doktor kalmamış.
Olacak şey değil.
Bunu Hopa, Maçka, Güneysu ya da ne bilelim, Sağlık Bakanı’nın memleketindeki bir ilçede mesela Pasinler veya Narman’da yapsalar anında sorumluların sorumlulukları ellerinden alınır.
Diyeceğimiz şu.
Orası eğer Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ilçesi ise, nüfusuna falan bakmaksızın hastanesini de, postanesini de, tapusunu da, adliyesini de, jandarmasını da, polisini de yeterince temin etmek, bilcümle ilçe olmanın tüm gereklerini sosyal ve adil devlet olarak yerine getirmek zorundasınız.
İlçeyi ortadan kaldırma ve altını oymaya dönük her türlü girişime o yörenin bir çocuğu olarak biz de şiddetle karşı çıkıyoruz.
Harmancık halkının bizzat kendisinin yaptırıp devlete bağışladığı hastaneye doktor, teknisyen, hemşire, araç-gereç temin etmekten aciz bir devlet görüntüsü büyüyen Türkiye’ye yakışmıyor.
Büyüme hızında rekor kırmış, hatta dünya liderliğini yakalamış bir ülke, Harmancık Devlet Hastanesi’ni adliyesini, sırada daha neler var bilmiyoruz, bütün bunları kapatarak inanın tasarruf falan yapamaz.
Bu tür girişimler olsa olsa o yörede oturan, devletine son derece sadık, yoksul topluluğa yapılmış büyük bir haksızlık ve izansızlıktır.
Sağlığın tasarrufu falan da olmaz.
Eğer oraya kırsal diye doktor gönderemiyorsanız, gitmeyenlerin ‘kamu doktoru’ apoletini sökmek boynunuzun borcu olmalı.
O açıdan bu işin sorumluları kimse, yol yakınken ilçedeki tedirginliği giderecek açıklamayı yapmalı.
Hatta, Kabine’de koltuk rekoru kıran Sağlık Bakanı bizzat ilçeye gelerek Harmancıklıların yüreğine su serpmeli.
Harmancık’ın hastanesini de kapatırsanız, diğer kurumlara çok iş kalmayacaktır.
O zaman orada Kaymakam Kemal Bey’i tutmanın da bir anlamı kalmaz.
Daha büyük, daha gelişmiş, daha müreffeh ilçeler dururken, Kemal Bey’in değerli vakitlerini Harmancık kırsalında harcamasına gerek var mı?
Kaldırın ilçe unvanını gitsin.
                        İhsan AYDIN
                ihsanaydin@olaygazetesi.com.tr
Bu yazı yazarımızın 11 Temmuz 2011 Pazartesi günkü yazısı olup izniyle sitemize eklenmiştir.
İshak-Der Olarak İlçemizin bu önemli sorununu dile getirdiği için Üyemiz ve Bölgemizin güzide kalemi İhsan AYDIN Bey'e teşekkür ediyoruz.
İlgilileri göreve davet ediyoruz.
                            Mehmet ORUÇ
                        İshak-Der Yönetim Kurulu
                            Başkanı

Duyuru Özel SMS İstekleriniz!
Sayın üyelerimizin zaman zaman özel (Düğün-Kına-Sünnet-Uğurlama vb.) toplu sms isteklerini gerçekleştirmekteyiz.
Bilindiği gibi bu toplu SMS ler toplandığında yüksek maliyet yükü getirmektedir.
Üye aidatlarından başka geliri bulunmayan Derneğimizin bu taleplere cevap verebilmesi için daha önce alınan kararımız gereği bir toplu SMS tutarı 20 tl olarak tahsil edilecektir.
Bu hususta anlayışınıza sığınıyoruz.Ödemelerin peşin veya sonradan Başkanımız Mehmet Oruç ya da Başkan Yardımcımız Ali Akman aracılığıyla yapılması gerekmektedir.
Bilgilerinizi rica eder saygılar sunarız.
                               Yönetim Kurulu A.
                                    Bşk.
                                Mehmet ORUÇ

Köyümüzün Asırlık Çınarı Osman Koç
Osman Koç nam-ı diğer Avrışlan Osman ya da biz O'na Osman Çavuş da deriz.
Şu an köyümüzün en yaşlısı durumunda Rabbimiz sağlık ve afiyet versin.
Yüz yıldır devam eden bir hayat mücadelesi...
Ne yoksulluklara göğüs gerdi,ne ağır yüklere omuz verdi o omuzlar,kaç kez ekmek derdine aşındı nasırlandı o öpülesi eller,ne çileler çekti O'na sormak lazım!
Yaşayan bilir elbet..
Bazılarımızın Osman Amcası olsa da bir coğumuzun Osman Dedesi;
İşte Osman Dedemizi hayatını sürdürdüğü Bigadiçteki kızının yanında sizler adına da ziyaret ettik.
Mutlu oldu selamlarını sevgilerini aracılığımızla sizlere iletti.Osman Dedemizin Selam ve Duaları üzerimizde kalmasın dedik bir resmiyle sizlere emaneti iletiyoruz aziz dostlar.
Bizler de sitemiz aracılığıyla kendisine sizlerin ve bizlerin selam ve saygılarını kendisine iletiyoruz.
Osman Dedemiz seni seviyoruz.Bizlerden dualarını eksik etme.İnanıyoruz ki bu mesajı sana iletecekler.
Bizim de dualarımız seninle.Sağlık ve afiyet diliyoruz.

        Tüm İshak-Der Üyeleri Adına
               Başkan Mehmet ORUÇ 

Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun!
Bu Gece Miraç Kandili!
Rabbimizin Peygamber Efendimiz s.a.v i katına davet ederek bizzat kendine vahyettiği,nimetleriyle ödüllendirdiği gecedir bu gece,
5 vakit namazı,Allah'a ortak koşmayanların cennete en son da olsa gireceği müjdesinin verildiği,bakara suresi son ayetlerinin ( Emenarrasulu diye bildiğimiz) verildiği gecedir bu gece.
Yüce Allah'tan (c.c) sağlık,afiyet,huzur,bereket,af,mağfiret,ülkemiz,tüm islam alemi ve cümlemizin hayırlarımıza vesile olması dilek ve dualarımızla Miraç gecenizi tebrik ediyoruz.
                        
                                   İshak-Der

Üyemiz Sayın Dr.İ.Hakkı Çelik ve Ailesine Geçmiş Olsun!
Üyemiz Sayın Dr.İ.Hakkı Çelik ve Ailesi İnegöl ilçesinde 26.06.2011 de trafik kazası geçirmişlerdir.
Genel sağlık durumları çok şükür ufak tefek sıyrıklar dışında iyidirler.
Sayın üyemiz Yunuseli Aile Sağlık Merkezi Doktoru İ.Hakkı Çelik ve ailesine İshak-Der olarak geçmiş olsun derken Yüce Allah'tan tekrarı ve beterlerinden koruması dualarımızı iletiyoruz.
                           
                            İshak-Der Adına
                            Mehmet Oruç
                            Yönetim Kurulu Başkanı

Gemlik Belediyesi Etkinliğinde Gemlik Dağ-Der'in Konuğuyduk!
Gemlik Belediyesi’nin bu yıl 3.sünü organize ettiği geleneksel "Biz Gemlik’iz, Hepimiz Kardeşiz Hemşeri Dernekleri Şenliği" renkli görüntülerle başladı. 18 farklı kültürel derneğin iştirakiyle start alan organizasyonun ilk gününde Dereboyu Mevkii ve Gemlik Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi çevresi festival havasına büründü. 
Dağ-Der Gemlik Şubesine tahsis edilen gecede Bakır Oyun ekibimiz,Genc Yöresel Erkek Oyun Ekibimiz ve Genç Folklor Ekibimiz Görsel bir şölen sergilediler.
Dağ-Der Gemlik Şubesine göstermiş oldukları misafirperverliklerinden dolayı içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Ayrıca Proğrama katılan oyun ekiplerimize,ailelerine yöresel kıyafet sergileyen bayanlarımıza ve bize katılımlımlarıyla destek veren herkese de teşekkürlerimizi arz ediyoruz.
                                İshak-Der
                               Yönetim Kurulu Adına
                                    Başkan
                                   Mehmet ORUÇ

Fotoğrafları görmek için tıklayınız...

Çanakkale Gezimizin Fotoğrafları
Çanakkale Gezimizin Fotoğrafları aşağıdaki bağlantılardan görüntüleyebilirsiniz. 

Önceden de duyurduğumuz Çanakkale gezimiz 26-29 Mayıs itibariyle Allah (c.c) a çok şükür sorunsuz gerçekleştirilmiştir.
Gezimizi organize eden Kültür Komisyonu Başkanımız Davut Yiğit'e ve tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyoruz.
Ayrıca bu gezide desteklerini esirgemeyenlere de teşekkür ediyoruz.
Sizlerden aldığımız selamları ilettik size Şehitler diyarından,Conk Bayırından,Koca Seyit (Seyit Onbaşı )ten,Arıburnundan,ve tüm Şehitlerimizden Selamlar getirdik...
                               İshak-Der

Fotoğrafları görmek için tıklayınız...

Haziran 2011 Toplantımızı Gerçekleştirdik.
İshaklar Köyü 5. Kültür Tanıtım ve Hıdırellez ile Çanakkale Gezimizin ana konu olarak işlendiği bunun yanında diğer bazı konuların da görüşüldüğü Haziran 2011 Toplantımızı gerçekleştirdik.
Toplantımıza katılarak değerli görüş ve düşüncelerini bizlerle paylaşan katılımcılarımıza içten teşekkürlerimizi arz ediyoruz.
Ayrıca her iki etkinliğimizin sorunsuz şekilde gerçekleşmesinde emeği geçenlere de teşekkür ediyoruz.
Toplantıda alınan karar gereğince bir sonraki toplantılar ikinci bir duyuruya kadar yaz döneminde ertelendiğinden,üye aidatı ve bağış taahhüdünde bulunanlar Başkanımız Mehmet Oruç veya Başkan Yardımcımız Ali Akman ile irtibata geçerek ödemelerini yapacaklardır.
Başkan Mehmet Oruç 05377792216
Başkan Yardımcımız Ali Akman 05325961104
Saygı ile duyurulur.
                    İshak-Der
                    Yönetim Kurulu

3 Aylar ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun
Müminlerin manevi çoşkularının zirve yaptığı 3 aylar başladı.
Recep,Şaban ve Ramazan aylarının ortak adı olan 3 aylar içinde barındırdığı mübarek gecelerle de artı bir güzelliğe bürünmektedir.
Bilindiği gibi bu gece Recep ayının ilk Cuma gecesi (Perşembeyi cumaya bağlayan gece) Regaib kandilidir.
Regaib kulların Allah c.c. a rağbet ettikleri bu geceyi ifade etmekte olduğundan bu adla adlandırılmıştır.
Rağbetimizin Allah c.c. a olması dileklerimizle 3 Aylarınız ve Regaib Kandiliniz mübarek olsun.Ülkemiz İslam alemine hayırlar getirsin.
                                İshak-Der

Çanakkale Gezimiz Gerçekleşti!
Önceden de duyurduğumuz Çanakkale gezimiz 26-29 Mayıs itibariyle Allah (c.c) a çok şükür sorunsuz gerçekleştirilmiştir.
Gezimizi organize eden Kültür Komisyonu Başkanımız Davut Yiğit'e ve tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyoruz.
Ayrıca bu gezide desteklerini esirgemeyenlere de teşekkür ediyoruz.
Sizlerden aldığımız selamları ilettik size Şehitler diyarından,Conk Bayırından,Koca Seyit (Seyit Onbaşı )ten,Arıburnundan,ve tüm Şehitlerimizden Selamlar getirdik...
                                İshak-Der

GEZİMİZE KATILACAKLARA DUYURU
Çanakkale Şehitlik ziyaretimize katılacakların cumartesi saat 23.00 da BUSKİ önünde olmaları gerekmektedir.
Kısa bilgilendirmenin ardından araçlara binilerek hareket edilecektir.
Araç içinde yiyecek ve içeceklerin ambalajı akmaya ve kokmaya dayanıklı olmalıdır.
Bu nedenle yiyecek ve içeceklerin bu kurala uygun hazırlanması önemlidir.
Çevre ve hijyen kurallarına dikkatimiz sorumluluğumuzun bilince olduğumuzun göstergesidir.
Bilgilerinize ve dikkatinize sunulur.
Hayırlı yolculuklar dileriz...

                                    İshak-Der


Sonsuz Teşekkürlerimizle!
İshaklar Köyü Muhtarlığımız ile İshaklar Köyü Dayanışma ve Kültür Derneğimizce düzenlemiş olduğumuz ''5.Kültür Dayanışma ve Hıdırellez etkinliğimizi gerçekleştirdik.
Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere Bursa il Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze,Sayın vekilimiz Canan Candemir Çelik Hanımefendi ve tüm mahiyetine,Akp Bursa İl Başkanlığı Hukuki ve Siyasi İşler Başkan Yardımcısı Sayın Dilek Yılmaz Özmen Hanımefendiye,Kestel İlçe Müftümüz İbrahim Erden Bey'e,Bursa İl Kültür Müdür Yardımcısı Sayın Hayrettin İnce bey ve Sayın araştırmacılara,Siyasi partilerimizden AKP,CHP,MHP,BBP tüm temsilcilerine,Bursa Büyükşehir Belediyemize,Harmacık Belediyemize Sayın Başkanımız Mustafa Çetinkaya'ya,22. dönem Milletvekilimiz Sayın Faruk Ambarcıoğlu'na,İl genel Meclis üyelerimiz Sayın Fethi Yıldız'a ve Yılmaz Ateş'e Harmancık Jandarma Bölük Komutanlığı nezdinde tüm personele,Yöre Sanatçılarımız Mehmet Çetin,Mehtap ve Esra Hanımefendilere,emeğini maddi ve manevi yardımlarını esirgemeyen Köy halkımıza,tüm oyun ekiplerimiz,Kermes,Kına çadırı,Gözleme,Çay,etkinlik önce ve sonrası temizlik görevlilerimize,gerek dönme dolabın ilk halini ve tahta biçmenin elle yapıldığı dönemlere bizi götüren emektarlarımıza,saha,otopark ve diğer birimlerdeki görevlilerimizin hepsine,Güzel sunumlarından dolayı sunucularımıza,muhteşem performansıyla göz dolduran Özer Güleç Hocamıza,Dağ-Der imizin Kadın Kolları tesilcisi ve Delice -Der Dernek başkanımıza,Dağ-Der yönetim kurulu üyelerimize,tüm katılımcılarımıza içten teşekkürlerimizi arz ediyoruz.
İshak-Der yönt.Kurl.     İshaklar Köy Muhtarlığı

Sonsuz Teşekkürlerimizle!
İshaklar Köyü Muhtarlığımız ile İshaklar Köyü Dayanışma ve Kültür Derneğimizce düzenlemiş olduğumuz ''5.Kültür Dayanışma ve Hıdırellez etkinliğimizi gerçekleştirdik.
Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere Bursa il Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze,Sayın vekilimiz Canan Candemir Çelik Hanımefendi ve tüm mahiyetine,Siyasi partilerimizden AKP,CHP,MHP,BBP tüm temsilcilerine,Bursa Büyükşehir Belediyemize,Harmacık Belediyemize Sayın Başkanımız Mustafa Çetinkaya'ya,22. dönem Milletvekilimiz Sayın Faruk Ambarcıoğlu'na,İl genel Meclis üyelerimiz Sayın Fethi Yılmaz ve Yılmaz Ateş'e Harmancık Jandarma Bölük Komutanlığı nezdinde tüm personele,emeğini maddi ve manevi yardımlarını esirgemeyen Köy halkımıza,tüm oyun ekiplerimiz,Kermes,Kına çadırı,Gözleme,Çay,etkinlik önce ve sonrası temizlik görevlilerimize,gerek dönme dolabın ilk halini ve tahta biçmenin elle yapıldığı dönemlere bizi götüren emektarlarımıza,saha,otopark ve diğer birimlerdeki görevlilerimizin hepsine,Güzel sunumlarından dolayı sunucularımıza,muhteşem performansıyla göz dolduran Özer Güleç Hocamıza,Dağ-Der imizin Kadın Kolları tesilcisi ve Delice -Der Dernek başkanımıza,Dağ-Der yönetim kurulu üyelerimize,tüm katılımcılarımıza içten teşekkürlerimizi arz ediyoruz.
   İshak-Der yönt.Kurl.     İshaklar Köy Muhtarlığı

5. Kültür Tanıtım ve Hıdırellez Etkinliğimize Tüm Üye ve Dostlarımızı Bekliyoruz!
Bu yıl 5. sini gerçekleştireceğimiz.İshaklar Köyü 5. Kültür Tanıtım ve Hıdırellez Etkinliğimize tüm üye ve dostlarımızı bekliyoruz.

Her yaştan Bayanlarımızın kullandıkları yöresel kıyafetlerle etkinlik günü alanda yer almalarını önemle rica ediyoruz.

Etkinliğimize vereceğiniz maddi destekleriniz kadar manevi desteklerinizi de bizim için son derece önemlidir.

Gerek kermesimize malzeme yiyecek giyecek kuru gıda gibi kermeste alıcı bulunabilecek türden her türlü katkılarınızı ve maddi desteklerinizi de vereceğinize inancımız tamdır.

Tüm maddi ve manevi destekleriniz ayrıca katılımlarınız için teşekkür ediyoruz.

Esenlik dilek ve temennilerimizle..

                           İshak-Der
                        Yönetim Kurulu


Not:

15 Mayıs Pazar saat 9.00'da ücretsiz otobüsümüz Buski yanından etkinlik alanımıza hareket edecektir...


5. Kültür Tanıtım ve Hıdırellez Etkinlik Davetiyemiz

Esme Gelin vefat etmiştir
Esme Gelin vefat etmiştir. Cenaze öğle namazına müteakip köyde defnedilecektir. Cüzleri okuyalım. 

Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileriz.

TOPLANTIMIZ 30 NİSANDA DAĞ-DER'DEDİR
15 Mayıs 2011 pazar günü yapılacak İshaklar Köyü 5. Kültür Tanıtım ve Hıdırellez etkinliğimiz öncesi son toplantımız 30 Nisan 2011 Cumartesi saat: 20.00 da Dağ-Der genel merkezinde yapılacaktır.
Hıdırellez Proğramımızın gözden geçirileceği bu toplantımızda görev dağılımları konuşulup bilgiler verilecektir.
Bağış miktarlarını bildirmemiş olanların bu konuda hassasiyet göstermelerini önemle rica ediyoruz.
Her zamanki gibi katkılarınızla gerçekleşecek bu etkinliğimizin bu sene de katkılarınızla gerçekleşeceğinden şimdiden teşekkür ediyoruz.
Toplantımıza ilgi göstermenizi,tüm üye ve dostlarımızın katılımını bekliyor esenlikler diliyoruz.

                                   İSHAK-DER
                                   YÖNETİM KURULU

Olay Tv Canlı Yayınındaydık
Dağ-Der'imizin misafir edildiği Bursa Olay Tv Memleket Sevdası Proğramında İshak-Der olarak yöresel kıyafet ve Oyun ekibimizle yer aldık.
Başarılı bir oyun sergileyen çok olumlu tepkiler alan ekibimize ve yöresel kıyafet sunumu yapan bayanlarımıza içten teşekkür ediyoruz.
Seyirci alımının sınırlı olması nedeniyle üyelerimizin katılımını sağlayamadığımız için anlayışınıza teşekkür ediyoruz.
                                   İshak-Der
                                Yönetim Kurulu

DAĞ-DER CANLI YAYIN
Derneğmiz oyun ekibinin de katılacağı Memleket Sevdası Dağ-Der proğramı canlı olarak Bursa Olay Tv ekranlarında.
Proğramın yayın akışı gereği 16 Nisan 2011 Cumartesi saat: 20.30 da yayınlanacağı bildirilmiştir.
İzleminizi dileriz.
Saygılarımla.
                            Mehmet Oruç
                            İSHAK-DER
                                Bşk.

O,Artık Asker!
Üyemiz Enes Erden askerlik görevini yerine getirmek üzere Bursa Terminalinden uğurlandı.
Askerimize görevinde üstün başarılar diliyoruz.
Silahın mübarek olsun,hayırlı tezkereler sayın üyemiz...
                                İshak-Der

Üyemiz Enes Erden Vatani Görevine Uğurlanıyor
Üyemiz Enes Erden 11 Nisan 2011 Pazartesi günü Saat 19.00 da Vatani görevine uğurlanacaktır.
Hatay iline uğurlanacak askerimizin otobüsü Bursa Terminal 49 nolu perondan hareket edecektir.
Üyemize görevinde üstün başarılar yolculuğunda hayırlar ve şimdiden hayırlı tezkereler diliyoruz.
                            
                               İSHAK-DER

Osmangazi Belediyesi Fetih Şenliklerindeydik
Bursa'mızın fetih yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Osmangazi Belediyemizce bu yıl 7.si yapılan Fetih Şenlik Yürüyüşüne Dağ-Der'imizle birlikte katıldık.

Nisan Ayı Toplantımız!
Nisan Ayı 2011 Aylık olağan toplantımız 2 Nisan 2011 Cumartesi Saat 20.00 da Dağ-Der Genel Merkezinde yapılacaktır.
Yoğun gündemli Hıdırellez çalışmalarımızın değerlendirileceği toplantımıza tüm üye ve dostlarımızın katkılarını görüşlerini bekliyoruz.
Hıdırellez bağış miktarlaını bildiremeyenlerin acilen bağış miktarlarını bildirmeleri etkinliğimizin sorunsuz gerçekleştirilebilmesi için son derecede önemlidir.
Siz sayın üye ve dostlarımızın toplantımıza onurlandırmanız aynı zamanda toplantı sağlığı açısından da moral olcaktır.
Katılımınızı bekler saygı ve sevgilerimizi sunarız.
                            Mehmet Oruç
                            Yönetim Kurulu Adına
                                Bşk

Ulu Köylü Sinan GEÇKİN (Çoban Sinan) Vefat Etmiştir.

Cenazesi bugün 21 Mart 2011 ÖĞLE namazından sonra köyde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine sabırlar dileriz.

Çanakkale Kahramanlarını Rahmetle Anıyoruz!
Çanakkale Zaferinin 96. yıl dönümünü kutluyoruz.
Bu zaferin tüm şehit,gazi,cephe ve cephe gerisindeki isimli isimsiz tüm kahramanlarını Rahmet,minnet,şükran ve dualarımızla anıyoruz.
Allah (c.c)tan rahmet diliyoruz.
Onlar dinimiz,vatanımız,milletimiz,bayrağımız,ırzımız,namusumuz için gözünüzü kırpmadan canlarını feda ettiler.Bize bu değerleri emanet ettiler.Kıyamete kadar bu emanete sahip çıkmak boynumuzun borcudur.
Bu şuurda nesiller yetiştirmek görevimizi Yüce Allah (c.c.) bizlere ve nesillerimize nasip etsin.
Emanete sahip çıkabilmemiz dileklerimizle...
                                İshak-Der

Köyümüzde Meyve Budama Kursu!
Köyümüzde Meyve Budama Kursu düzenlenmiştir.
Kurs sonunda katılanlara sertifika verilecektir.
19.20.21 (Cumartesi-Pazar-Pazartesi) Mart 2011 tarihlerinde köy odamızda saat 20.00 da yapılacak kursa katılmak isteyenlerin bu tarihlerde adı geçen yerde kursa katılmaları gerekmektedir.
İlgilenenlere önemle duyurulur.
                                İshak-Der

15 Mayıs 2011 Hıdırellez Hazırlıklarımız Başladı
Mart Ayı Mutat Toplantımızı da saygı değer üyelerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik.
Bu toplantımızda 15 Mayıs 2011 Pazar günü gerçekleştireceğimiz İshaklar Köyü 5.Kültür Tanıtım ve Hıdırellez etkinliğimizi tartıştık.
Hıdırellez etkinliğmize bağış yapacak üye ve dostlarımızdan yapacakları katkı miktarlarını tesbit etmeye de başladık.
Bu çerçevede toplantıda çeşitli mazeretleri nedeniyle katılamayan üyelerimizin de yapacakları bağış miktarlarını 10 Mayıs 2011 tarihine kadar tamamnı ödeyebilecekleri şekilde ister taksitle ister peşin olarak Başkanımız Mehmet Oruç'a bildirmelerini rica ediyoruz.
Bağışlar kermesimize giyecek kuru gıda,oyuncak vb.katkıları,Para yardımı şeklindedir.
Bu konudaki hassasiyetiniz etkinliğimizin (öğrencilerimize burs temini,Hayır giderlerine katkı gibi)amacına ulaşması açısından son derece önemlidir.
Toplantımıza katılan tüm üye ve katılımcılara teşekkür ediyoruz.
Bağışlarınız için:Başkan Mehmet Oruç 05377792216
Akbank Bursa Yeniyol Şub. Banka Kodu 275 Hesap No:0048657
                                İshak-Der

Zeynep Sevinç Vefat Etmiştir. Allah Rahmet Eylesin.
Zeynep Sevinç Vefat Etmiştir. Cenazesi bugün ikindi namazını müteakip köyde defnolunacaktır. 

Cüzlerin okunması gerekmektedir.

Köye saat 12.00'de araç hareket edecektir. İrtibat için Davut YİĞİT : 0535 859 23 49

Mevtaya Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabırlar niyaz ediyoruz.

Hatim okunmaktadır. Hatim listesini "DUYURULAR" bölümünden bakabilirsiniz.

Cüz listesini görmek için buraya tıklayınız...

Mart Ayı Toplantımız!
5 Mart 2011 Cumartesi günü Saat 19.30 Dağ-Der Genel Merkezinde Toplanıyoruz.
15 Mayıs 2011 Pazar günü 5.sini Gerçekleştireceğimiz İshaklar Köyü Kültür Tanıtım ve Hıdırellez etkinliğimizin konuşulacağı ve bazı önemli konularda bilgilendirmelerin yapılacağı bu toplantımıza tüm üye ve dostlarımızı bekliyoruz.

Sms Problemi Açıklaması
Bilindiği gibi duyurularımızı toplu sms (kısa mesajla) sizlere iletmeye çalışmaktayız.
Zaman zaman sizlerden gelen şikayetler doğrultusunda kendi imkanlarımızla çözmeye çalıştığımız bu problemin kaynağının siz üyelerimizin telefon operatörlerinden kaynaklandığı bilgisine ulaşmış bulunmaktayız.
Problem cep telefon şirketlerinizin sistemlerinde reklam mesajları filtresi uygulamasından kaynaklanmaktadır.
Bu nedenle sms alamayan üyelerimizin kendi bağlı bulundukları operatörlerine müracaat ederek reklam mesajları filtre uygulamasının açılmasını istemeleri gerekmektedir.
Dernek olarak bizim yaptığımız ayrı bir çalışmayla bizim gönderdiğimiz sms lerin reklam amaçlı olmadığı bilgi amaçlı olduğu konusunda gerekli girişim tarafımızdan da yapılmıştır.
Resmi dilekçe ile müracaatımızın sonuçlanmasını bir süre beklememiz gerekmektedir.
Bu nedenle bizim müracaatımızın sonucunu beklemek istemeyen üyelerimizin kendi operatörlerine bir an önce müracaat etmeleri önemle duyurulur1
Sevgi ve Saygılarımla.
                                Mehmet Oruç
                                   Bşk.

Akp Harmancık İlçe Başkanı Ahmet Güneşi Ziyeretimiz!
Ak Parti İlçe Başkanı olan Köylümüz Ahmet Güneş'i makamında ziyaret ettik.
Görüş alış verişinde bulunduğumuz ziyaret yapıcı bir atmosferde gerçekleşti.
Görevinde başarılar dilediğimiz Ahmet ve Güneş ve ilçe yönetimine içten misafirperverliklerine teşekkür ediyor,yönetim dönemlerinin ilçemize hayırlı hizmetlerine vesile olmasını diliyoruz.
                               İshak-Der


Fotoğrafları görmek için tıklayınız...

Akpınar'dan Halil Kamil Okyay Vefat Etmiştir!
Komşu köyümüz Akpınar'dan,Akpınar Dernek Başkanı Sayın Yüksel Okyay'ın Amcası Halil Kamil Okyay vefat etmiştir.
Cenazesi bu gün öğle namazına müteakip Bursa Hamitler mezarlığına defnedilecektir.
İshak-Der olarak Sayın Başkan Yüksel Okyay ve kederli ailesine sabır merhuma Yüce Allah'tan rahmet diliyoruz.
                    İshak-Der

Gül Kokulu Geceydi!
Muhteşem bir gecede Resulullah'ın aşkıyla gecemize iştirak eden üye ve Dostlarımıza,cüz okuyanlara,Kestel İlçe Müftümüz Sayın İbrahim Erden'e,Dağ-Der Sekretaryası Bedir Cami-i İmam-Hatibi Sayın Mustafa Basrık'a,Türk Tasavvuf Musikisi ziyafetiyle bizleri Paygamberimizin aşkıyla coşturan Koro Şefi Sayın Veysel Bilen ve tüm ekibine,Osmangazi Belediyesi Elmasbahçeler Kültür Merkezi Sorumlusu Sayın Ergül Aydemir ve tüm personeline,her zaman bizlere kapılarını açık tutarak desteklerini esirgemeyen Osmangazi Belediye Başkanı Sayın Mustafa Dündar Bey'e Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Muhsin Özlükurt Bey'e sonsuz teşekkürlerimizi arz ediyoruz.
Paygamberimiz Hz.Muhammed Mustafa (s.a.v.)in şefaati ve rızasına ulaşmamıza vesile olması dilerlerimizle...
                       Mehmet Oruç
                       İshak-Der
Fotoğrafları görmek için tıklayınız...

En Sevgiliye Gecemize Bekliyoruz!
En Sevgilimiz Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafa (s.a.v)ya ithaf edeceğimiz Hatim duamızın yapılacağı Osmangazi Belediyesi ve İshak-Der olarak düzenlediğimiz gecemize tüm üye ve gönül dostlarımızı bekliyoruz.
Şef Veysel Bilen ve arkadaşlarının sahne alacağı gecemizde Türk Tasavvuf Müziğinin seçkin eserleriyle gönül dünyamızı aydınlatmak için eş ve cocuklarımızla birlikte bu güzel gecenin daha da güzelleşeceğine inanıyoruz.
Gençlerimizin de katılımını ayrıca rica ediyoruz.
Bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde bizlerden desteğini esirgemiyen Osmangazi Belediye Başkanı Sayın Mustafa Dündar Bey'e Osmangazi Belediyesi Elmasbahçeler Kültür Merkezi Sorumlusu Ergül Aydemir Bey'e Türk Tasavvuf Musikisi Koro Şefi Veysel Bilen ve tüm ekibine şimdiden şükranlarımızı arz ediyoruz.

Not: Hatim listemizdekiler bu geceye kadar cüzlerini okusunlar.

Yer :Osmangazi Belediyesi Elmasbahçeler Kültür Merkezi (Ankara Yolu üzeri eski hal karşısı)
Tarih: 16 Şubat 2011 Çarşamba
Saat: 20.00


                                   İshak-Der

Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun!
Bilindiği gibi Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın Hicri takvime göre doğduğu gece olan rabiulevvel ayınin 12. gecesi Mevlid Kandili olarak kutlanmaktadır.
Bu mubarek gece hepimize ülkemize ve tüm islam aleminin hayrına vesile olsun.
En sevgilimiz Peygaberimize ithaf ettiğimiz Elmasbahçeler Kültür Merkezinde 16 Şubat çarşamba günü saat 20.00 daki etkinliğimize bekliyoruz!
            
            İshak-Der

En Sevgiliye!
En Sevgilimiz Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafa (s.a.v)ya ithaf edeceğimiz Hatim duamızın yapılacağı Osmangazi Belediyesi ve İshak-Der olarak düzenlediğimiz gecemize tüm üye ve gönül dostlarımızı bekliyoruz.
Şef Veysel Bilen ve arkadaşlarının sahne alacağı gecemizde Türk Tasavvuf Müziğinin seçkin eserleriyle gönül dünyamızı aydınlatmak için eş ve cocuklarımızla birlikte bu güzel gecenin daha da güzelleşeceğine inanıyoruz.
Gençlerimizin de katılımını ayrıca rica ediyoruz.
Bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde bizlerden desteğini esirgemiyen Osmangazi Belediye Başkanı Sayın Mustafa Dündar Bey'e Osmangazi Belediyesi Elmasbahçeler Kültür Merkezi Sorumlusu Ergül Aydemir Bey'e Türk Tasavvuf Musikisi Koro Şefi Veysel Bilen ve tüm ekibine şimdiden şükranlarımızı arz ediyoruz.

Not: Hatim listemizdekiler bu geceye kadar cüzlerini okusunlar.

Yer :Osmangazi Belediyesi Elmasbahçeler Kültür Merkezi (Ankara Yolu üzeri eski hal karşısı)
Tarih: 16 Şubat 2011 Çarşamba
Saat: 20.00


                                   İshak-Der

Teşekkürler!
Davetimize önem verip muhtarımızın da katılımıyla gerçekleştirdiğimiz şubat ayı toplantımıza uzak ve yakından iştirak ederek katılımın en yüksek seviyede olmasını sağlayan üye ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz
                            İshak-Der

Uğur Kuyumculuğa Allah'tan Sabır diliyoruz
Uğur Kuyumculuk camiasına ve Mehmet BUDULGAN eniştemize 
genç yaşta hakkın rahmetine uğurladıkları kız kardeşlerinden dolayı taziyelerimizi sunuyor merhumeye Allah'tan rahmet ve af kederli aileye de sabırlar diliyoruz.
                            İSHAK-DER

Önemli Duyuru!!
Derneğimize almayı planladığımız dernek binası arsası için gerekli girişimler yapılmış ve uygun bir arsa bulunmuştur.
Söz konusu arsa hakkındaki görüşlerinizi ifade etmenizi istediğimiz Şubat ayı 2011 toplantımız 5 şubat 2011 Cumartesi saat 19.30 da Dağ-Der genel merkezinde yapılacaktır.
Daha sonra her hangi bir olumsuzlukla karşı karşıya kalınmaması için toplantıya katılımınızı bekliyoruz.
Ayrıca toplantıya misafirlerimiz de katılması beklendiğinden toplantımıza ilginiz bu anlamda da son derece önemlidir.Tüm üye ve toplantımıza katılmak isteyenlerin bilgilerine sunulur.
                                İSHAK-DER
                            YÖNETİM KURULU

İhsan Aydın ve Olay Medya Ziyaretimiz
Osmangazi Belediyesi Elmasbahçeler Kültür Merkezi Sorumlusu Sayın Ergül Aydemir ile İshak-Der Başkanı Mehmet Oruç Olay Gazetesi köşe yazarımız Sayın İhsan Aydın ve Olay medyayı ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.
Değerli köşe yazarımızın yeni odasında başarılara imza atması dileğinde bulundular.
Yazarımıza bizler de üstün başarılar diliyoruz.
Canlı Yayın stüdyosu
Olay Tv Ana yayın yönetim idare merkezi
Olay Tv Ana yayın yönetim idare merkezi

Hatim Cüzü Okuyacakların Dikkatine
Bilindiği gibi 2 adet hatim listemiz tamamlanarak cüz okuyacakların listeleri sitemizin duyurular bölümünde görülmektedir.
Aramızdan ayrılarak ebedi aleme göç eden yakınlarımızı yolcu ederken okuyacağımız cüzlerle hatim tamamlayarak manevi aleme uğurlayacağız.
Eksik cüz kalmaması ve hatimlerin tam olması için hatim duyurularımızı listemizdeki cüz sahiplerine ulaştırmamız gerekmektedir.
Bunun için toplu kısa mesaj sistemimize HATİM LİSTESİ olarak telefon numaraları eklenecektir.
Sistemde telefon numarası bulunmayanların özellikle bayan kardeşlerimizin sadece listede yer alacak ve hatim dışında kullanılmayacak telefon numaralarına acil ihtiyaç vardır.
Kendilerinin ya da kendilerine duyurularımızı ulaştıracak yakınlarının telefon numaralarını Başkanımız Mehmet ORUÇ'a 05377792216 bildirmeleri önemle rica olunur.
                            İSHAK-DER

2011 İlk Aylık Toplantımıza İlgi Yoğundu
2011 yılı Ocak ayı İlk aylık toplantımızı gerçekleştirdik.
Bize toplantı mekanını tahsis eden Dağ-Der'e ve Sayın Başkanı Erkan Aydın Bey'e de teşekkür ediyor saygılarımızı arz ediyoruz.
Uzak yakın demeden toplantımıza iştirak eden herkese özellikle de gençlerimize teşekkürü borç biliyoruz.Yoğun ilginiz vermiş olduğunuz desteğiniz görüş ve önerileriniz bizleri mutlu etmekte gurur vermektedir.
Makul olan her istek ve öneri hatta şikayetiniz itinayla tarafımızdan incelenip dikkate alınmaktadır.
Bu vesile ile tekrar katılımınızla şeref duyduğumuzu ifade ediyor,saygılarımızı sunuyoruz.
                                    İSHAK-DER
                                    YÖNETİM KURULU

Bakanımız ve Valimizle Bölgemizi Dağ-Derde Konuştuk..
Devlet Bakanımız Sayın Faruk Çelik,Bursa Valimiz Sayın Şahabettin Harput ve Bölgemiz sorunlarına ilişkin Şehrimiz Bürokratları Dağ-Der Başkanımız Sayın Erkan Aydın tarafından Dağ-Der genel Merkezinde Yöremiz insanlarıyla buluşturuldu.
Bir kahvaltı sohbeti ortamında resmiyetten öte sıcak bir hava içerisinde geçen buluşmada sorunlar ve çözüm önerileri birlikte görüşüldü.
Bölgemiz insanını Bakanımız ve Valimizle güzel bir kahvaltı organizasyonuyla bir araya getiren Dağ-Der Genel başkanımız Erkan Aydın ve emeği geçenlere İshak-Der olarak teşekkür ediyoruz.

Bayanlarımızın Dikkatine!
8 Ocak 2011 Cumartesi Saat 13.00 da Dağ-Der Genel Merkezindeki Dağ-Der Hanım Kolları Toplantısına Tüm Bayanlarımızın Katılması Önemle Duyurulur!
                           İSHAK-DER
 İmece Katkı Payları
Bilindiği gibi Köyümüzde yapılmakta olan Köy Konağımıza Ramazan bayramı ve daha sonraki tüm toplantılarda sözü edilen imece katkı payı verilmeye başlanmıştır.Bursa da ikamet etmekte olan bizlerin köydeki imecelere katılamadığımızdan dolayı yerimize çalıştırılacak kişilere yevmiye katkısında bulunmamız gerektiği düşüncesinde birleşmiştik.Bursa'da ikamet eden her aile için 4 taksitte ödenmek üzere 100 tl toplamın ilk taksitlerini geçen ay Yönetim kurulu üyemiz Ali Akman'a ödemiştik.Bu ay ikincisini ödeyeceğimiz taksitlerimiz konusunda duyarlı olmamız gerekmektedir.
Muhtarlığımız adına toplanan bu katkı payları muhtarımıza belge karşılığında teslim edilecektir.
                            İSHAK-DER

2011 Yılınız Hayırlı Olsun . . .
2011 Yılınızın Sağlık,Mutluluk ve Huzur Dolu Olması Dileklerimizle... 


                                    İSHAK-DER

Ocak Ayı Toplantımız 8 Ocak 2011 Tarihindedir!
Ocak Ayı Aylık Toplantımız 8 Ocak 2011 Cumartesi günü Saat 19.30 da Dağ-Der genel merkezinde yapılacaktır.Üye ve katılmak isteyen dostlarımıza saygıyla duyurulur.
2011 yılının ilk toplantısında tüm üye ve dostlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı ifade ederken 2011 yılının da Hayır Sağlık ve Bereketimize vesile olmasını diliyoruz.
                            İSHAK-DER

http://www.facebook.com/event.php?eid=175821849124837&ref=mf

'2010 Yılı Son Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı
2010 yılı son toplantımızda Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Akman'a misafir olduk.Bizleri samimi bir misafirperverlikle karşılayan Ali Bey'e ve eşi Dilek Hanım'a teşekkür ediyoruz.

Hatim Listelerimiz, Cüzlerinizi Not Alınız...
Allah cümlemize hayırlı uzun ömürler versin. 

Hayırlı ölümler nasip etsin. 

Cenazemiz olduğunda okuyup, sevabını merhuma hediye etmek, duası yapılmak üzere hazırladığımız HATİM listemiz aşağıdadır. Cenaze mesajı aldığınızda veya cenaze haberi aldığınızda listedeki ismimize karşılık gelen cüzü okuyalım. 

Allah ölmüşlerimize gani gani rahmet eylesin.

Rabbimiz hayırlarımızı kabul buyursun...

Duyurular bölümümüzden HATİM listelerine her zaman ulaşabilirsiniz...

Üyemiz Ahmet Güneş Ak Parti Harmancık İlçe Başkanı Oldu
Ak Parti Harmancık İlçe Başkanlığına Derneğimizin Harmancık Temsilcisi Ahmet Güneş Getirildi.
   Kendisini kutluyor,aktif olarak başladığı siyasi hayatının başarılı gecmesini dilerken Başkanlığının İlçemiz halkına bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.
                            İshak-Der

Aşüre Gecemizin Fotoğrafları
Aşüre Gecemizin Fotoğrafları ve Faaliyetlerimizi, Çalışmalarımızı anlatan slayt-videoyu aşağıdaki bağlantılardan görüntüleyebilir ve izleyebilirsiniz. 

Fotoğrafları görmek için tıklayınız... 

Çalışmalarımızı anlatan Slayt-videoyu izlemek için tıklayınız...

Sonsuz Teşekkürlerimizle...
Geleneksel Aşüre gecemize iştirak ederek bizleri onurlandıran Protokol erkanına,davetli veya duyup gelerek gecemize renk katan tüm dostlarımıza,gayretleriyle bu gecenin en güzel şekilde gecmesine gayret eden tüm üyelerimize,ikrama ortak olarak madden ve manen desteklerini esirgemeyen hayır sever kardeşlerimize sonsuz teşekkür ediyoruz. 
                        İshak-Der Yönetim Kurulu

Aşure Gecesi Programımız 18 Aralık 2010 Cumartesi
Geleneksel Aşüre Gecemizde Bizleri Onurlandırmanızı Bekler, Esenlikler Dileriz. 

Mehmet ORUÇ 

İshaklar Köyü Dayanışma ve Kültür Derneği 
Yönetim Kurulu Başkanı 

Yer : Osmangazi Belediyesi Ördekli Kültür Merkezi
    (Haşimişcan Cd. Demirtaşpaşa Metro Durağı)
Tarih : 18 Aralık 2010 Cumartesi
Saat : 19.30

PROGRAM :

1. Aşüre İkramı
2. Açılış ve Program Sunumu
3. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
4. Kur'an-ı Kerim
5. Başkanın Konuşması
6. Dernek Faaliyetleri Slayt Gösterimi
7. Protokol Takdimi ve Konuşmaları
8. Günün Anlam ve Önemi Konuşma
9. Dua ve Kapanış

İshaklar'da Kurban Bayramı
Üyelerimiz tarafından Kurban Bayramında çekilen aynı zamanda köyde yapılan çalışmaların fotoğraflarını görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız... 

Fotoğrafları görmek için tıklayınız...

2010 Yılı Son Aylık Toplantımız Gerçekleştirildi
2010 Yılı son toplantımız 4 Aralık 2010 Cumartesi günü DAĞ-DER Genel merkezinde saat 19.30 da gerçekleştirildi. 

18 Aralık 2010 Cumartesi günü Saat 19.30 da Osmangazi Belediyesi Ördekli Kültür Merkezindeki Aşure Günümüz öncesindeki bu toplantımızda üyelerimiz bu konu ile ilgili yoğun fikir alışverişinde bulundu.

Rahime Yengecik (Sevinç) Vefat Etmiştir!
Köyümüzün değerlerinden Rahmetli Muhtarımız Ali Osman Sevinç'in Eşi lakabıyla Rahime Yengecik olarak adlandırdığımız Rahime Sevinç bu gün itibariyla aramızdan ayrılarak Hakkın Rahmetine kavuşmuştur.Cenazesi bu gün cuma namazına müteakip köy mezarlığında defnedilecektir.Hatim cüzü okuyacakların sitemizdeki hatim listesinde yer alan cüzlerini okuması gerekmektedir.Kendisine Allah'tan Rahmet diliyor,kederli ailesi ve tüm sevenlerine sabr dilerken taziyelerimizi bildiriyoruz! İSHAK-DER

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun..
Mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder,saglık afiyet dolu nice güzellikleri tüm aile ve sevdiklerinizle idrak etmenizi temenni ederiz.
Bayramın 2. günü yatsı namazından sonra köy odasındaki toplantimiza iştirak etmenizi bekliyoruz.
                    
                                İSHAK-DER
                                YÖNETİM KURULU

2010 Kasım Ayı Toplantımız Gerçekleştirildi.
Kasım Ayı Mutat Toplantımız 6 Kasım 2010 Cumartesi günü Dağ-Der Genel Merkezinde yapıldı. 

Toplantıda gündeme gelen konular şöyle; 

1. Aşure Günü 18 Aralık 2010 Cumartesi Ördekli Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek. 

2. Eğitim konusunda çalışmalarından dolayı Ali AKMAN'a plaket.

3. Önceki Yönetimin, faal Yönetime çalışmalarından dolayı çiçek sunması.

4. Köyde çalışmalar konusunda bilgi verildi.

5. Köyde önceki aylarda dikilen bayrağımızın değiştirilmesi.

6. Büyükorhan Zaferiye Köyünden, Bursa Müftülüğüne naklen tayin edilen İrfan ERDEN'e hayırlı olsun babında isimlik hediye edilmesi. 

 Allah rahmet eylesin
Ali ERDEN'in Kayınvalidesi Vefat Etmiştir. Allah Rahmet Eylesin
Ali ERDEN'in kayınvalidesi vefat etmiştir. Cenazesi yarın (7 Kasım 2010 Pazar) öğle namazını müteakip Pınarbaşı mezarlığında defnedilecektir. 

Mevtaya Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabırlar niyaz ediyoruz.

Hatim okunmaktadır. Hatim listesini "DUYURULAR" bölümünden bakabilirsiniz.

Cüz listesini görmek için buraya tıklayınız...

Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun
Cumhuriyetimizin kurulusunun 87. yılı kutlu olsun.Türk Milletinin varlığını devam ettirme mücadelesinde can ve mallarını feda edenleri rahmet,şükran ve dualarımızla anıyoruz!

                            İshak-Der

Halk Oyunları Ekibimiz Yeni Dönem Çalışmalarına Başlıyor
Geçen sene oluşturduğumuz İshak-Der Genç Halk Oyunları ekibimiz yeni dönem çalışmalarına 17 Ekim 2010 Pazar günü saat 12.00 da Osmangazi Belediyesi Elmasbahçeler Kültür Merkezinde başlayacaktır.
4-5-6-7-8-9-10-11 ci sınıflardan öğrencilerimizi çalışmalarımıza katılmaya davet ediyoruz.
Yapılan anlaşma gereği katılımın az olması halinde çalışmalar iptal edileceğinden tüm öğrenci ve velilerimizin ücretsiz olan bu kursa duyarlılığını bekliyoruz.
Katılım için başkanımız Mehmet Oruç ile irtibata geçmenizi rica ederiz.
Belgeler Katılım Formu (Başkanda mevcuttur) ,Kimlik fotokopisi ve 2 adet resim.
Saygılarımızla..

Ekim Ayı Toplantımız
Ekim ayı toplantımızı gerçekleştirdik.
Katılımlarıyla bizi yalnız bırakmayan tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.
                       İSHAK-DER
                       YÖNETİM KURULU

Öğrenci Alımı
Uludağ Üniversitesi Büyükorhan Ormancılık Meslek Yüksek Okuluna ön kayıtla öğrenci alınacaktır.
Son kayıt tarihi 11 Ekim 2010 dur.
İlgilenenlere duyurulur.

 İshaklar 7 Kuşlar 2
Dağ-Der Dağ-Gücü Der tarafından düzenlenen 2010 Yılı Halı Saha futbol turnuvasında köyümüz adına katılan Takımız üstün bir oyunla Büyükorhan Kuşlar köyünü 7-2 mağlup etti.

Gollerimiz Kadir 2 Okan 1 Ender 1 Ve İsmail 3 ten geldi.

Oyuncularımızın yürekten mücadelerini tebrik ediyor,tüm oyuncu ve takımımız yönetimine teşekkür ediyor,kalan maçlarında da başarılar diliyoruz.

Nesibe (Naile) Arı'yı Ziyaretimiz
Başbakanlık SÇEK Yaşlı Bakım evinde halkımız arasında Naile Arı olarak bilinen nüfus kaydında Nesibe Arı teyzemizi Eski yönetim kurulu başkanımız Olay Gazetesi yazarlarından İhsan Aydın ve Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Oruç birlikte ziyaret ettiler.
Ziyaret saatleri aşagıdaki şekilde olup ziyaretlerin bu saatlerde yapılması mutlaka her köylümüzün ziyaret etmesi ve ziyaretlerde aynı anda fazla kalabalıklar yerine 3-4 kisilik gruplar seklinde (en çok) yapılması hususunun göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Sabah 09:30-11:30
Öğle 13:30-15:30
Akşam 18:30-20:00
Ulaşım:Başbakanlık Bursa Kaplıkaya SÇEK Yaşlı Bakım evi.
    Değirmenli Mah. Huzurevi Cad. Yıldırım Bursa .Bursa Büyükşehir Belediyesi Yaşlı Bakım evinin üstündedir.
    Teleferik istikamatine giden minübüsler önünden geçmektedir.
    Bilgilerinize...

4 yıllık Üniversite Öğrencilerimize Eğitim Yardımı
Köyümüzden olup, üniversitelerin 4 yıllık fakültelerde okuyan ve yeni kayıt yaptıranlara eğitim yardımı yapılacaktır. 

Son başvuru tarihi 15 Ekim 2010'dur. 

Yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz öğrenci belgesini,devam etmekte olanların ise transkriplerini Akbank a ait hesap ve Iban numaralarını 15 Ekim 2010 tarihine kadar aşağıdaki bilgisi verilen Başkan yardımcımız Eğitim Komisyonu Başkanımız Ali Akman'a ulaştırmaları gerekmektedir. 

Değerlendirme sonucu eğitim yardımı verilmesi uygun görülenlerin listesi sitemizde 18 Ekim 2010 tarihinde ilan edilecek 20 Ekim 2010 tarihinde 8 ay devam edecek yardımlarının ilk taksitleri hesaplarına yatırılacaktır.

                               İshak-Der
                            Yönetim Kurulu

                       Ali Akman 0532 596 11 04

1- Zafer Plaza Pier Cardin Mağazasına elden belgeler verilebilir.

2- İleride asılları ulaştırılmak üzere (0224) 2236394 nolu faks a da adı gecen tarihe kadar belgeler faks yolu ile belgenin üstüne "Ali Akman'ın dikkatine" notu yazılarak ulaştırılabilecektir.

2010-2011 Eğitim ve Öğretim Yılı
2010-2011 Eğitim ve Öğretim Yılı Tüm Öğrencilerimize ve Velilerine Hayırlı Olsun.Sağlık ve Başarı Dolu Bir Eğitim -Öğrenim Yılı Dileriz.İshak-Der

Uludağ Üniversitesi Öğrencilerimizin Dikkatine!
Uludağ Üniversitesinin 4 yıllık fakültelerine yeni kayıt yaptıran ve okumakta olan Köyümüz öğrencilerinden acilen Başkanımıza müracaat etmelerini bekliyoruz!
Başkan Mehmet Oruç Cep:05377792216 Ev 36277034

Ramazan Bayramınızı Tebrik Ederiz
Bir aylık sabrın sonunda mutlu bir güne daha kavuştuk.Rabbimizden Oruç,Teravih,Mukabele başta olmak üzere tüm dua ve ibadetlerinizin kabulünü dileriz.
Bu kısa girişten sonra Ramazan Bayramınızı tebrik eder tüm aile ve sevdiklerinizle birlikte idrak edip coşkusunu birlikte paylaşacağınız güzel günlere Rabbimiz hepimizi eriştirsin.(Amin)
Birinci Bayram Akşamı köy odasındaki toplantımıza katılmanızı bekliyor saygılarımızı sunuyoruz.İshak-Der Yönetim Kurulu

Kadir Gecemiz
Ramazan Ayının son on gününde aranan Kadir Gecemize erişip hakkıyla eda edebilmiş olmak ve dualarınızın kabul olması dileğimizle,her gece ve gününüz kadirli,Kadir Gecemiz mübarek olsun.Yönetim Kurulu
 İftar Yemeğimiz Gerçekleştirildi
Derneğimizin düzenlediği geleneksel iftar yemeği Üftade de 28 Ağustos 2010 Cumartesi gerçekleştirildi. 

Çok güzel bir atmosferde geçen iftarımıza katılan tüm davetlilere teşekkür ederiz...

Başkan V. Ali AKMAN

Fotoğrafları görmek için tıklayınız...

Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Olsun...

2010 Ağustos Ayı Toplantımız
Bursaspor ile Trabzonspor arasında İstanbul Olimpiyat Stadında oynanacak Süper Kupa Maçı nedeniyle 2010 Ağustos Ayı Toplantımız bir gün öne alınarak 06.08.2010 Cuma Saat 21.00 da Dağder Genel Merkezinde gerçekleştirilecektir.
Bursasporumuza karşılaşmada başarı dilerken üyelerimizin toplantımıza katılma hususunda gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz.

Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun
Yemyeşil Cennet vadileri sizin olsun, Kalbiniz NUR, Ruhunuz ALLAH'a yakın olsun, Melekler dostunuz, RASULALLAH şefaatçiniz olsun... KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN... Dualarda buluşalım inşaAllah...

26 Temmuz 2010 Pazartesi gününü Salı’ya bağlayan gece dini geleneğimizde bir af, merhamet ve mağfiret gecesi olarak kabul edilen Berat Kandili’ni idrak edeceğiz.

Şaban ayının 15’ine tekabül eden Berat gecesinde “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim” (Müslim, Salat, 222/1090; İbn-i Mâce, Hadis no: 3841) niyazlarıyla dua edip Yüce Rabbimiz’e yakaran Rahmet Elçisi Sevgili Peygamberimiz (sav), bu gecede Cenab-ı Allah’ın kendisinden bağışlanma dileyenleri affedeceğini, içtenlikle yapılan duaları kabul edeceğini müjdelemiştir (İbn Mace, İkâmetü’s-Salât, 191). Sevgili Peygamberimiz (sav)’in bu duası ile özdeşleşen ve mübarek Ramazan ayının müjdecisi olan bu gece, inananların kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla suç ve yanlışlardan kaçınmaları, günahlardan arınmaları ve Yüce Yaratıcı’nın sonsuz rahmet ve merhametine iltica etmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatır. Bu itibarla Berat gecesi, bilerek veya bilmeyerek işlenen hata ve günahlardan tövbe ederek, günahların kalplerde bıraktığı kirlilikten arınma, sıkılan ve bunalan ruhların Yüce Rabbimizin rahmetine ve mağfiretine ulaşması adına Müslümanların önüne açılmış bir fırsat kapısıdır.

Milletimizin kandil olarak adlandırdığı bu geceler, dünyanın koşuşturması içerisinde varlık ve yaratılış gayesini adeta unutup sonu gelmez emeller ve hevesler peşinde koca bir ömrü heba eden bizlere, özümüze dönme ve kendimizi sorgulama, geçici olanla kalıcı olanı fark etme, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunar. Ayrıca Rabbimize, kendimize ve bütün insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlatır, bu görevlerimizi ihmal edip etmediğimizi yeniden düşünme, tövbe ederek geçmişi affettirme, dua, azim ve kararlılıkla geleceği inşa etme imkânı sağlar.

Sadece ferdi ve ailevi mutluluğumuzu değil, toplumsal hayatımızı, barış, huzur, dayanışma ve kardeşlik içinde yaşayabilmemizi de tehdit eden maddi-manevi pek çok olumsuzluğun yaşandığı günümüz dünyasında Kur’an-ı Kerim’deki; “Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayan, çok esirgeyendir.” (Zümer, 39/53) müjdesinin farkına vararak günah ve kusurlarımızdan dolayı tövbe etmeliyiz. İbadet ve dualarımız ile Rabbimize yakınlaşmalı, Yüce Mevla’mıza, ailemize, çocuklarımıza, çevremize, milletimize ve tüm insanlığa karşı olan görev ve sorumluluklarımızı yeniden hatırlayarak yeni bir ümit ve kararlılıkla geleceğe bakma melekemizi güçlendirmeliyiz.

Kurtuluş, af ve arınma gibi anlamlara gelen bu mübarek gecenin bize sunduğu manevi iklimde; Kur’an’ın bizlere öğrettiği “Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka kaybedenlerden oluruz.” (A’raf, 7/23) vb. dualar, tövbe istiğfarlar ve yakarışlarla beratımızı almamızın ancak, nuzûlünün 1400. yılını idrak ettiğimiz hayat rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim’i anlamakla, yaşamakla, Sevgili Peygamberimiz (sav)’in bizlere miras bırakmış olduğu sünnetini ve evrensel ahlakî erdemleri hayatımıza yansıtmakla mümkün olacağını hatırımızdan çıkarmamalıyız.

Gündelik hayatın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere bir kandil olması dileğiyle aziz milletimizin ve yurt dışında yaşayan vatandaş ve soydaşlarımızla birlikte bütün İslâm âleminin Berat Kandili’ni kutluyorum. Yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların bizleri istikamet sahibi yapmasını temenni ediyor, bu gecenin, ülkemizin, İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbe ve dualarının kabulü ile arınma ve affına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Prof. Dr. Ali BARDAKOĞLU 
Diyanet İşleri Başkanı

BURSALI ŞEHİT ONBAŞI HAKAN YUTKUN
TÜM ŞEHİTLERİMİZE ALLAH'TAN RAHMET AİLELERİNE SABIR DİLİYORUZ.
'ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLENLERE SAKIN ÖLÜLERDİR DEMEYİN,ONLAR GERÇEKTE DİRİDİRLER FAKAT SİZ FARKINA VARAMASSINIZ! Bakara Suresi
EY ŞEHİT OĞLU SEHİT İSTEME BENDEN MAKBER,
SANA AVUCUNU AÇMIŞ DURUYOR PEYGAMBER..
                                M.Akif Ersoy ŞEHİDİMİZ ONBAŞI HAKAN YUTKUN ÖĞLE NAMAZINDA HAMİTLER CAMİİNDE CENAZE NAMAZI KILINDIKTAN SONRA ,HAMİTLER MEZARLIĞINA DEFNEDİLECEKTİR..

Geçmiş Olsun Sayın Hocamız!
Sayın Kestel İlçe Müftümüz Kıymetli üyemiz İbrahim Erden ve ailesinin içinde bulunduğu aracın lastiğinin patlaması sonucu Bursa-Konya arasındaki maddi hasarlı kaza meydana geçirmişlerdir.Kendisine ve ailesine geçmiş olsun diyoruz.Yüce Allah Değerli Hocamızı ve tüm sürücülerimizi kazalardan korusun!(Amin)

Bursa Büyük Şehir Belediyesi Gençlik Kampı
13-15 Yaş arası öğrencilerimizden Bursa Büyükşehir Belediyesinin Gençlik Kampına Katılmak üzere müracaat eden H.İbrahim Yılmaz,Ahmet Koç ve Ahmet Bal bu etkinlikten yararlanacaklardır!

Bursasporumuzun Kombinelerinden Almak İsteyenlerin Dikkatine!
Şampiyon Bursasporumuzun kombineleri satışa sunuldu.
Bursamızın Şampiyon takımının maçlarına stadyumdan destek vermek ve maçlarını canlı olarak takip etmek isteyen üyelerimizin organize bir şekilde aynı sıralardan izlemelerini sağlamak istiyoruz.
Bu amaçla kombine almak isteyen üyelerimizin birlikte hareketini sağlamak amacıyla organizasyonla Denetim Kurulu Başkanımız Davut YİĞİT görevlendirilmiştir.
Kombine fiyatı maraton için 650 Tl dir.
Kombine satın alımı için isimlerinizi Davut YİĞİT'e yazdırmanız önemle rica olunur.05358592349
Bu vesile ile Şampiyon BURSASPOR'umuza tüm takımlaımıza avrupa ve yeni sezondaki lig maçlarında başarılar diliyor,tüm takımlarımızın oyuncularını,taraftarlarını,spor adam ve yazarlarımızı centilmenliğe davet ediyoruz!
                                        İSHAK-DER

Valimiz Dağ-Der Kültür Merkezi İnşaatını Gezdi
Sayın Valimiz Şahabettin Harput kısa adı DKM olan tahtakaledeki Dağ-Der Kültür Merkezi inşaatını gezerek son durum ve çalışmaları yerinde inceleyerek bilgi aldı. Sayın Valimize İl Kültür Müdürümüz Ahmet Gedik,22.Dönem yöremizin temsilcisi Millet Vekilimiz Faruk Ambarcıoğlu,Dağ-Der Genel Başkanımız Ecz.Erkan Aydın,Bölgemizin Medyadaki gururu Olay Gazetesi Köşe Yazarı İhsan Aydın ve Dağ-Der Sekreteryası Mustafa Basrık eşlik ettiler.
Genel Başkanımız Ecz.Erkan Aydın tarafından ziyaretciler bilgilendirilerek çalışmaların en kısa zamanda tamamlanarak DKM nin en kısa zamanda yöremizin ve Bursamızın Kültür hizmetine sunulacağını ifade etti.

 İlçemiz Yasta
Bursa'nın Harmancık ilçesinde, otomobille tırın çarpışması sonucu, 3'ü çocuk 7 kişi öldü. 
Kahraman Yıldırım'ın (40) kullandığı 43 UC 504 plakalı otomobil ile Adem Taşyürek (37) yönetimindeki 01 RF 110 plakalı kömür yüklü tır, Harmancık-Bursa kara yolunun 13. kilometresinde çarpıştı. Tırın dorsesinin altında kalan otomobil, hurdaya döndü. 

Kazada, otomobil sürücüsü Kahraman Yıldırım (40) ile otomobilde bulunan Nurcan (29) Mustafa (10) ve Bahar Yıldırım (7) ile Güngör (40) Neslihan (31) ve Havva Demir (9) olay yerinde hayatını kaybetti. 

Harmancık ve Orhaneli sağlık ekiplerinin yanı sıra, Bursa Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi, Akut ve jandarma ekipleri bölgeye sevk edildi. 

Otomobilden çıkarılan cesetler, Harmancık Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. 

Kazada, hayatını kaybeden ailelerin yakınları olay yerinde sinir krizi geçirdi. 

Harmancık-Bursa kara yolu kaza nedeniyle yaklaşık 2 saat trafiğe kapandı. 

Olay yerinde bulunan vatandaşlar, 1950'li yıllarda yapılan Harmancık-Bursa kara yolunda bugüne kadar herhangi bir düzenleme yapılmadığını ve sık sık kazaların meydana geldiğini öne sürerek, tepki gösterdiler.

Kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet,acılı ailelerine sabr ve başsağlığı diliyoruz.

Bu Gece Miraç Kandili
Bu gece (08.Temmuz 2010 Perşembe)Miraç Kandili.Miraç Kandilinizi kutlar,ülkemiz ve tüm islam aleminin birlik beraberlik huzur ve barışına vesile olmasını yüce Allah (c.c.)tan niyaz ederiz.Yönetim Kurulu.

Temmuz Ayı Toplantımız
Temmuz ayı aylık toplantımız görülen lüzum üzerine 10 Temmuz 2010 saat 20.00 da Dağ-Der Genel Merkezinde yapılacaktır.Sayın üyelerimizin bilgilerini ve toplantımıza katılmalarını rica ederiz.Yönetim Kurulu

Teşvik Kapsamına Alınmak İstiyoruz!
Dağ yöresi de teşvik kapsamına alınsın
Genel bir kanı vardır. Doğu illeri ve buralara bağlı köylerin hizmet göremediği ve buraların teşviklerle kalkındırılması gerektiği kanısı…
Evet buralar gerçekten de birçok imkandan mahrum..
Burada yaşayan insanımız, zor şartlarda hayatını idame ettiriyor.
Ama gözden kaçan bir nokta var. 
Oda sadece doğuda değil bugün en gelişmiş il olarak gördüğümüz kentlerde de bu tür manzaralar bulunuyor.
Vali Şahabettin Harput, göreve geldiği ilk günden itibaren Bursa’yı karış karış gezen ve kentin güzelliklerini, eksiklerini, ihtiyaçlarını yerinde tespit ediyor.
Yıllardır söylenen bir gerçeği de aslında gün yüzüne çıkarttı.
Son olarak Bursa ziyaretinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün düştüğü hataya bir daha düşülmemesi adına da önemli çalışmalar yapılıyor.
Nihat Ergün, Bursa’da yaptığı bir toplantıda Bursa’dakilerin bilmediğini söyleyerek, doğudaki olumsuz şartları dile getirmişti.
Oysa ki çok uzak değil, Bursa’nın dağ yöresine gitmek yeterli o şartları anlamak için.
Ankara’dan olaylar böyle görünse de maalesef ki bazen bakmak görmek değildir. Demek ki Ankara’dan sanayinin önde gelen kenti Bursa daha farklı algılanıyor. 
Bakılıyor ama görülmüyor.
Ahmet Emin Yılmaz’ın internet sitesinde yayınlanan bir yazı dikkatimi çekti.
Dağ yöresi de teşvik kapsamına alınmak istiyor.
Bu isteklerinde hiç de haksız değiller.
Olayı Ahmet Emin Yılmaz’ın sitesinde yer alan yazıdan alıntılar yaparak açıklamak istiyorum.
“İlk adım geçen yıl yapılan Orhaneli Karagöz Şenliği etkinlikleri sırasında, kısa adıyla Üni-Dağ olarak bilinen Üniversiteli Dağlılar sivil toplum yapılanması tarafından atıldı.
Bursa’nın dağ bölgesinden yetişip de Anadolu’nun değişik kentlerindeki üniversitelerde okuyan gençlerin oluşturduğu Ünidağ, o şenlikte yörenin simgesi olan yörük çadırı kurup katılanları çalışmaları hakkında bilgilendirmenin yanında bir de pankart asmıştı: 
Dağ yöresinin teşvik kapsamına alınmasını istiyoruz.
O dönem…
Üni-Dağ’ın tüm etkinliklerinde ve toplantılarında bu istek hep konuşuldu ve görüşmelerde öne çıkarıldı.
Çünkü…
Üni-Dağ Başkanı Reşat Karış önderliğindeki üniversiteli gençler, dağ bölgesinin kurtuluşu için kesinlikle teşvik kapsamına alınması gerektiğine inanıyorlardı. Bu sayede bölge ilçelerine yatırımlar geleceğini öngörüyorlardı, böylece böle kalkınmasının gerçekleşeceğini düşünüyorlardı.Reşat Karış bugün, Bursa’nın en büyük ve en güçlü sivil toplum yapılanması haline gelen Dağ-Der’in yönetim kurulunda görev yapıyor. Bu kapsamda Karış’ın geçen yıl pankart olarak astığı dağ bölgesi insanının beklentisi bu yıl yine Orhaneli Karagöz Şenliği’nde büyük bir imza kampanyasına dönüştü.
İlk imzalar Pazar günü Orhaneli’de şenlik alanında atıldı.
Kampanya, Bursa kent merkezinde dağlı nüfusun yaşadığı mahallelerde de imzaya açılacak.
Sonuçta… Toplanan imzalar, eğer ulaşılabilirse bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletilecek. Ama Başbakan’a ulaşılsa da ulaşılamasa da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapan Bursa milletvekillerinin tümüne sunulacak.
Bu arada…Dağ bölgesinin teşvik kapsamına alınmasını isteyen imza kampanyası, TBMM yanında tüm siyasi partilerin Bursa teşkilatlarıyla da koordineli bir şekilde yürütülecek.”
Bursa sanayi kenti olabilir.
Bursa gelişmiş bir il de olabilir.
Ama bugün sadece Bursa değil, Ankara’da dahi bu denli teşvik kapsamına alınması gereken köylerin var olduğu bir gerçek.
Bursa sadece merkez ilçelerden oluşmuyor. 
Bir bütün olarak düşünmek lazım. 
Bugün vücudumuzun her hangi bir uzvu rahatsızlandığında, bu tüm bedenimize yansıyor. Dağ yörelerinin de vücudun bir uzvu gibi düşünürsek, sadece merkez ilçelerin kalkınmışlığı Bursa’nın Avrupa kenti olmasına yetmeyecektir. 
Bu kampanyaya bin canı gönülden destek veriyorum.
Herkesi de destek vermeye davet ediyorum
23 Haziran 2010, 19:5512141618
Cansel ORUÇ 
canseloruc@bursahaber.com.tr

İshak-Der olarak bu kampanya için imza toplayarak desteğimizi vereceğiz!
Tüm üye ve yöre halkımızı imza kampanyasına katılmaya davet ediyoruz.

Allah'tan Geldik Yine Allah'a Gidecegiz!
İstanbul Halkalı ve Hakkari'deki hain saldırılarda hayatını kaybeden Mehmetçiklerimize ve sivil vatandaşımıza Allahtan Rahmet,Şehadetlerinin kabulünü dilerken acılı aile,yakın,tüm sevenleri ve milletimize baş sağlığı diliyoruz.
Amaçları dış güçlere köpeklik etmek olan teröristlere de lanet ediyoruz.Yüce Allah onlara layık oldukları cezayi verecektir.Bizler de bu cezanın aciliyeti için dua ediyoruz!
Dualarımız sizinle aziz şehitlerimiz!Ne mutlu size vatan toprağı için yüce mertebelere erdiniz!

3 Aylarımız ve Regaib Kandilimiz Mübarek Olsun
Rahmeti mağfireti ve bereketi bol mevsime girdik.Feyzinden bereketinden ve rahmetinden istifade etmeyi Yüce Allah (c.c)Cümlemize nasip etsin.Sonunda Cennet olan bu mevsimin ve ilki bu gece idrak edilecek mübarek gün ve gecelerimizin Hayırlarımıza vesile olmasını niyaz ediyor,İshak-Der olarak tüm üye ve müslümanların Regaib kan dilini kutluyoruz.

Adminimiz Nişanlandı
Değerli Üyemiz, Sevgili Hocamız, Sitemizin yöneticisi Adminimiz İrfan ERDEN evlilik yoluna ilk adımını attı.

13.06.2010 tarihinde M.ARI ile Adminimiz İrfan ERDEN nişanlandı.

Evlilik yoluna ilk adımlarını atan gençlerimize kutlama,dilek ve temennilerinizi ziyaretçi defterimize yazabilirsiniz.

Gençlerimize bizler de yazamayanlarımız ve yönetim kurulu olarak Allah Tamamnı erdirsin dileğimizi sitemiz aracılığıyla buradan iletiyoruz.

2010 Sokak Oyunları Şenliğindeydik
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesince düzenlenen Sokak Oyunları Şenliğinde ekibimiz;izleyenlere unutulmaya yüz tutmuş disiplin,lidere sadakat ve komutlara itaati esas alan SAMIDIK oyununu Hocamız Özer GÜLEÇ yönetiminde sundu.
Coşkun alkış ve beğeni toplayan oyunumuz izleyenlerden tam not aldı.
Bizi başarıyla temsil eden Fatih Aydın,Hasan Yiğit,Yılmaz Koç,Mehmet Arı ve Süreyya Oruç'a başarılı sevk ve idaresinden dolayı da Hocamız Özer Güleç'e İshak-Der olarak teşekkür ediyoruz.

05.06.2010 Haziran Ayı Değerlendirme Toplantımız Gerçekleşti
Hayiran Ayı Aylık Değerlendirme Toplantımız üyelerimizin katılımıyla 05.06.2010 Cumartesi Dağ-Der merkezinde geçekleşti.
Kültür Tanıtım ve Hıdırellez etkinliğimizi masaya yatırdık.
Değerli üyelerimizin bize yaptığı fikir katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.
Ayrıca toplantıya katılan tüm üyelerimize ve Akpınar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin temsilcilerine de teşekkür ediyoruz.
13.Haziran 2010 tarihinde Akpınar-Der e yapacağı etkinliklerinde başarılar diliyoruz.
Hepimiz Akpınar-Der in etkinliğine davet edildik.
Başkan Mehmet Oruç tarafından Etkinliğimizle ilgili Bağış ve Harcamalar konusunda bilgi verildi.
Toplantıya katılan üyelerimizin talepleriyle ek bağış kampanyasına destek vaatleri alındı.
Bu kampanyaya destek vermek isteyen üyeler destek miktarlarını Başkan Mehmet Oruç veya yönetim kurulu üyeleriyle temasa geçerek bağışlarını yapabileceklerdir.
Verimli geçen toplantımızın aynı heyecanla devam etmesi bizleri de mutlu etti.
                            Yönetim Kurulu

Ekibimiz Sokak Oyunları Şenliğinde!
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesince Düzenlenen sokak oyunları Şenliği 05.06.2010 Cumartesi Saat 13.00 da Kent Müzesi önünde yapılacaktır.
İshak-Der olarak ekibimizin de yer alacağı şenliğe ekibimizi desteklemeniz için bekliyoruz.
Hem eski oyunlarımızı görmek hem anılarımızı tazelemek için orada olacağız..

05.06 2010 Haziran Ayı Toplantımız
Haziran Ayı Aylık Değerlendirme Toplantımız 05.06.2010 Cumartesi Günü Dağ-Der Genel Merkezinde Yapılacaktır.
Her zaman olduğu gibi sizlerin katılımı bizleri onurlandıracaktır.
Katılımınızı bekliyoruz.Yönetim Kurulu

İsrail'i Lanetliyoruz
Üstad Necip Fazıl der ki;Yahudi mi dediniz?Onlar yumurtalarını pişirmek için dünyayı ateşe vermekten çekinmeyen LANETLİLERDİR!!! 
Tüm kalbimizle tarihteki tüm acımasızlığınızla yapmış olduğunuz katliamlar gibi bu katliamınızı da lanetliyoruz.PKK aracılığıyla katliamlarınızı gerçekleştirdiğinizi bazı araç ve gereçleri satmak için zaman zaman acil ihtiyaçmış gibi göstermek adına o aracın luzumuna yönelik saldırıları yaptırdığınızı da biliyoruz.
   Gerek pkk saldırılarında Şehit olan tüm askerlerimize gerekse yardım gemilerinde hayatını kaybeden şehitlerimize yüce Allahtan Rahmet,yaralılara acil sifalar ailelerine ve azin milletimize sabırlar diliyor,metanet tavsiye ediyoruz.
Zalimler elbet cezalarını bulacaktır.Dualarımızla...

Çanakkale Gezisi
21-22 Mayısta Çanakkale Şehitlerimizi ziyaret ettik.
Manevi atmosferi ve gıdası yüksek olan bu ziyeretimize katılan üyelerimizden bazılarını böyle hatıra fotoğrafı şeklinde görüntüledik.
Onları ziyaret bir fatiha okumak vefa borcumuzdu.
Tüm Şehitlerimize bu vesile ile Allah'tan (c.c) Rahmet diliyoruz.

Hıdırellez Etkinliğimiz 2010 - Temsili Kız Alma

Hıdırellez Etkinliğimizde Özer hocamızın önderliğinde kız evinden kız alma görüntüleri... 


İzlemek için buraya tıklayınız !!! 

Hıdırellez Etkinliğimiz Olay Tv Ana Haberde yayımlandı... İzlemek için tıklayınız...

------------------------------------------------

Hıdırellez Etkinliğimiz OLAY TV'de Bu gece 23.30 

4.Hıdırellez Etkinliğimizin haberi birazdan saat 23.30 OLAY TV SON BASKI'da izleyeblirsiniz...

------------------------------------------------

Hıdırellez Etkinliğimiz OLAY TV'de Bu akşam 19.30 

4.Hıdırellez Etkinliğimizin haberi birazdan saat 19.30 OLAY TV Ana Haberde izleyeblirsiniz...

İzlemek için buraya tıklayınız !!!

Hıdırellez Şenliğimiz Gerçekleşti...
4. Geleneksel Hıdırellez Şenliğimiz köyümüzde Kaynarca Mevkiinde kalabalık bir katılım ile gerçekleşti...

Ayrıntılar, fotolar ve videolar gelecek...

 Etkinliğe Gideceklerin Dikkatine
1- Köyümüz giysi kültürünün tanıtımı açısından mümkün oldukça bayanların yerel kıyafetleri ( Üç etek,Bindallı,Fistan,kuşak,fes ve örtü gibi)giymeleri ve kız cocuklarına da giydirmeleri rica olunur.
2-Etkinlik alanına hareket edecek gidip-dönecekler için Buski önünden saat 09.00 da otobüsler hareket edecektir.Araç imkanı olmayanlara da duyurmanızı rica ederiz.

4. Hıdırellez Şenliği
İshaklar Köyü Dayanışma ve Kültür Derneğimizin 4. Geleneksel Hıdırellez Şenliklerine Katılımınız bizleri onurlandıracaktır. 

Mehmet Oruç 
Yönetim Kurulu Başkanı 

Mehmet Sevinç 
İshaklar Köyü Muhtarı

Mayıs Ayı Toplantımızı Gerçekleştirdik
Her ay ayın ilk cumartesi akşamı gerçekleştirdiğimiz aylık toplantımızı bu kez Bursaspor-Kayserispor Maçı nedeniyle bir gün öne çekerek gerçekleştirdik.
Gayet neşeli saygı ve sevgi dolu bir ortamda 2010 Yılı Hıdırellez Kültür ve Tanıtım Etkinliğimizi konuştuk.
Bir dizi kararlar aldık görüş alışverişinde bulunduk.
Toplantıya katılan ve katılamayacağını bildirerek üzüntülerini ifade eden tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.
Hıdırellez için verilen tüm desteklere de ancak teşekkürlerimizle karşılık verebiliyoruz.
Bu birlik ve beraberliğimizin ve de Hıdırellez Kültür Tanıtım etkinliğmizin hayırlarımıza vesile olması dileklerimizle..

Geri Sayım Başladı
Bu yıl 4. sünü 16 Mayıs 2010 Pazar günü gerçekleştireteceğimiz Köyümüz Kültür Tanıtım ve Hıdırellez etkinliğimiz yaklaşırken hazırlıklarımız da sizlerin maddi ve manevi destekleriyle devam etmektedir.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da etkinliğimiz sizlerin de gayretleriyle ve yardımlarıyla gerçekleşecektir.
Nisan ayı toplantımızda olduğu gibi Mayıs ayı toplantımızda da ana konumuz etkinliğimizdir.
Görüş ve önerilerinizi beklerken maddi yardımların da son güne bırakılmaması imkanı olanlardan öncelikli ricamızdır.
Birlik ve beraberlik içinde daha nice güzelliklleri paylaşmak dileğimizle..

Eğitime Desteğe Plaket Verildi
Özel Hayat Hastanesi Doktorlarından Op.Dr. Sayın Üzeyir Özlük'e 4 yıllık fakültelerde okuyan öğrencilerimize vermiş olduğu eğitim desteğinden dolayı hem onlar adına hem de sizler adına teşekkür ederek bir hatıra plaketi verdik.
    Sayın Üzeyir Özlük'e ve bizi hiç bir konuda yalnız bırakmayan Özel Hayat Hastanesi Sahibi Uzman Dr.Ahmet Özkul'a bir kez daha teşekkür ederken kendilerine sağlık sıhhat ve afiyet içerisinde hayırlarla dolu uzun bir ömür diliyoruz.
    Fotoğraftakiler (Soldan Sağa) İshak-Der Bşk.Mehmet Oruç,Uzm.Dr.Ahmet Özkul,Op.Dr.Üzeyir Özlük,özel Hayat Hastanesi Personeli Mehmet Arı,Davut Yiğit

 Bursa İl Kültür Müdürlüğündeydik
Bursa İl Kültür Müdürümüzden sayın Ahmat Gedikten randevü talabeinde bulunduk.
    Bizzat bizim randevü saatimizi vermek ve bizleri Türk misafirperverliğinin en güzel örneğiyle ağırlama nezaketi gösteren sayın müdürümüz;bir kültür derneği olan İshak-Der in kendilerine ihtiyaç duyması halinde yanında olacağını ifade etti.
    İshak-Der olarak Sayın Ahmet Gedik ve ekibine gösterdikleri nezaketten dolayı teşekkür ediyoruz

Harmancık Standı Kent Meydanında
Kültür ve Turizm haftası nedeniyle Bursa ilcelerinin ilçelerin öne çıkan özellik ve kültürleriyla tanıtıldığı standları Kültür Bakanımız Ertuğrul GÜNAY,Bursa Valimiz Şahabettin HARPUT beraberindeki heyetle birlikte gezerek bilgi aldılar.
Yöremize ait giyim kullanılan eski ev aletleri kuru gidalar ev işi ürünler erişte turşu salça ve benzeri bir çok çeşit Harmancık standında göze çarptı ilgi gördü.
Harmancık Kaymakamı Kemal Duru,Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya,Harmancık ilçe Kültür Müdürü,İshak-Der Başkanı Mehmet oruç,Bakır Oyun ekibi ve İshak-Der Harmancık Bayanlar kolu Başkanı Nazmiye Güneş ilçemiz adına ellerinden geleni birlikte ortaya koydular.
İlçemiz adına Kaymakamımız Kemal Duru Başta Belediye Başkanımız Mustafa Çetinkaya olmak üzere destek veren İlçe Kültür Müdürümüze İshak-Der Başkanı Mehmet Oruç Şahsinda tüm İshaklarlılara ve Oyun ekibimize teşekkür etti.
Belediye Başkanımız Mustafa Çetinkaya da teşekkürlerini adınıza bizler aracılığıyla sizlere iletti.
İshak-Der ve İshaklar olarak bizlere bu ilçemizi temsil etme görevini verdikleri için kendilerine teşekkür ederek her zaman bu birliktelik ve dayanışmadan yana olduğumuzu adınıza kendilerine ilettik.
15 Nisan Perşembeden başlayarak 18 Nisan Pazar günü akşama kadar standımız ziyaretcilere açık olacaktır.

Bursa'da Kutlu Doğum Coşkusu Başladı
Heryıl düzenli olarak 14-20 Nisan arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri Şehreküstü Meydanında Sayın Valimiz Şehabettin Harput'un da katıldığı törenle başladı.
    14-20 Nisan arasında Şehreküstü meydanında büyük oranlarla indirimlerin yapıldığı Dini Yayınlar Fuarının yanısıra aynı meydanda ücretsiz Sağlık Taraması ve Kermes gerçekleştirilecek.
    Çeşitli konferans ve panellerin de yer alacağı haftada Orhangazi parkın da 16 nisan 14.30 da Pilav ikramı ve aynı gün saat20.00 da Ulucami de kur'an ziyafeti de verilecek.
    Bütün etkinliklere üyelerimiz davetlidir.

5. ULUSLAR ARASI BURSA OSMANGAZİ
Türkiye Atletizm Federasyonunun 2010 faaliyet programında yer alan 5. Uluslararası Bursa Osman Gazi Tarihi Kent Yarı Maratonu 18 Nisan 2010 tarihinde Bursa’da dü8. Yarışmaya katılacak bütün idareci, antrenörler ve sporcular www.osmangazimarathon.net. adresinden veya (0224) 243 73 43 - 119 no’ lu telefonu arayarak bilgi alabilirler.

Dağ-Der Büyük Danışık Gecesi Yapıldı
Dağ-Der tarafından organize edilen Dağ-Der Geleneksel Büyük Danışık gecesi yoğun katılımla Atatürk Kapalı Spor salonun da gerçekleştirildi.
Üyelerimizin de ilgi gösterdiği gecede İshak-Der olarak destek verdik.
Ünlü sanatçı Neşet Ertaş'ın ses va sazıyla yorumladığı ezgi ve türkülere izleyiciler de zaman zaman eşlik ettiler.
Köy Dernek ekiplerinin otantik giysiler içindeki oyunları ve Dağ-Der Türk Halk Müziği Korosunun konseri de izleyicilerden tam not aldı.

M.Ali Arı Umreye Uğurlandı
Köylümüz Mehmet Ali Arı (Sarı Hoca) Kutsal beldeleri ziyaret ve ibadet amacıyla Bursa Terminalden yolcu edildi.Kendisine hayırlı yolculuk diliyoruz.

Şanlı Bayrağımız Köyümüz Semalarında.
Bir süredir devam eden Şanlı bayrağımızı köyümüz semalarına dikme çalışmaları 9 Nisan 2010 Cuma itibariyle sonuçlandı.
Nihayet Şanlı Türk Bayrağı Köyümüz semalarında da dalganmaya başladı.
20 metre boyundaki gönderde 4x6 m 24 (metrekare)ebadında bayrak yer aldı. 
Bu çalışmada bizlerden destegini esirgemiyen Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya'ya,Köy Muhtarımız Mehmet Sevinç'e,Değerli Kalemimiz İhsan Aydın'a,operatörümüze,Köy halkımıza ve emeklerini çalışmaların başından beri esirgemeden aldıkları görevi başarıyla tamamlayan Bayrağımızın sevgisini alın terleriyle ispat eden tüm Gençlerimize,emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Kutlu Doğum
Bursa Kamu-sen tarafından düzenlenen Kutlu Doğumu Karşılama proğramına tüm üyelerimiz davet edilmiştir.
Yer:Tayyare Kültür Merkezi
Tarih:10 Nisan 2010 Cumartesi
Saat:20.00

Dağ Yöresi El Sanatları Sergisi Balibey Han’da
Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtişamlı görünümüyle Bursa’ya kazandırılan Balibey Han, Özer Güleç’in ‘Dağ Yöresi El Sanatları Sergisi’ni vatandaşların beğenisine sundu. Dağ kültürünün geleneksel detaylarının bugüne taşındığı sergi, büyük ilgi gördü.Dağ-Der Halk Oyunları ekibi de gösterileriyle Bursalılar’a keyifli anlar yaşattı.
Dağ Yöresi El Sanatları Sergisi'nin sorumlusu Özer Güleç geleneksel kültürde var olan eserlerin ve kültürel değerlerin toplumu yönlendirdiğine dikkat çekerek, halen dağ yöresinde bulunan objelerle, uzun yıllardır kullanılan kıyafetlerden oyuncaklara kadar her türlü değeri sergilemenin dağ kültürünün tanıtılmasına olanak tanıdığını kaydetti.
4-9 Nisan tarihleri arasında söz konusu sergi gezilebilecektir. 

Aşçılık Öğrencileri, 8. Uluslar Arası Gastronomi Festivali'nde İki Yemekle Ödül Aldı
Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Harmancık Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri, İstanbul'da Tüm Aşçılar Federasyonu tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Gastronomi Festivali'nde pişirdikleri iki yemekle ödül aldı.
Dünya Şefler Birliği (WACS)'nin bu tür yarışmalar için koyduğu kurallar çerçevesinde belirlenen kategorilerde yapılan yarışmalarda "jp 6 öğrenci ana yemek" dalında Uludağ Üniversitesi Harmancık Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı'ndan biri bayan 5 öğrenci, tasarımı kendilerine ait "Böğürtlen soslu çardı dolma" ile gümüş, "Asma Yapraklı şehzade sarma" ile bronz madalya aldı. 
UÜ Harmancık Meslek Yüksekokulu'nda öğrencilere uygulama yaptıran 24 yıllık aşçı Ramazan Uslu, bonfile, ıspanak, kapia biber, fesleğen, arpacık soğanın susam yağında sotelenip etin içine doldurulmasıyla yapılan "Böğürtlen soslu çardı dolması'nın kendilerine özgü bir yemek olduğunu ve Harmancık'ın eski adı olan 'Çardı' adını uygun bulduklarını belirtti. 
İki yıl önce açılan Harmancık Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı'nda 56 öğrenci yemek yapma, tatlı, pasta, kebap pişirme ve servis hizmeti konularında eğitim görüyor. 

Nisan Ayı Toplantımız Yapıldı
Aylık mutat toplantılarımızdan Nisan ayı toplantımız da yapıldı.Onur konuğu Derneğimizin maddi ve manevi en büyük destekçilerinden olan Ali Şen oldu.
Almanya'dan bir kaç günlük bir ziyyaret için gelmesine rağmen toplantımıza katılarak bizleri onurlandıran Ali Şen'e Derneğimize,Öğrencilerimize ve toplantımıza yapmış olduğu katkı ve katılımdan dolayı teşekkür ediyoruz.
Hıdırellez görevlerinin bildirildiği,hıdırellezle ilgili bazı konuların da görüşüldüğü toplantımıza Orhaneliden gelerek katılan ve diğer tüm katılımcı üyelerimize de teşekkür ediyoruz.

BU YOL 34 YILDIR YAPILAMIYOR
Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan ve Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Balıkesir, Bursa ve Kütahya’yı bir birine bağlayacak olan 230 kilometrelik yol için bir yıl aradan sonra yeniden bir araya geldi. Her iki yönden de inşaatı devam edilen yolun ortasındaki şantiyede yapılan toplantıya Vali Yılmaz ve Vali Kocatepe’nin yanı sıra Dursunbey Kaymakamı İbrahim Küçük, Dursunbey Belediye Başkanı Mehmet Ruhi Yılmaz, Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, Karayolları 14. bölge müdürü Turgay Mesci ve çok sayıda davetli katıldı.

Çalışmalar hakkında müteahhit firmadan bilgi alan valiler, 200 milyon liraya mal olacak yolun Tavşanlı bölümünün tamamlandığını, Harmancık ve Dursunbey kısmının ise 2011 de tamamlanacağını söyledi.
Çalışmalar kapsamında Balıkesir’in Körfez Manisa ve Kütahya yolunun kaldığını belirten Arslan, "Manisa yolu bu yıl hizmete açılacak. Devlet artık bu yolun tamamlanmasını istiyor. Artık ödenek sıkıntısı olmayacak" dedi.

Dursunbey-Harmancık-Tavşanlı yolunun Kütahya için de önemli olduğunu vurgulayan Vali Kocatepe, "Bu yolu ’sevgi yolu’ olarak görüyoruz. İlimiz ve ilçelerimizin ekonomisi için de yolun önemi büyük. İzmir ile Ankara arasını kısaltacak" diye konuştu.
Valilere brifing veren Karayolları Bölge Müdürü Mesci, bahse konu yola büyük önem verdiklerini söyledi. Mesci, müteahhitlere ödemeler konusunda yardımcı olacaklarını söyledi

BESAŞ Müdürü Sayın Bayram YILDIZ'ı Ziyaret Ettik
BESAŞ'ın saygı değer müdürü Bayram YILDIZ Beyi fabrika binasındaki makam odasında ziyeret ettik.
Sayın Bayram YILDIZ müdürümüzün cok yoğun proğramına rağmen bize randevü vermesi ve bizi kabul etmesi bizi onurlandırdı.
Özverili ve içten kabulü için Sayın Müdürümüze İshak-Der olarak adınıza teşekkür ediyoruz.
Bu görüşme öncesinde ve görüşme esnasında bizi yalnız bırakmayan ve BESAŞ'ın üretim merkezindeki kaliteye tanıklık etmemize rehber olan Değerli Üyemiz Sedat AYDIN'a da ayrıca ve özellikle teşekkür ediyoruz.

Yargı Kararıyla Görevine Dönen Kestel İlçe Müftümüzü Ziyaret Ettik
Bir süre önce görevinden alınarak Bilecik İl Müftü Yardımcılığina atanan ve yargı kararıyla görevine iade edilen Kestel İlçe Müftümüz Sayın İbrahim Erden'i Makamında ziyaret ederek görevinde başarı dileklerimizi adınıza ilettik.
   Aynı zaman da umreden yeni dönen müftümüz zemzem ve hurmasından ikram etti.Umresinin kabul edilmesini Yüce Allah'tan niyaz ediyoruz.
   Bizleri en güzel şekilde samimiyetle misafir eden sayın müftümüz İbrahim Erden'e teşekkür ediyoruz.

Bayrak Dikme Çalısması
Garaşbaşı mevkiine dikilecek Şanlı Bayrağımızın direk yerine dökülecek beton için gerek taktörleriyle gerekse emekleriyle büyük bir heyecan ve sevgiyle çalışmalara katılan gençlerimize ve köy halkımıza teşekkür ediyoruz.

Elmasbahçeler Kültür Merkezindeydik
Osmangazi Belediye Başkanı Sayın Mustafa Dündar'ın tensipleriyle gerçekleştirdiğimiz T.H.M Konseri gecemizin sanatçısı Sayın Mehmet Çetin ve ekibiydi.
    Gecemize sazı ve yorumuyla renk katan Mehmet Çetin ve ekibinin yanısıra Osmangazi Belediyesi Halk Oyunları Ekibi de ayrı bir güzellik kattı.
    İzleyenlerin de zaman zaman oyunlara katılması farklı guruplar halinde yöresel türkülere oyunlarıyla eşlik etmeleri de görülmeğe değerdi.
    Bu gecemizi gerçekleştirmede payı olan Başta Osmangazi Belediye Başkanı Sayın Mustafa Dündar'a,Elmasbahçeler Kültür Merkezi Sorumlusu Sayın Ergül Aydemir'e,Yöresel Sanatçımız Mehmet Çetin ve Ekibine,Osmangazi Belediyesi Halk Oyunları ekibine,E.K.Merkezi Çalışanlarına,Türkülerimize oyunlarıyla ayrı bir güzellik katan herkese,Kültür Merkezine gelerek gecemize katılan tüm izleyicilere,üyelerimize,üyelerimizin ailelerine ve misafirlerimize teşekkür ediyoruz.

24 Mart saat 20.00 da Elmasbahçeler Kültür Merkezindeyiz
Osmangazi Belediyesinin düzenlemiş olduğu Türk Halk Müziği Konseri ve Halk Dansları Gösterisinin izleyici konuğu olarak tüm ailemizle birlikte davetliyiz.
Yöresel Sanatçımız Mehmet Çetin'in saz ve yorumuna oyun ekibimiz de eşlik edecektir.
Ailenizle birlikte paylaşabileceğiniz,dostlarınızla görüşme imakanı da bulabileceğiniz bu gecemizde aramızda sizleri de görmek istiyoruz.
Yer. Elmasbahçeler Kültür Merkezi (Ankara Yolu Osmangazi Belediyesi Aşevi-Düğün Salonu üstü)
Tarih 24 Mart 2010
Saat .20.00

Bayrak Dikme Çalısması
Bayrak direğini cuma günü Harmancık'dan aldık cumartesi ise muhtar ile direğin dikileceği yeri ayarladık öğlen saaat 12 de başladık ve akşam ezanından sonra 6 buçuk gibi bitirdik... 2 metrey 2 metre ve de 1,40 cm derinliğinde kazdık.... Çalışan arkadaşlar ise şunlar. Recep ORUÇ, Kaya Ali ARI, İsmail SEVİNÇ, Faruk ARI, Harun KOÇ, Ufuk ARI, Kadir ORUÇ, Osman AKMAN 
Bu Haber Recep Oruç tarafından gönderilmiştir.Haber için kendisine ve Direk yeri çalsımasındaki tüm gençlerimize ve Muhtarımıza teşekkür ediyoruz.

Kaymakam Kemal Duru ve Ekibi Köyümüzdeydi
Harmancık KAymakamımız Kemal duru ve ekibi köyümüzde bir dizi inceleme değerlendirme ve tesbit gezisinde bulundu.
Köyümüzdeki eksiklikleri dinleyen kaymakamımız ilgililere gerekli talimatları verdi eksikliklierin derhal giderilmesini istedi.
Futbol sahamızın durumunu dile getiren Recep Oruç'un isteğine de iş makinesi gönderilme direktifini veren Kaymakamımız köyümüzden duyduğu memnuniyeti de dile getirmeyi ihmal etmedi.
Köyümüzde okuma yazma kursu açılmasını isteyen Kemal Duru kurs öğretmeninin de bizden olabileceğini ifade etti.
4 yıllık fakültelerde okuyan öğrencilerin derhal Harmancık Kaymakamlık makamına yazılmış dilekçe,en yakın tarihte alınmış öğrenci belgesi,banka cüzdanı fotokopisi (hesap no okunaklı olacak) ve kimlik fotokopisiyle Kaymakamlığa müracaat etmelerini istedi.
Ailesi köyde oturan öğrencilere öncelik tanınacaktır.
Bununla birlikte diğer öğrencilerimiz de müracaat edebilirler.
Kaymakamimiz Kemal Duru'ya bu ziyaretinde İlçe Jandarma Bölük Komutanımı,Mal Müdiresi,İlçe Milli Eğitim Müdürü,İlçe Tarım Müdürü ve Harmancık Kaymakamlığı Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi eşlik ettiler.
Muhtarımız Mehmet Sevinç ve Köylülerimize misafirlerimize gösterdikleri yakın ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz.

Çanakkale Destanı
Adını tarihe altın harflerle yazdıran kahramanlık destanlarından biridir Çanakkale ve Boğaz harbi.
95. yıl dönümünü kutladığmız bu çetin zaferin kahramanlarına ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet dilerken tüm üye ve bu yazıyı okuyan herkesi en azından 3 ihlas bir fatiha okumaya davet ediyorum.
Aziz şehitlerimizin kutsal emanetlerine sahip çıkan bir zihniyete sahip olmamız onların yüzüne ahirette rahatça bakabilmemize vesile olacaktır!
Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun!
Osmangazi Belediyesinin 'Çanakkale Geçilmez'adlı oyununa davetlisiniz!
Elmasbahçeler Kültür Mekezi
18 Mart 2010 Saat 20.00

Zirai İlaç Ve İlaçlama Kursu
Muhtarımız Mehmet Sevinç'in verdiği bilgiye göre Köyümüzde 16.03.2010 Salı günü Saat 10.00 da başlayacak ve aynı gün 12.00 da bitmesi planlanan Zirai İlaç Ve İlaçlama kurus düzenlenmiştir.
    Kurs sonunda katılımcılara sertifika verilecek ve bundan sonra sertifika sahibi olmıyanlar ilaçlama yapamadıkları gibi zirai ilaç dahi alamıyacaklardır.
    Bu nedenle aslında uzun süreli olan bu kursun bir fırsat olarak değerlendirilerek katılınması düşünülmelidir.
    Geniş bilgi için Muhtarımızla irtibata geçilebilir.05355503748

Harmancık Belediyesi Kadınlar Günü Etkinliğindeydik
Harmancık Belediyesinin 8 Mart Dünya KAdınlar Günü etkinliğinde İshak-Der Bakır Oyun Ekibimiz gerek izleyenlerin ve de gerekse yetkililerin takdirlerini kazandığı bir gösteri sergiledi.
    Bizlere katkıda bulunan Köy Muhtarımız Mehmet Sevinç,ekibimizi organize eden Nazmiye Güneş'e ve oyun ekibimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hatim Listemiz Tamamlandı
Duyurusunu uzun süredir yapmakta olduğumuz bir hayırlı işi sonunda tamamladık.
Artık Rahmet-i Rahman'a kavuşanlarımızı hatim duasıyla şereflendireceğiz.
Duyurular bölümünde Hatim Listesi başlığındaki listede yer alan herkes bir vefat kısa mesajı alınca isminin karsısında yer alan cüzü okumak suretiyle bu hatimin tamamlanmasına katkı sağlamış olacaktır.
Vefat eden kişinin defin esnasında hatim duası da yapılarak hatim eşliğinde defin gerçekleştirilmiş olacaktır.
Cüz alarak bu görev içinde gönülden yer alan herkese teşekkür ediyoruz.
Tüm geçmişlerimize Allah'tan rahmet dilerken kabirlerimizin de Kur'an nuruyla aydınlanmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz!
İstek üzerine 2 ci bir hatimin tamamlanmasına karar verilmistir.
Bu hatimde cüz okumak isteyenlerin isimlerini Başkanımız Mehmet Oruç'a yazdırmaları gerekmektedir.

Dağ-Der Büyük Danışığı
Dağ-Der Geleneksel Büyük Danışığın bu seneki konuk sanatçısı Neşet Ertaş.
    Kültürel etkinlikler,Gösteriler,Mahalli sanatçılarla da zenginleştirilen proğrama coşkunun hakim olacağı tahmin ediliyor.
    Gecenin giriş fiyatı 2,5 tl olarak belirlendi.
    Biletlerinizi tükenmeden Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Ali Sönmez'den temin etmekte acele ediniz.
    Tarih : 11 Nisan 2010
    Saat : 19.00
    Yer : Atatürk Kapalı Spor Salonu

Mart Ayı Toplantımıza Katılım Yoğundu
Mart 2010 aylık toplantımızı da üyelerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirdik.
Muhtarımız Mehmet Sevinç'in de katıldığı toplantımıza Orhaneli'den ve yakın uzak demeden katılan ve duyarlılık gösteren herkese teşekkür ediyoruz.

Ekibimizin Ailelerini Görüntüledik

    Halk Oyunları ekibimiz salonda çalışırken onları sabırla bekleyen aileleri de gözümüzden kaçmadi 'bir dakika dedik' ve onları böyle görüntüledik.
    Kendilerine ekibimizi oluşturmada verdikleri destek ve yaptıkları fedakarlıklar için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
    Gösteri nedeniyle 7 martta ara verilecek çalışmalarımız,14 marttan itibaren 12.00-14.00 arasında olmak üzere devam edecektir!

Asker Selim Terminalden Uğurlandı
Askerimiz Selim de artık vatani görevine başladı.
Kendisini yolcu etmeye gelenlerce coşkulu bir şekilde vatani görevine uğurlanan Selim'e bu görevinde başarılar diliyoruz.

Anadolu ve Balkanlarda Yörük Türkmen Kültürü
Anadolu ve Balkanlarda Yörük Türkmen Kültürü 

Dağ-Der Yardımlaşma ve Kültür Derneği ile BAL-GÖÇ derneği işbirliğinde düzenlenen 'Anadolu'dan Balkanlara Yörük Türkmen Kültürü' konulu konferansa katılan Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Sanabel & Altınoğlu Plaza'da düzenlenen konferansta Osmanlı Devleti'nin Bursa çevresinde kurulduğunu hatırlattı.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Keles Belediye Başkanı Mustafa Bektaş, Büyükorhan Belediye Başkanı Selami Selçuk Türkmen, İl genel meclisi üyeleri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti ilçe başkanları ve temsilcileri, Karıncalı Belediye Başkanı Halil İbrahim Karagöz, Göynükbelen Belediye Başkanı, Adnan Uludaş'ın katıldığı konferansta Halaçoğlu, imparatorluğun Balkanlar'da fetihler yaptıktan sonra Anadolu'daki Yörükleri Balkanlar'a yerleştirdiğini söyledi.

Yörüklerin gruplar halinde Rumeli'ye yerleştirildiklerini anlatan Halaçoğlu, Rumeli ile Anadolu yörüklerinin aynı kökten geldiklerini söyledi. 1453 ile 1650 yıllarına ait Osmanlı Tahrir defterlerinden yola çıkarak yaptığı araştırmaya göre Anadolu'da 41 bin 295 aşiret, cemaat ve oymak adında Türk gruplarını ortaya çıkardığını anlatan Yusuf Halaçoğlu, bunların yanında Arap, kürt ve Moğol gruplarını da ortaya çıkardığını belirtti. Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, yaptığı araştırmanın sonuçlarını ise şöyle anlattı: "Bu 41 bin aşiretten 39 bin kadarı Türkmen, yani Oğuz boylarından oluşmakta. O zamanki çadır sayıları 1 milyon 39 bindir. Her çadırda ortalama 5 kişi düşünürseniz, Anadolu'daki Türkmen gruplarının sadece göçer olanları 6 milyon civarındadır. Anadolu'da Türk sayısı azdır falan diyenlere de bilimsel açıdan bir cevaptır."

Tahrir defterlerine Osmanlı Devleti tarafından egemenliği altında yaşayan insanların kayıtlarının tutulduğunu anlatan Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, "Hem Anadolu, hem de Rumeli'de yaşayan insanlar mallarına kadar bu deftelere kaydedilir. Bir bölge Osmanlı'ya geçerse orada yaşayan herkes kaydedilir." dedi. Bu insanların koyunlarının dahi kaydedildiğini anlatan Halaçoğlu, "Çalışmamda 252 defterden yararlandım. Çalışmamda Rumeli hariç Türkiye genelinde Anadolu Yörükleri olarak 89 Yörük grubuna rastladım. Küçük grupları saymıyorum. Bunlar içerisinde Akkeçili Yörükleri var. Bunlar Bilecik, Kütahya ve Mardin bölgsinde bulunmaktadır ve ne gariptirki Mardin ve Urfa yöresindeki Akkeçililer Kürt olarak adlandırılmaktadır, tıpkı Karakeçililer gibi. Ayrıca Akkoyunlu Türkmenleri gibi Türkmen grupları da Anadolu'nun değişik yörelerine dağılmakta. Bunların sadece Diyarbakır'da olan bölümü 4 bin 800 çadırdır. Defterlerdeki kayıtlara göre ise bunlara ait bir milyon 49 bin koyunları vardır." diye belirtti.

Anadolu'da en yaygın Oğuz boylarından olanların başında Kayı gruplarının geldiğini ve bunların Osmanlı Devleti'nin kurucusu olduğunu anlatan Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, "Kayılar Osmanlı Devleti'nin kurucularıdır. Bütün Anadolu Kayılarla doludur. Ayrıca Avşarlar da Anadolu'daki en yoğun Türkmen gruplarındandır. Tümüyle Anadolu'nun bunlarla dolu olduğunu belirtmek isterim. O tarihlerde dahi Avşarların Anadolu'da 140 bin çadırları vardı." diye konuştu.

Alevilerin yüzde 99'unun Türkmen olduğunu belirten Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Aleviler hakkında bazı yanlış değerlendirmelerin yapıldığına işaret etti.

Halaçoğlu, şunları söyledi: "Alevilerin yüzde 99'u Türkmendir. Bunu herkes böyle bilmek zorundadır, bunu bütün kayıtlar da göstermektedir. Alevi dediğimiz insanlar hakkındaki kulaktan dolma düşüncelerimizi de değiştirelim, öyle mum söndülerle falan izah edilecek bir tarafı yoktur. Alevilik Hz. Ali ve Ehli Beyt'e olan sevginin göstergesi olarak Türkmenler arasında yayılmıştır. Sünni dediğimiz Anadolu'daki kesim, hepimiz şöyle yapmadık mı? Hz. Ali cenklerini okumayan, işitmeyen veya duymayan insan var mıdır? Veya Sünni olarak camilerde her hutbe döneminde Hz. Ali ve Ehli Beyt'e dua edilmeyen cuma var mıdır? Yoktur. Öyleyse bizi kim birbirimize düşürüyor, kim yanlış bilgiler veriyor, bunu iyi tahlil etmemiz lazım ve birbirimizi kucaklamamız lazım. Öz be öz Yörük Türkmen gruplarıdır Aleviler, bunu herkesin böyle bilmesi gerekiyor."


Alıntı:DAG-DER internet sayfası(Asagıda link mevcuttur)

Asker Ailemizi Ziyaret Ettik
Askerimiz Ahmet Güneş'i ailesiyle evinde İshak-Der olarak adınıza ziyeret edip hayırlı yolculuk,tezkere;dilek ve dualarımızı ilettik.

Askere Uğurlama   
Şimdiden Askerimize Hayırlı Tezkereler
Gençlerimizden Ahmet Güneş Bursa terminalinden de yolcu ediliyor.
Uğurlama günü ve saati aşağıdadır.
23.02.2010 salı günü aksam 18.00 da otobus kalkacaktır.54. peron Amasya.
Askerimize hayırlı yolculuk;vatani görevinde üstün başarılar ve şimdiden hayırlı tezkereler diliyoruz!

1.Dağ-Der Kültür Şenliği   
Ödül töreni
Kültür Şenliğinde Ödülümüzü İl genel Meclis Üyemiz Sayın Fethi YILDIZ'ın elinden aldık.

 Osmangazi Belediyesinin Jesti
Sağlığımız tartışmasız en büyük hazinemiz.
    Gün gelir bu hazine bir bakarız elimizden uçuvermiş.
    Anlarız birilerinin hastayken neler çektiğini sıkıntılarını.
    Artık eski sağlığımızı geri kazanmanın derdine düşmüşüzdür.
    Çalarız kapıları tek tek,ümitle heyecanla..
    Bir umut acaba;acaba deriz kendi kendimize bir el uzanırmı,bir deva bulunur mu derdimize?
    Bu çaresizlik icinde yorgun,belki de bitkin ve ümitsiz uzanacak,biraz istirahat edecek yer ararız günün yorgunluğunu atabileceğimiz.
    Hastalandığımız bir yana bir de bize refakat edenlere verdiğimiz üzüntü de cabasıdır içinde bulunduğumuz durumun.
    İşte Osmangazi Belediyesi köyümüzde olabilecek böyle bir tabloda hem hastalarımızı hem de hasta yakınlarimizi düşünerek bizlere 2 (iki) adet resimde görülen hasta yataklarını hediye etti.
    Osmangazi Belediyemize ve ilgisini esirgemeyen Elmasbahçeler Kültür Merkezi sorumlusu Ergül Aydemir'e köyümüz adına bu anlamlı bağıştan dolayı teşekkür ediyor,şükranlarımızı sunuyoruz.

Yoğun Gündem
Yönetim Kurulumuz Başkan Mehmet Oruç'un evindeydi.
    Haftalık çalışma toplantısında gündemi oluşturan maddeler tek tek tartışıldı.
    Fikirbirliği sağlanan konular karar defterine işlenerek gereği yapılmak üzere görevlendirilen üyeye havele edildi.
    Olgun ve seviyeli geçen toplantıya katılanlara tesekkür ediyoruz.

1.Dağ-Der Kültür Şenliği
BURSA (İHA) - DAĞ-DER tarafından düzenlenen 1. Dağ Yöresi Kültür Şenliği, renkli görüntülere sahne olurken, köyler arası folklor yarışması da büyük çekişmeye sahne oldu.

Altınoğlu Plaza'da düzenlenen 1. Dağ Yöresi Kültür Şenliği'ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 

Yörelere has oyunların oynandığı şenlikte folklor yarışması izleyenlerin beğenisini topladı. DAĞ-DER Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Aydın, birincisini düzenledikleri şenliğin geleneksel olabilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederek, "DAĞ-DER, 1986 yılında kurulmuş, yaklaşık çeyrek yüzyıllık bir sivil toplum örgütü. Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık ile köylerinden oluşan, 8 bin üyesi olan yardımlaşma ve kültür derneğiyiz. Burada da işin kültür kısmındayız. Kültürümüzü yaşatmak, yeni nesillere aktarmak, onların da bu harmandan yararlanmalarını sağlamak için bugün burada toplandık. Yüzyıllardır bizi bir arada tutan geleneklerimiz, göreneklerimiz burada sergileniyor. Geleneksel olarak yapmayı planladığımız bu şenliğin aksamadan gerçekleşmesini temenni ediyoruz" dedi.

Yarışmada sergiledikleri performansla izleyicilerin alkışlarını toplayan İshaklar Köyü gençleri, amatör olmalarına rağmen çok iyi bir performans sergilediklerini belirtirken, Dernek Başkanı Mehmet Oruçise, "İSHAK-DER olarak bu organizasyonda yer almaktan çok mutluyuz. İnanıyoruz ki, dağ yöresinin sorunları bir çatı altında birlikte hareket edildiği sürece aşılması imkansız değildir. Bu yolda hep birlikte inançla yürümeye, DAĞ-DER çatısı altında diğer tüm köy dernekleri ile birlikte İSHAK-DERolarak faaliyetlerimizi ve çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Dağ köylerinden Bursa'ya gelerek performanslarını sergileyen vatandaşları izlemeye siyasi partilerin önde gelenleri ve belediye başkanlarının yanı sıra, 500 kadar izleyici de geldi.

Hamza Oruç 


http://www.haberciniz.biz/haber/daglilar-hunerlerini-sergiledi-bursa--765983.html

Halk Oyunları Ekibimiz
Osmangazi Belediyesi Elmasbahçeler Kültür Merkezinde çalışmalarını sürdüren Halk Oyunları Ekibimizin çalışma saatleri yeniden düzenlendi.

Buna göre bundan sonra Her Pazar 11.00 - 13.00 saatleri arasında ekibimiz çalışmalarını aynı yerde sürdürecektir.

Ekip Başı: Merve YILMAZ

Ekip Sorumlusu : Mustafa BAL

Mutat Toplantı
Yoğun gündemle yapılan toplantımızda tarımsal alanda yapılabilecek degisik çalışmaların yanı sıra 16 Mayıs 2010 tarihinde gercekleştirilecek 4.Hıdırellez Şenliğimiz ana gündemi oluşturdu.

Üyelerimizin teklifleriyle Hıdırellez Şenliğimize bağış kabulüne de bu toplantı itibariyle başlamış bulunmaktayız.Bağışlarınızın yanı sıra ilginç önerilerinizi de bekliyor tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Kültür Şenliğinde Ekibimize 6.lık Ödülü
31 Ocak 2010 Pazar günü Dağ-Der Kültür Şenliğinde İshak-Der'e verilen 6.lık ödülü.

Halk oyunları ekibimize teşekkür ediyoruz...

Altınoglu plaza
Dag-Der Kültür Şenliğinde oyun ekibimiz gösteri öncesi toplu halde görüntülendi

Aylık Değerlendirme Toplantımıza Üyelerimizin Katılmasını Rica Ediyoruz
6 Şubat 2010 Cumartesi Saat : 19:30'da Dağ-Der Merkezi'nde Aylık Değerlendirme Toplantımıza katılımınızı rica ediyoruz.

Yçnetim Kurulu adına Başkan
Mehmet ORUÇ

Halk Oyunları Ekibimiz Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor
Köyümüzün Halk Oyunları ekibini oluşturmak amacıyla başladığımız çalışmalarımıza destek veren ailelere, değerli hocalarımız Gizem Varveren hanıma ve Berkant Halcı beye teşekkür ediyoruz. 

Çalışmalarımız her hafta Pazar günleri 12.00 - 14.00 arasında Osmangazi Belediyesi Elmasbahçeler Kültür Merkezinde devam etmektedir. 

Katılmak isteyenleri bekliyoruz!

 'Su Hayattır' dedik !...
Ve yola çıktık. İl Özel İdaresinde çesitli girişimlerde bulunduk. Gösterdikleri yakın ilgi ve ellerinden gelen yardımları esirgemeyeceklerini yapabilecekleri ne varsa hazır olduklarını ifade eden İl Özel İdare Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanı Sayın İsmail Aksoy ve ekibine içten teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

Halk Oyunları Ekibimizi Oluşturuyoruz
Köyümüze ait Halk Oyunları ekibimizin oluşturulması ve Halk Oyunları kültürümüzün çocuklarımıza öğretilmesi amacıyla 24 Ocak 2010 Pazar günü12.00 - 14.00 arası Elmasbahçeler Kültür Merkezi'ne bekliyoruz..

Aşüre Gecemizi katılımlarınızla coşkuyla kutladık.
Aşüre Gecemizi katılımlarınızla coşkuyla kutladık.

Aşüremize katılan tüm kişilere İshak-Der olarak teşekkür ediyor, sağlıklı günler ve geceler içinde nice birlikte programları idrak etmeyi diliyoruz.

Aşure Gecesinde izlettiğimiz Faaliyetler slaytı "Videolar" bölümüne eklenmiştir.

Aşüre Gecemizin fotoğrafları "Resimler" bölümündedir.

Geleneksel Aşure Gecemize Katılımınız Bizleri Onurlandıracaktır
9 Ocak 2010 

Program : 

1. Aşure İkramı 
2. Açılış 
3. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız 
4. Kur'an-ı Kerim ve Meali 
5. Başkanın Konuşması 
6. Dernek Çalışmaları Sinevizyonu 
7. Protokol Konuşmaları 
8. Günün anlam ve önemi üzerine Bilecik İl Müftü Yardımcımız İbrahim ERDEN'in konuşmaları 
9. Dua ve Kapanış

Dağ-Der'in Salı Danışığı yapıldı. TRT kameraları gecedeydi.
Dağ-Der'in Salı Danışığı yapıldı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı yılın son danışığı, TRT yapım ekibi tarafından tamamı filme alındı. 

Bu program 25 Ocak 2010 Pazartesi saat 20:00 da TRT Müzik kanalında yayınlanacaktır. 

Tekrarı aynı haftanın son cumartesi pazarı...

2010 İlk Aylık Toplantımıza Üyelerimizin Mutlaka Katılmasını Rica Ediyoruz
2010 yılının ilk aylık olağan toplantımıza " Aşüre Günü " görev dağılımı nedeniyle katılımınız önemle rica olunur. 

Toplantımıza Ak Parti Osmangazi İlçe Başkanı Tahsin Kara katılarak açılım konusunda bilgilendirme yapacaktır. Bilgilenmek ve merak ettiklerini sormak isteyenler mutlaka bekliyoruz.


Dağ-Der Merkezi 
02.01.2010 Cumartesi 
Saat 19.30

2009 Yılının son Yönetim Kurulu Toplantısı
27 Aralık 2009 Yönetim Kurulumuz yoğun bir gündemle 2009 yılının son toplantısını yaptı. Katip üyemiz Hasan Hüseyin Aydın'ın evinde yapılan bu toplantıya Denetim Kurulu Başkanımız Ve Basınımızın güzide temsilcisi İhsan Aydın'da davet edildi. Gündem 2 Ocak 2010 tarihinde Dağ-Der'de yapılacak toplantıda değerli üyelerimizle paylaşılacaktır. Gerek ev sahibimize gerekse toplantıya katılan herkese teşekkür ediyoruz.

THM Halk Dansları Gösterisi
Osmangazi Belediye Başkanı Sayın Mustafa Dündar, çarşamba akşamı düzenlenecek olan Halk Dansları gösterisine tüm İshak-Der üyelerini ve İshaklar'lı hemşerilerimizi davet etti.

Türk Halk Müziği Konseri ve Halk Dansları Topluluğumuzun Gösterisini Onurlandırmanızı Dilerim. 

Mustafa Dündar 
Osmangazi Belediye Başkanı

Yer : Elmasbahçeler Kültür Merkezi 
Tarih : 30 Aralık 2009 Çarşamba 
Saat : 19.00

Bir Tas Aşure de Benden olsun diyenler...
Derneğimizce 9 ocak 2010 tarihinde Ördekli Kültür Merkezi'nde (geçen seneki yer) saat 19.30 Aşure Gecesi etkinliği düzenlenecektir. Bir tas aşure de benim ikramım olsun diyenlerin verilen telefonlarla ya da direk iletişim kurmalari gerekmektedir. 

Baskan Mehmet Oruc 0537 779 2216

2.Baskan Ali Akman 0532 596 1104

Eğitim konulu Danışma Bilgi Paylaşımı Toplantısı
Eğitim konulu danışma bilgi paylaşımı toplantımızı Üftade Kur'an Kursu'nda Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Oruç, Başkan yardımcımız ve Eğitim Komisyonu Başkanımız Ali Akman, Denetim Kurulu Başkanımız Davut Yiğit ve deneyimli eğitimcimiz Hüseyin Sönmez'in katılımlarıyla gerçekleştirdik.

Şerife Güneş Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur.
Derneğimiz üyelerinden Mustafa Güneş'in annesi Şerife Güneş vefat etmiştir. 

Cenazesi 22 Aralık Salı Öğle namazını müteakip köyde defnolunmuştur. 

Mevtaya Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabırlar niyaz ediyoruz.

 hicri yılbaşı
Hicri Yılbaşınız Mübarek Olsun
İshak-Der olarak Tüm İslam aleminin Hicri Yılbaşını tebrik eder, 1431 yılının tüm insanlığa huzur ve saadetler getirmesini Yüce Allah'tan niyaz ederiz

İş Güvenceli-ücretsiz-sertifikalı Turizm Otelcilik Kursu
18-25 yaş arası herkesin katılabileceği iş güvenceli-ücretsiz-sertifikalı turizm otelcilik kursuna katılmak isteyenlerin acilen başvurmaları gerekmektedir. 

Katılacakların masrafları karşılanacaktır. 

İletisim İshak-Der Başkan 

Mehmet Oruç 0537 779 2216

 Allah'tan Rahmet, kederli ailelerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz
İshak-Der olarak Tokat'ta şehit düşen Mehmetçiklerimize ve Mustafakemalpaşa'da göçük altında kalan madencilerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz

Geleneksel Aşure Gecemize Katılımınız Bizleri Onurlandıracaktır
9 Ocak 2010 

Program : 

1. Aşure İkramı 
2. Açılış 
3. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız 
4. Kur'an-ı Kerim ve Meali 
5. Başkanın Konuşması 
6. Dernek Çalışmaları Sinevizyonu 
7. Protokol Konuşmaları 
8. Günün anlam ve önemi üzerine Bilecik İl Müftü Yardımcımız İbrahim ERDEN'in konuşmaları 
9. Dua ve Kapanış

Yeni Bursa İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Özcan Akan'ı Ziyaret Ettik
İl Sağlık Müdürümüze hayırlı olsun ziyaretimizi Başkan Mehmet Oruç ve Sayman Recep Çetin olarak adınıza gerçekleştirdik.

İshak-Der Olarak İl Sağlık Müdürlüğüne bir süre önce yeni atanan Sayın Dr. Özcan Akan'a bu görevinde üstün başarılar diledik, hizmetlerinde bize düşen görevlerde yanlarında olduğumuzu ifade ettik.

Sayın İl Saglık Müdürümüz Özcan Akan Bey'e yoğun iş ve görüşme trafiğine rağmen bize zaman ayırdıkları için tekrar teşekkür ederken, Sayın Müdürümüz ve Personeline İlimiz adına yapacakları hizmetlerde başarılar diliyoruz.

 Hem Bayramlaşma Hem Toplantı
Kurban Bayramının ikinci günü yaptığımız köy mektebindeki toplantımıza gösterilen yoğun ilgiye Yönetim kurulu olarak katılan herkese ayrı ayrı olmak üzere teşekkür ediyoruz. Ayrıca takvimleri ücretsiz dağıtabilecegimizi belirtmemize rağmen verdiğimiz burslara ve yaptığımız çeşitli harcamalara destek olmak üzere fiyat belirleyerek satılması istekleri de ayrıca kayda değer bir davranış olarak öne çıktı. Başkanımız Mehmet Oruç tarafından yapılan faaliyetlerle ilgili bilgilendirme birifingi, eğitim komisyon başkanımız Ali Akman ve Sbs kurs düzenleme görevlimiz Mustafa Koç tarafından yapılan açıklamaların ilgi ve dikkatle takip edilmesi de takdire şayan bir davranış olarak gözlemlendi.

 kurban
Kurban Bayramınız Mübarek Olsun
Kurban Bayramının Tüm İslam Alemine Hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederiz...

Kurban Bayramının 2.günü yatsıdan sonra köyde Toplantı olacaktır...

Kasım 2009 Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Kasım ayı son yönetim kurulu toplantısını 19 Kasım 2009 akşamı Mehmet Ali Sönmez beyin evinde gerçekleştirdik. 

Alınan Kararlar şöyle ; 

1. Hesaplar gözden geçirildi, 

2. 3 Aralık 2009 tarihinde İl Sağlık Müdürü ziyaret edilecek, randevu alındığı bilgisi verildi, 

3. Kurban bayramında yapılacak toplantı konuları paylaşıldı. 

4. Aşure günümüz için kaynak para, üye ve köylülerimizden destek talep edileceği bilgisi verildi, 

5. Takvim basımı yapıldığı dağıtım için kurban bayramında köyden başlanılacağı bilgisi verildi, 

6. Üye aidatı eksik olanlardan bayramda talep edileceği bildirildi. 

Tüm yönetim eksiksiz katılım sağlamıştır. Mehmet Oruç başkanlığında Ali Akman, Recep Çetin M.Ali Sönmez ve Hasan Hüsey bey katılmıştır.

 


 

Domuz Gribi Hakkında Detaylı Bilgilendirme Toplantımız Gerçekleşti
7.11.2009: Domuz Gribi Hakkında Detaylı Bilgilendirme Toplantımız Gerçekleşti. Ayrıntılar gelecek...

 


 

Aylık Toplantımızda Doktorumuz Domuz Gribi Hakkında Bilgilendirecek
30.10.2009: Doktorumuz tarafından Domuz gribi, alınacak önlemler ve bu konuda merak ettiklerinizin cevaplandırılacağı Kasım Ayı Toplantımız 7 Kasım 2009 saat 20.00 daDağ-Der merkezinde yapılacaktır. 

Üyelerimizin tamamı ve köyümüzden her haneden en az bir kişinin katılması, Aile sağlığınız açısından çok önemli ve zaruridir.
 

Unutmayın biz sizleri çok seviyoruz ve sağlınızın bizim için her şeyden önemlidir! Katılımlarınızı bekliyoruz...

 


 

Cumhuriyet Bayramı Törenleri
29.10.2009: İshak-Der Dağ-Der ile Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde yapılan, Devlet Bakanımız Faruk Çelik, Valimiz Şehabettin Harput, Büyükşehir Belediye BaşkanımızRecep Altepe, Garnizon Komutanımız Tuğgeneral Osman Baykurt resmi ve sivil erkanın yanısıra çok sayıda vatandaşımızın katılımlarıyla gerçekleşen kutlamalarda resmi geçit töreninde kortejde yer aldı. Geçit törenini müteakiben Dağ-Der'in restore halindeki binası gezildi.

 


 

Köyümüzde Ağaçlandırma Çalışmaları
Köyümüzde Ağaçlandırma Çalışmaları 

Kesilen ağaçların yerlerine ağaçlandırma çalışmaları yapılıyor. 

Köyümüzde ağaçlandırmaya elverişli olan her yerin ağaçlandırılması için çalışmalara başlandı.

 


 

 İshak-Der ve Dağ-Der Bursasporumuzu ziyaret etti
İshak-Der & Dağ-Der Bursasporumuzu ziyaret etti.

Özlüce tesislerinde Bursasporumuzu ziyaret ettik.

İshak-Der - Dağ-Der ile birlikte Bursasporumuzu ziyaret etti. Ziyarette takımımıza İstanbul B.B. maçın da ve oynayacağı tüm karşılaşmalarda başarılar dilendi.
Baklava ikram edilerek antreman izlendi.

 

 


 

İshak-Der Heyeti Orman Bölge Müdürlüğünü Ziyaret Etti
İshak-Der Heyeti ziyaretlerine Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ile devam etti. 

Bursa Orman Bölge Müdürlügü Ziyaretimiz 

Bölge Müdürümüz : Ali Girgin 
Bölge Mdr.Yrd. : Esref Durmus ve Heyetimiz 

19 Ekim 2009

 


 

İshak-Der Heyeti bir dizi Ziyaretlerde bulundu
İshak-Der Yönetim Kurulu Harmancık'ta bir dizi ziyaretlerde bulundu. 

Harmancık Kaymakamı Kemal Duru'yu makamında ziyaret eden dernek yönetimimiz, ardından Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya'yı ziyaret ettiler. 

Harmancık İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı da ziyaret edildi. Bölük Komutani Necdet Gülseven ile de bilgi alışverişinde bulunuldu.


İshak-Der Harmancık temsilcisi Ahmet Güneş de işyerinde ziyaret edildi.

Daha sonra köyümüze geçip halkımız ile köy odasında bir araya gelerek sohbet ettiler. 

Fotoğraflar Resimler bölümünde mevcuttur.

 


 

Ekim Ayı Toplantısı Gerçekleştirildi
İshak-Der Aylık Toplantısı 3 Ekim 2009 Cumartesi günü saat 20.30'da Dağ-Der lokalinde gerçekleştirildi. 

Mehmet Oruç başkanlığında seçilen yönetimin ilk toplantısında gündem yoğundu.

Detaylar gelecek... 

Not: Toplantıdan fotoğraflar Resim bölümüne eklenmiştir.

 


 

ESKİ YÖNETİM KURULU
Eski yönetim kurulu hesap vermeye hazırlanıyor. Son toplantısını yaptı...

 


 

İSHAK-DER YÖNETİM KURULU BAŞKANI
İshaklar köyü dayanışma ve kültür derneğinin 2. olağan kongresinde yeni yönetim aşşağıda sıralandığı gibi:
Başkan; Mehmet Oruç
Yardımcı; Ali Akman
Veznedar; Recep Çetin
Katip üye; H.Hüseyin Aydın
Üye; M.Ali Sönmez

 


 

2. OLAĞAN KONGRE
Derneğimizin 2. olağan kongresi yapıdı. Coşkulu geçen kongrede eski yönetime teşekkür edildi, yeni yönetime de başarılar dilendi.

 


 

KAVURMA ZİYAFETİ
Dernek başkanı DAVUT YİĞİT'in düzenlediği kavurma ziyafeti ikinci bayram akşamı köy odasında 70 kişilik bir katılım ile yapıldı.

 


 

 MEZARLIK ZİYARETİ

Geleneksel hale gelen arife günleri ikindi namazından sonra mezarlık ziyareti bu senede yapıldı.

 


 

2009 İFTAR YEMEĞİ
Derneğimizin düzenlediği gelenksel iftar yemeği Üftade de gerçekleşti. Bu anlamlı gecede teravihden sonra bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapıldı. köyden de gelen üyelerimizinde katıldığı bu toplantı 200 kişiyi aştı. Dernek başkanı DAVUT YİĞİT yaptığı konuşmada katılımcılara teşekkür etti ve program sonunda 2008-2009 yılında takdir alan öğrencileri çeşitli hediyeler ile ödüllendirildi...

 


 

Osmangazi'deki okullarda 6 ay süreyle geçici olarak çalışacak 200 işçi için başvurular başladı. Başvuru sahibinin aynı ilçede ikamet etmesi şartı aranıyor. Yaş sınırı 18-50 arasındadır. Başvurular www.iskur.gov.tr, başvuranlar 25 eylül cuma günü 14:00'da Veysel Karani Mah. Eğitim kampüsü Oğuz Kaan Köksal toplantı salonunda noter huzurunda çekilişle belirlenecektir.


Bursa Nilüfer ilçesinde Nilpark alışveriş merkezi açılmıştır. İşçi alınacaktır.

 


 

TEMMUZ AYI TOPLANTIMIZ
Temmuz ayı toplantımızı Hayat hastanesi salonunda yapıldı.

 


 

DAĞ-DER İFTAR
Dağ-der'in düzenlediği geleneksel iftar gecesine köy dernekleri, Dağ-der yönetimi ve ilçe belediye başkanları katıldı.

 


 

GEÇİM KAYNAĞIMIZ
Atalarımızın, dedelerimizin ve bizim geçim kaynağımız olan madenlerimizin durma noktasına gelişi üyelerimizi endişelendirdi. Bazı üyelerimiz, maden ocaklarına kadar gidip konuyla ilgili bilgi aldılar...

 


 

PANAYIR'DA TOPLANTI
İshak-der üyeleri panayırda gönüllerince eğlendikten sonra saat 01:00'da ibrahim'in kahvesinde aylık toplantılarını yaptılar, panayırı değerlendirdiler. Bu toplantının onur konukları ilçe belediye başkanı ve emniyet amiri oldular.

 


 

HIDIRELLEZ'DEKİ DÜĞÜN GERÇEKLEŞTİ
Köyümüzün muhtarı Mehmet Sevinç'in kızı Meryem Akman ile Köyümüz sakinlerinden Neslihan Akman'ın oğlu Osman Akman yuvalarını kurdular. 
Bir ömür boyu mutluluklar dileriz...

 


 

HARMANCIK PANAYIRI
PROGRAM

05 Ağustos Çarşamba : Açılış

07 Ağustos Cuma     : Cengiz Kurtoğlu
                    Hatice
                    Süreyya Konserleri

09 Ağustos Pazar    : Mehteran
                    Yağlı Pehlivan Güreşleri

 


 

RESTORASYON BAŞLIYOR
Dağ-der'in yaptırmak istediği kültür merkezinin temeli 13.07.2009 tarihinde atılacak.
Tüm halkımız davetlidir.

 


 

BAŞKAN SÜNNET CEMİYETİNDE
Derneğimizin yönetim kurulu başkan yardımcısı Mehmet Arı'nın oğlu Ahmet Arı'nın sünnet cemiyetini Büyükşehir Belediye başkanı Recep Altepe onurlandırdı. Ayrıca; il genel meclis üyesi Fethi Yıldız, Hayat hastanesi yönetim kurulu başkanı dr. Ahmet Özkul, ilçe başkanı Tahsin Kara, Kestel müftüsü İbrahim Erden ve İSHAK-DER başkanı Davut Yiğit bu cemiyete katıldılar. Cemiyetin ilerleyen saatlerinde başkanlar piste çıkarak çiftetelli oynadılar...

 


 

BAŞKAN İSHAK-DER OYUN EKİBİNİ KARŞILADI
Özer Hoca'nın düğününde derneğimizin oyun ekibi Orhaneli'ye giderek muhteşem bir gelin alma merasimi yaptılar. Belediye başkanı İrfan Tatlıoğlu'nun karşıladığı gelin alayı, davul zurna eşliğinde gelin alındı. Karagöz şenlikleri kapsamına alınan bu düğün ile tarih yeniden çanlandırıldı...

 


 

MAVİ TUR KÖRFEZ GEZİSİ YAPILDI
Derneğimiz ve büyükşehir belediyesi iş birliği ile düzenlenen körfez gezisi üyelerimizin katılımı ile tamamlandı. Belediyenin özel araçlarıyla saat 8:30'da Buski ve Yunuseli'den tura katılan üyelerimiz alındı. Mudanya iskelesinden gemiye binildi, Armutlu ve Kumla'da mola verildikten sonra yunusların gösterisi ile tekrar Mudanya iskelesine dönüldü. Araçlarla üyelerimiz saat 16:00'da gezimiz tamamlandı...

 


 

KAYNARCA PLAN ÇALIŞMASI
Kaynarca'nın planı çıkartılarak kiralanması çalışmasına başlandı. Köy muhtarlığı ve dernek yönetimi Bölgeye sosyal donatı alanlarının yerleştirilmesi için bugün (26.06.2009) Kaynarca'da mühendis Halil İbrahim Çizmeci ve derneğimizin üyesi Ali Erden'in yoğun bir mesai harcayarak belirlenen bölegenin ölçümünü tamamlamışlardır...

 


 

MAVİ TUR KÖRFEZ GEZİSİ
Büyükşehir belediyesi'nin düzenlediği MAVİ TUR KÖRFEZ GEZİSİ açılışını büyükşehir belediye başkanı Recep Altepe yaptı. Tura derneğimizin başkanı Davut Yiğit, yönetim kurlu üyesi Süreyya Oruç ve eşleri katıldı.
Sizde bu geziye katılmak isterseniz, sitemizin duyurular kategorisinden bilgilenebilir sizin... 

 


 

BİR KÖY DERNEĞİ BAŞKA DAHA NE YAPABİLİR Kİ?
Uzun zamandır yazmak istiyorduk, ancak fırsat bulabildik. 
Düşünün bir kere, Bursa’nın 105 kilometre ötesinde, 65 haneli küçücük bir dağ köyü örgütlenme ve dayanışma üzerine adeta harikalar yaratıyor. 
Bursa merkezinde bir köy derneği kurulmuş, (övünmek gibi olmasın, bunda bizim de hasbelkader katkımız var) neler yapıyor neler...
Hem kültürlerini, folklorlarını yaşatıyorlar, hem üniversitede okuyan çocuklara burs veriyorlar, hem de gelecek kuşaklara köylerinin tarihini aktaracak zengin arşivler bırakıyorlar. 
Düğün, kına, sünnet gibi cemiyetlerde dernek adına takı takıyorlar.
Yetmiyor, acılı günlerde topluca ziyarete gidiliyor. Bunlarda yetmiyor köyün alt ve üstyapısını yenileme ve geliştirme adına muhtarlıkla işbirliği yapıyorlar. 
Bunlar yetiyor mu?
Elbette yetmiyor. 
Bursa’da kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yürütüyorlar. İlçe merkezindeki tüm kuruluşların yöneticileri ile köyleri arasında bağ kurmaya çalışıyorlar.
Ramazan ayında ihtiyaç sahibi köylülerine erzak, yoksul hemşerilerine giysi yardımında bulunuyorlar. İşsizlere iş arayışı da es geçilmiyor. 
Köye çocuklar için çocuk parklarındaki gibi oyun grupları kuruyorlar.
Hele 3 yıldır düzenledikleri bir Hıdrellez Şenlikleri var ki, ünü kısa sürede Harmancık Panayırı’nı yakaladı. 
Neredeyse ilçenin en büyük ikinci etkinliği haline geldi.
Türkmen-Yörük kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması için televizyon programları yaptırılıyor. Küçük bir köyün ünü bu sayede sınırlarımızın ötesine kadar taşıyor. 
Dergiler, gazeteler yapılan etkinliklere geniş bir şekilde yer veriyor. 
Dayanışma adına sayılamayacak işlere imza atıyorlar. 
Bir kere her ay Bursa’da düzenli olarak toplanıp birbirlerine hal hatır soruyorlar.
Tartışıyorlar, konuşuyorlar, bilgilendiriliyorlar ve hedef çiziyorlar.
İletişimleri de o kadar basit ki, teknoloji artık onlara da yardımcı oluyor. Bir tuşla yüzlerce köylüye anında mesaj geçiyorlar. 
Kurdukları internet sitesinde hem faaliyetlerini yansıtıyor hem de köydeki gelişmeleri anında üyeleriyle paylaşıyorlar.
Tabii ki geçmişin izlerini sürme, geleceğe ışık tutma adına da çalışmalar yapıyorlar.
Köyün çok uzaklardaki tarihini araştırma, o tarihlerden kalma saklı hazineleri (Cumayanı Kilisesi) ortaya çıkarma konusunda da çaba içersindeler. İstanbul’daki Osmanlı Arşivleri’ne girme, kilise için akademik çevreden destek almayı da istiyorlar.
Yapılan çok şey var, yapılacaklar da...
Velhasıl 7’den 70’e herkese köyü sahiplenme duygusu aşılıyorlar.
Şimdi başlıkta da belirttiğimiz gibi o halde bir kez daha soralım:
BİR KÖY DERNEĞİ BAŞKA DAHA NE YAPABİLİR Kİ?

                        İHSAN AYDIN'IN YAZISI

 


 

İSHAKLAR GÜNEY BURSA DERGİSİ'NE KAPAK OLDU
- DAĞ-DER YARDIMLAŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN AYLIK OLARAK YAYINLADIĞI GÜNEY BURSA DERGİSİ’NİN 15 HAZİRAN-15 TEMMUZ TARİHLİ 2. SAYISI TÜM BURSA’DA GAZETE BAYİLERİNDE YERİNİ ALDI.

- Dağ yöresinin geleneksel değerlerini, kültürünü ve folklorunu gündeme taşımayı amaçlayan, aynı zamanda dağ ilçelerinin sorunlarını ve çözüm yollarını paylaşıma sunan Bursa’nın yerel kültür dergisi GüneyBursa, ikinci sayısında da dopdolu içeriğiyle karşımıza çıkıyor.
Dağ-Der Genel Başkanı Erkan Aydın, sunuş yazısında dağ yöresinin sorunlarının çözümüne değiniyor. Erkan Aydın, Dağ Yöresi’nin geri kalmışlığına tek çözüm’ün dağ ilçelerinin “kalkınmada öncelikli ilçeler” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık ilçelerinin, Türkiye’nin 4. büyük kentine bağlı ilçeler olarak geri kalmaması gerektiği ve bu ilçelerin diğer ilçeler gibi Bursa ile birlikte gelişmesi gerektiğinin altını çiziyor.
Derginin yazarlarından Ali Kahrıman da “Uludağ’ın Arka Yüzü” başlıklı yazısında aynı konuya değiniyor. Kahrıman, “Dağ yöresinin içinde bulunduğu durum göz ardı edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki bu ilçeler Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden dördüncüsü olan ve Avrupa Şehri ünvanını almış Bursa’ya bağlıdır.” diyor. 
Sefer Göltekin’in orta sayfada gerçekleştirdiği söyleşinin konukları, dağ yöresi ilçelerinin belediye başkanları. Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Keles Belediye Başkanı Mustafa Bektaş, Büyükorhan Belediye Başkanı Selami Selçuk Türkmen ve Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya GüneyBursa’nın ikinci sayısında dağ yöresinin sorunlarına ve çözüm yolarına değiniyorlar.
İhsan Aydın, Bir Türkmen-Yörük köyünü tanıttığı yazısında İshaklar Köyü’ne ait bilgilerin dışında, köyün gelenekten geleceğe taşımaya çalıştığı değerlere vurgu yapıyor…
Dağ yöresinin tarihine ışık tutacak bir yazıyı “Dağ Yöresinde İlk Türkmen Yerleşmeleri” başlığıyla Türkan Genç’in kaleminden okuyoruz. Bufsad’ın dağ ilçelerinde gerçekleştirdiği atölye çalışmalarında bu ay Büyükorhan’a bağlı Sarnıç Köyünden yansımalar var. Cem Şeflek tarafından kaleme alınan çalışma dağın gülen yüzlerine tanıklığın belgesi niteliğinde.
Haziran ayı içinde gerçekleşecek olan Orhaneli ve Büyükorhan’daki festival ve şenlikler kapsamında, Karagöz’ün hayatı ve Kocayayla ile ilgili bilgiler GüneyBursa’nın öne çıkan yazılarından. Yine derginin bu sayısında Bursa Festivali hakkında bilgilere ulaşmak da mümkün.
Ahmet Erdönmez, elimizden düşmeyen kaşıkların hikayeleriyle dergiye katkıda bulunan yazarlardan. Kaşığın tarihi ve kaşıklar üzerindeki yazılar, meraklıların ilgisini çekecek nitelikte.
Cihan Erden Bursa ve Kültür Endüstrisi konulu makalesi ile Bursa’nın kültürel mirasına dikkatleri çekiyor.
GüneyBursa dergisi, bu sayısıyla Dağ-Der Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin Bursa kültürüne yapacağı katkıların önemini şimdiden hissettirmeye başladı bile. Dergi içeriği hakkında www.guneybursa.org ve www.dagder.org.tr adreslerinden ayrıntılı bilgi alınabilir.

 


 

KÖYÜN İÇLERİNİN ASFALTLANMASI
Dede, Gran ve Derici yollarının zifti atıldı...

 


 

KANALİZASYON
Yıllardır köyün üst mahallelerine gitmeyen kanalizasyon, muhtar Mehmet Sevinç'in çalışmalarıyla tamamlandı...

 


 

ASFALT
1 yıldan beri beklediğimiz asfalt çalışması bugün (09.06.2009) itibari ile alt zifti atıldı. En kısa zamanda asfalt işleminin bitmesi bekleniyor.

 


 

HAZİRAN AYI TOPLANTIMIZ
Hıdırellez'den sonraki ilk toplantımız olan haziran ayı toplantımızı gerçekleştirdik. Hıdırellez'deki eksikliklerimiz, fazlalıklarımız, gelirlerimiz, giderlerimiz görüşüldü. Üyeler bilgilendirildi ve üyelerin görüşleri alındı...

 


 

OLAY TV’YE PLAKET
DERNEK BAŞKANIMIZ DAVUT YİĞİT, YEŞİL MAVİ YOLCULUK PROĞRAMI’NDA KÖYÜMÜZÜ DÜNYAYA TANITMA FIRSATI VEREN OLAY TV’NİNYAPIMCI VE SUNUCULARINA PLAKET VERDİ. 
DERNEĞİMİZİN PLAKETLERİ YAPIMCI GÜLBAHAR ÇENGEL İLE SUNUCU EBRU YILDIZ’A OLAY MEDYA’DA TAKDİM EDİLDİ.

 


 

KİLİSE GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYI BEKLİYOR
Köyümüzün tarihinin gün yüzüne çıkarılması için çalışmalara başlandı...

 


 

2009 HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ COŞKUYLA KUTLANDI
İshaklar köyünde derneğimiz tarafndan yapılan Hıdrellez şenlikleri büyük ilgi gördü.


Harmancık ilçesine bağlı İshaklar Köyü'nde organize edilen 3. Hıdrellez şenlikleri büyük ilgi gördü. Şenlikler, Harmancık Kaymakamı Kemal Duru, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Nejdet Gülseven ile çok sayıda vatandaşın katılımıyla öğle namazı ve dualar eşliğinde başladı.Yemek ikramının ardından İshak-Der folklor ekibin dağ yöresine ait oyunları ilgiyle izlendi. İshak-Der Başkanı Davut Yiğit katılımcılara teşekkür ederek, kültürlerine sahip çıkmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Şenliklerde yıllar önce kullanılan çıkrık, sapan, pulluk, öküz arabası, heybe gibi malzemeler de misafirlere tanıtıldı. Şenliğin sonunda temsili olarak seğmenler eşliğinde kurulan kıl çadırda gelin alma merasimi düzenlendi. Gelinin amcası rolünü üstlenen Kaymakam Kemal Duru, geline bilezik taktı. İki bini aşkın vatandaşın katıldığı şenlikler Özel Hayat Hastanesi tarafından yapılan göz taraması ile son buldu.

 


 

2009 HIDIRELLEZ HAZIRLIKLARI
2009 HIDIRELLEZ ŞENLİĞİNİN EN İYİ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞMESİ İÇİN KÖYÜLERİMİZ TÜM HAZIRLIKLARI TAMAMLADILAR...

 


 

MUHTARLARA PLAKET

 


 

NİSAN AYI TOPLANTIMIZ
nisan ayı toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantıda hıdırellez ile yapılması gerekenler konuşuldu...

 


 

YEREL SEÇİMLER
29 mart yerel seçimlerinde köyümüzde muhtarlık seçimi yapıldı. Buna göre adayların oy dağılımı şu şekildedir;
1. Mehmet Sevinç 35 oy
2. Kamil Koç    26 oy
3. Yusuf Sevinç 25 oy

 


 

ÇANAKKALE ZAFERİ
18 MART 1915 GÜNÜ SAVAŞI

18 Mart günü, bundan 94 yıl önce, Çanakkale'de ufukları ümit ve zafer neşesi kaplayan bir gün daha doğdu. İtilaf Donanması 18 savaş gemisiyle saat 10.00'da boğazı yarıp geçmek üzere girmeye başladılar. İlk ateşi TRIUMPH zırhlısı, Çanakkale'ye 12 Km. mesafedeyken saat 11.15'te açtı. Savunma planımıza göre, gemiler topçularımızın ateş menziline girinceye kadar pusuda bekleyecek ve baskın tarzında ateş açılacaktı. Nitekim böyle yapıldı. Düşman; yaklaştıkça, topçularımızın giderek yoğunlaşan isabetli atışlarıyla karşılaşıyordu. Saat 12.00'ye geldiğinde orta kesimdeki 3 tabyamız ağır hasar almış, ama ayakta kalan diğer topçularımızın hedefini şaşmayan mermileri AGAMENNON zırhlısının çelik yeleğini parçalamış, INFLEXIBLE zırhlısının komuta köprüsü uçurulmuş ve bu arada düşman donanması Çanakkale'ye 7 Km. kadar sokulmayı başarmıştı. Savaşın en şiddetli anları yaşanıyordu. Türk topçuları Boğazı cehenneme çeviriyor, düşman zırhlıları da kıyı şeridindeki mevzilerimizi hallaç pamuğu gibi atıyor, kıran kırana bir savaş oluyordu. 

Bu sırada Fransız GAULOIS zırhlısı aldığı ağır yaralarla saf dışı kalmış, BOUVET zırhlısı yırtılan çelik gömleğini yenilemek üzere geriye kaçarken, bir gece önce Dz. Yzb. Hakkı'nın NUSRET mayın gemisiyle boğaza döşediği mayınlara çarparak 639 personeli ile birlikte karanlık limanın sularına gömülerek kayboluyordu. BOUVET'in imdadına koşan SUFFREN ve GAULOIS da aynı akıbete uğramıştır. Saat 15.00'te IRRESISTIBLE ve onu takiben 16.00'da INFLEXIBLE ve 10 dakika sonra OCEAN zırhlıları, tam ileri atılacaklarken onların da ayakları Yzb. Hakkı'nın tuzağına takılarak batarken, INFLEXIBLE güçlükle kurtularak römorkör yedeğinde İmroz'a dönüyordu. Böylece 6 saatte 3 büyük zırhlısını kaybeden, bir bu kadarı da ağır hasara uğrayan gemilerini acıyla seyreden Amiral De ROBECK, kalanları kurtarabilme telaşıyla saat 17.30'da boynu bükük çekilme emrini veriyordu. 

ÇANAKKALE ZAFERİ

Çanakkale Savaşı yalnız bizim tarihimizin değil yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Çanakkale Boğazı'nı savaş gemileriyle zorlayarak aşma, böylece İstanbul'a kavuşma isteği Avrupa büyük devletlerinin öteden beri özlemidir.

1914 yılında I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla İtilaf devletleri bu isteklerini gerçekleştirme fırsatının doğduğuna inandılar. Bu inançla İngiltere ve Fransa işbirliği yaparak 3 Kasım 1914 günü alacakaranlıkta Bozcaada'dan Boğaz'ın ağzına doğru yaklaştılar. Buradan istihkamlarımıza doğru ateş açtılar, İngilizler Seddülbahir ve Ertuğrul tabyalarını, Fransızlar da Anadolu yakasında Kumkale ve Orhaniye tabyalarını havan topu ile dövdüler. Cephaneliğimize isabet eden top mermisiyle on bir ton barut havaya uçtu, subay ve erlerimiz şehit düştü, İngiliz Donanma Komutanı Amiral Carden Çanakkale önlerinde gösteriler yaptı, düşman denizaltıları boğazı geçmeye kalktılar.

24 Kasım 1914 günü bir Fransız denizaltısı Boğaz sularında görüldü. bu denizaltıyı gören topçularımız düşman üstüne ateş yağdırmaya başladı. 2 Aralık günü İngiliz denizaltısı da bir deneme yaptı. Derinden engelleri aşarak Boğaz'a girdi. Yediyüzelli metre ilerde bulunan Mesudiye zırhlısına torpil atarak bu gemimizi batırdı. Zırhlımızda bulunan subaylardan on'u ve erlerimizden yirmi dördü şehit düştü.

19 Şubat 1915 günü düşman savaş gemileri öğleye kadar uzun menzilli bir bombardımana girişti. Boğaz'a iyice sokuldular. Tabyalarımız akşama doğru düşman savaş gemilerine karşılık verdi. Ertuğrul ve Orhaniye tabyalarından atılan ateş karşısında düşman oldukça bocaladı.

İtilaf devletleri gemileri diledikleri gibi ilerleyemiyor, amaçlarına ulaşamıyordu. Lodos fırtınasını başarısızlıklarının nedeni olarak görüyorlardı. Havalar düzelince yeni saldırılar düzenlendi. Yine sonuç alınamayınca düşman gemilerine komuta eden Amiral Carden görevden alındı. Yerine 17 Mart 1915 günü Robeck atandı. Yeni komutan 18 Mart 1915 günü donan­mayla Boğaz'a saldıracağını, yakında İstanbul'da olacağını Londra'ya bildirdi.

Bu arada Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Albay Cevat Çobanlı 17/18 Mart gecesi boğaz'a mayın hattı döşenmesi emrini verdi. Aldığı emir gereği Binbaşı Nazmi Bey Nusret Mayın gemisi ile o gece yirmi altı mayın, Boğaz'a on birinci hat olarak döşendi. Boğaz'daki mayın sayısı on bir hat olarak 400'ü aşmıştı.

18 Mart 1915: İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden oluşan, o dönemin en büyük deniz gücü, üç filo olarak sabahleyin Çanakkale Boğazı'na girdi. Bu donanmanın ilk grubunu oluşturan filoda, İngilizlerin Queen Elizabeth zırhlısı ile İnflexible, Lord Nelson ve Agamemnon savaş gemileri bulunuyordu.

İkinci grupta İngiliz Kalyon Kaptanı komutasında Ocean, İrresistible, Wengeance Majestic gibi savaş gemileri yer almıştı. Üçüncü filo ise Prince, Bouvet, Suffren gibi Fransız savaş gemilerinden oluşuyordu.

İngilizler ve Fransızlar zayıf Türk savunmasını kolayca susturarak Boğaz'ı kolayca geçebileceklerim umuyorlardı. Bu umut ve güvenle 18 Mart 1915 günü düşman savaş gemileri şiddetli bir ateşe başladılar. Rumeli Mecidiyesiyle merkez bataryaları şiddetli bir ateşe tutuldu. Boğazdaki düşman gemileri Hamidiye istihkamlarına yüklendi. Bunu gören Dardanos bataryaları ateşi üzerlerine çekmeye çalıştı. Az sonra, tüm gemiler, Dardanos'a saldırdı. Dardanos tabyamız saldırılara şiddetle karşı koydu. Bu arada Mesudiye tabyası da ateşe başlamıştı. Mesudiye üzerine ateş açılınca Hamidiye onun yardımına koştu. Bu arada kıyı bataryalarımız düşman üstüne ateş yağdırmaya başladılar. Bunalan düşman kaçmak isterken topçu atışlarıyla karşılaşıyordu. Düşman gemilerine göz açtırılmıyordu. Karşılıklı bu korkunç bombardıman bir saat kadar sürdü. Bu karşılıklı bombardımanı bir yabancı yazar şöyle anlatıyor:

«İnsan manzarayı gözlerinin önünde canlandırabilir. Kaleler, toz duman bulutları içinde kaybolmuşlarda Yıkıntıların arasından arada bir alevler yükseliyordu. Gemiler, çevrelerinde fışkıran sayısız su sütun­ları arasında yavaş yavaş hareket ediyorlar, bazen duman ve serpintiler arasında iyice görünmez oluyorlardı. Tepelerden ateş eden havan toplarının alevleri görülüyor, ağır toplar yer sarsıntıları gibi gümbürdüyordu.»

Bombardıman sırasında Türk tabya ve bataryaları büyük zarar görmüştü. Amiral Robeck Fransız gemilerini geri çekerek İngiliz savaş gemilerini ileri sürdü. Tam bu sırada müthiş patlamalar oldu. Bouvet ve Suffren savaş gemileri mayına çarparak sarsıldılar, manevra kabiliyetini kaybettiler. Bir gece önce Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar görevlerini yapmışlardı. Boğazın berrak sulan üzerinde bir dev gibi yatan Bouvet ve Suffren'e tarihi Hamidiye bataryamızın keskin nişancıları ateş açtılar. Çanakkale Geçilmez kitabının yazarı Alan Moorehead olayı şöyle anlatıyor.

«Saat 13.45'de Suffren'in az gerisindeki Bouvet müthiş bir patla­mayla sarsıldı. Güverteden göğe kesif bir duman yükseldi. Gittikçe hızlanarak yana yattı, devrilip gözden kayboldu. Olayı görenlerden birinin ifadesine göre «Bir tabak, suda nasıl kayıp giderse o da öylece kayıp gitti.»

Türk tabyaları, Boğaz'ı geçmeye çalışan düşman gemilerine durmadan ateş ettiler. Bu arada düşman Boğazdaki mayınları temizlemek için mayın tarayıcılarını boğaza soktu. Tabyalarımız mayın tarayıcılarına ateş açtılar. Açılan ateş yağmur gibi yağmaya başlayınca düşmanlar panik içinde kaçtılar. Bu arada düşman savaş gemilerinden İnflexible, İrressitible büyük hasar gördü. Batanlar oldu. Daha sonra Queen Elisabeth ve Agamemnon yaralandı. İtilaf devletleri Çanakkale Boğazı'nı denizden aşamadılar. Büyük kayıplar vererek: Çanakkale Boğazı'nın geçilemeyeceğini öğrendiler.

İtilaf devletleri Çanakkale Boğazı'nın savaş gemileri ile aşamayınca bu kez çıkarma yapmayı planladılar. Artık Çanakkale kara savaşları başlı­yordu. Kara savaşında düşmanın nereden çıkarma yapabileceği tartışıldı. Mustafa Kemal Kabatepe ve Seddülbahir'den, Alman komutan Von Sanders ise Bolayır ve Anadolu yakasından çıkarma yapılabileceği görüşündeydi. Alman komutanı Von Sanders'in görüşü ağır bastı, ve askerler o yöreye yerleştirildi. 

Düşman güçleri 25 Nisan 1918 sabahı Mustafa Kemal'in düşündüğü noktadan saldırdı. 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Kocaçimen'de Conkbayır'da, savaştı. Cephanesi biten askerlere:

— Süngü tak emrini verdi. Daha sonra ;                
— «Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir» dedi. Tarihin bu en büyük siper savaşı başlamıştı. Siperler arası uzaklık sekiz on metre kadardı. Türk siperlerinden hiçbir asker ayrılmıyordu. Şehit düşenlerin yeri hemen dolduruluyordu. Her adım başına bir mermi düşüyor; toprak adeta tüterek kaynıyordu. Düşman dalgalar halinde Conkbayır'a doğru ilerliyordu. Bu arada Mustafa Kemal, Anafartalar Grup Komutanlığına atandı. Anafartalar Savaşı'nda düşmanın attığı şarapnel misketi Mustafa Kemal'in göğsüne isabet etti. Ancak cebindeki saate çarptığından bir şey olmadı.

Kısa sürede Türk ordusu her yerde büyük başarılar kazandı. Düşman şaşkına döndü, bozguna uğradı. Çanakkale kara savaşlarının en önemli cepheleri; Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Anbumu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar'dır. 19 - 20 Aralıkta Anafartalar ve Arıburnu cephesi, 8 - 9 Ocak'ta Seddülbahir düşmanlar tarafından boşaltıldı. Böylece 1915 baharında parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitti.

Çanakkale savaşlarında 250 binin üzerinde askerimiz şehit düştü. Düşman kayıpları ise bu rakamın üstündedir.

Çanakkale savaşlarının unutulmaz kahramanı, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal'in başarısı ilerde başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızın kaynağı oldu.

Bağımsızlığımızı savunmak, yurt topraklarımızı korumak için yapılan savaşlar kutsaldır. Çanakkale, Ulusal Kurtuluş Savaşımız kutsal destan savaşlara birer örnektir.

BU SAVAŞTA CANLARINI ORTAYA KOYMAKTAN ÇEKİNMEYEN ŞEJİTLERİMİZİ VE GAZİLERİMİZİ ŞÜKRAN VE MİNLETLE ANIYORUZ.    İSHAK-DER
                       18.03.2009

 


 

DAĞLILAR MİSAFİRLERİNİ EN İYİ ŞEKİLDE AĞIRLADILAR
09.03.2009 pazartesi günü şirin ilçemiz Harmancık sayın çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Faruk Çelik, vali Şahabettin Harput, il başkanı Sedat Yalçın, belediye, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla bir dizi açılışlar yapıldı. Açılışlardan sonra Harmancık'ta miting yapıldı...

 


 

MART AYI TOPLANTISI
07,03,2009 tarihli toplantımıza üyelerimizin katılımından dolayı teşekkür ederiz temennimiz bundan sonraki toplantılarımııza da böyle ilgi gösterilmesi.

 


 

HASTA ZİYARETİ
ULU KÖYLÜ YAŞAR AYDIN KAMYONDAN DÜŞEREK KOLUNU KIRMIŞTIR.ÇEKİRGE DEVLET HASTANESİNDE AMELİYET OLAN YAŞAR AYDIN'IN SAĞLIK DURUMUNDA ENDİŞE EDİLECEK BİR ŞEY YOK.KENDİSİNE ACİL ŞİFALAR DİLERİZ...

 


 

DAĞ-DER DANIŞIK
DAĞ-DER MAHALLE DANIŞIĞININ İKİNCİSİNİ MENEKŞE DÜĞÜN SALONUNDA GERCEKLEŞTİRDİ.ÇOK SAYIDA DAĞLININ KATILDIĞI GECEYE İSHAK-DER ÜYELERİNİNDE BİR KISMI KATILDI...

 


 

ŞUBAT AYI TOPLANTIMIZ
07.02.2009 CUMARTESİ GÜNÜ DAĞ-DER'DE ŞUBAT AYI TOPLANTIMIZI YAPTIK...

 


 

AŞURE GECESİ
GECEMİZE KATILAN OSMANGAZİ BELDİYE BAŞKANI SAYIN RECEP ALTEPE,HARMANCIK BELEDİYE BAŞKANI SAYIN AHMET TUFAN,KELES BELEDİYE BAŞKANI SAYIN MUSTAFA BEKTAŞ,İL GENEL MECLİS ÜYEMİZ SAYIN FETHİ YILDIZ, İLÇE BAŞKANLARI,MECLİS ÜYELERİ,DEĞERLİ DOSTLARIMIZ VE ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ...

 


 

2009'UN İLK ASKERİ
2009'un ilk askeri MEHMET SÖNMEZ 17.01.2009 (cumartesi) günü sabah saat 10:00'da TERMİNAL'den yolcu edildi.Askerimize hayırlı teskereler dileriz...

 


 

DERNEĞİMİZE BAĞIŞ
DERNEĞİMİZİN ÜYELERİNDEN SAYIN NİHAT ERDEN (NİHAT KAPTAN) GİRİŞİMLERİYLE DERNEĞİMİZE KAZANDIRDIĞI BAZI EŞYALAR YÖNETİM KURULU TARAFINDAN TESLİM ALINDI.DERNEĞİMİZE GÖSTERMİŞ ODUĞU BU ÇALIŞMADAN DOLAYI KENDİSİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ...

 


 

 Vali Şahabettin Harputun DAĞ-DER'e Ziyareti

Vali Şahabettin Harputun DAĞ-DER'e Ziyareti 
05.01.2009 18:33:03 
Bu ziyarette ishak-der'i başkan davut yiğit temsil etti.
Bursa Valisi Sn. Şahabettin Harput İl Emniyet Müdürü Tahsin Demir ile birlikte 05.01.2009 tarihinde Saat:12.00 da Dağder Genel Merkezini ziyaret etti. Dağder Yönetim Kurulu üyeleri, Köy Dernek Başkanları ve çok sayıda dernek üyesinin katıldı. Vali Şahabettin Harput yaptığı konuşmada Dağderin Bursanın en etkin sivil toplum örgütlerinden biri olduğunu ve yaptığı çalışmaları takdirle izlediğini söyledi. Osmanlıyı Osmanlı yapan Bursadır. Bursayı da Bursa yapan Dağ yöresidir diyen Vali Şahabettin Harput, cumartesi günü Filistine yapılan kan bağışı kampanyasına da değinerek teşekkür etti ve Sivil Toplum Örgütlerinin toplumsal sorunlara eğilmelerinin son derece önemli olduğunu ve Dağderin bu görevi layıkıyla yerine getirdiğini belirtti. Yörenin turizm açısından son derece elverişli olduğunu belirten Vali, bu konuda çalışmaların başladığını ancak ulaşım sorununun bir an önce giderilmesi gerektiğini belirtti. Birlik ve beraberliğin önemine de vurgu yapan Vali, Dört ilçenin bir arada Dağder çatısı altında olmasının memnuniyet verici olduğunu ve bunun daha da pekişerek devam etmesi dileğinde bulundu.Dağder Genel Başkanı Erkan Aydın ise Vali Beyin ziyaretinden son derece memnun olduklarını, Sivil Toplum Örgütlerine olan yakınlığının kendilerine güç verdiğini belirterek, Kasım ayında Vali Beyin başkanlığında ilgili daire müdürleri ve yöre ileri gelenleri ile birlikte organize edilen ve yöre sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıya ev sahipliği yapmalarından dolayı şükranlarını sundu. Ayrıca Vali Şahabettin Harputa Genel Başkan Erkan Aydın tarafından geleneksel kıyafetlerle süslenmiş Keles bebeği ve el yapımı oyma kaşık hediye edildi.Toplantının sonunda kavurma, bulgur pilavı, salata, ayran ve baklava menüsünden oluşan öğle yemeği ikramı yapıldı. 

 


 

KARA KIŞ GELDİ
KÖYÜMÜZE VE DİĞER DAĞ KÖYLERİNE YOĞUN KAR YAĞIŞINDAN DOLAYI YOLLARIMIZ KAPANDI VE OKULLAR TATİL EDİLDİ...

 


 

DAĞ-DER'DE BAYRAMLAŞMA
DAĞ-DER'İN GELENEKSEL BAYRAMLAŞMASI SİYASETÇİLERİNDE KATILIMI İLE COŞKULU BİR HAVADA KUTLANDI.GECEDE ORHANELİ ESKİ VE YENİ BELEDİYE BAŞKANLARI, ESKİ BAKANLARIMIZDAN GAZİOĞLU, MİLLET VEKİLİ FARUK AMBARCIOĞLU, İL BAŞKANI SEDAT YALÇIN, NİLÜFER BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AHMET ÖZKUL KÖY DERNEK BAŞKANLARI VE ÇOK SAYIDA VATANDAŞ KUTLAMAYA KATILMIŞTIR...

 


 

Futbol Takımımız
Takımımız Kayapayı 8- 5 yenmesine rağmen guruptan çıkamadı.

 


 

2008 Hıdırellez Şenlikleri
Hıdırellez Şenliklerimiz

 


 

Hayat Hastanesine Teşekkür Plaketi
Hayat Hastanesinin Ücretsiz göz taraması hizmetini köy halkımıza sunduğu için İSHAK-DER olarak teşekkür plaketi verilmiştir.

 


 

İl Sağlık Müdürlüğü Ziyaretimiz
Derneğimizin ziyaretine göstermiş olduğu ilgiden dolayı Sn. İl Sağlık Müdürümüze Teşekkür Ederiz.

 


 

İl Dernekler Müdürü SN. OSMAN DİKMEN'e Derneğimizin Kuruluş Müracatı
İl Dernekler Müdürü SN. OSMAN DİKMEN'e İlgisinden Dolayı Teşekkür Ederiz.

 


 

2007 HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİ
1. Geleneksel Hırdırellez Şenliğimizi Dernek Olarak Yapmış Olmaktan Gurur Duyuyoruz.Emeği gecen herkese teşekkür ederiz.

 


 

Derneğimiz Olarak İftar Yemeğini Verdik
Derneğimiz Olarak İftar Yemeğini Köylülerimize Sunmuş Olmaktan Mutluluk Duyuyoruz.
Nice Ramazanlara Erişmeyi, Birlikte İftar Yapmayı Cenab-ı Allah'tan Niyaz Ederiz.

 


 

Altepe:100 trilyon liraya bütün köyler ihya edilir
Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, 100 trilyon liralık bir kaynakla Bursa’daki bütün köylerin alt ve üst yapısının yapılabileceğini söyledi. Önceki gün Harmancık ilçesine bağlı İshaklar Köyü Dayanışma ve Kültür Derneği Başkan ve yöneticilerini makamında kabul eden Başkan Altepe, köylerin ihtiyaçlarının karşılanması için çok büyük rakamlara ihtiyaç olmadığını belirterek, “Bursa’da sadece bir projeye harcanan rakam köylerimiz için kullanılmış olsa ortada sıkıntı falan kalmaz” dedi.
Osmangazi Belediyesi olarak Türkiye’nin en çok proje üreten belediyesi olduklarını anlatan Altepe, ilçesindeki sivil toplum örgütleriyle de sıkı bir işbirliği içinde bulunduklarını vurguladı.
Osmangazi merkezli kısa adı İshak-Der olan İshaklar Köyü Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Davut Yiğit de ziyaret de Başkan Altepe’ye kendilerini kabul ettiği için teşekkür etti. Osmangazi’de köylerinden göç etmiş 100 civarında hane bulunduğunu anlatan Yiğit, hem kültürlerini, yaşatmak, hem de dayanışmayı sağlamak için kurdukları derneğin çalışmaları hakkında Başkan Altepe’ye bilgi verdi. Yiğit, Altepe’nin çalışmalarını ilgiyle izlediklerini de sözlerine ekledi. 


 hayat

Hayat Hastanesi Göz Taraması

Hayat Hastanesi Ücretsiz Göz Taraması Hizmetini Köylülerimize Sunmuştur. İSHAK-DER Olarak Hayat Hastanesine Teşekkür Ederiz.


Yorumlar - Yorum Yaz
Burslarınız için Hesap No

AKBANK
Bursa Şubesi

Hesap No : 0048657
Şube Kodu : 0043

IBAN NO :
TR79 0004 6000
4388 8000 0486 57

ZİRAAT BANKASI
Harmancık Şubesi
Hesap No:
63800891-5001
Şube Kodu:
1031
İBAN:
TR62 0001 0010 3163 8008 9150 01

Üyelik Girişi
Bize yollayın, yayınlayalım

Fotoğraf, video vs. tüm gönderilerinizi 

adresine gönderin. Yayınlayalım...

Loading

Reklam

Önemli Günler
Saat
Napolyon
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!